راهنمای نگهداری درخت پولساز پالونیا و تکثیر آن

راهنمای نگهداری درخت پولساز پالونیا و تکثیر آن


منبع: نم نمک

1

1402/8/28

06:57


در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، درخت پالونیا و گیاه پالونیا و نحوه پرورش درخت پالونیا و روش کاشت گیاه پالونیا و درخت آپارتمانی پالونیا و شیوه تکثیر درخت پالونیا و آموزش نگهداری گیاه پالونیا و راهنمای مراقبت از درخت پالونیا و مشکلات درخت پالونیا و آفات گیاه پالونیا و رسیدگی به گیاه پالونیا و میزان آب دادن پالونیا و میزان نور مورد نیاز پالونیا در نم نمک.

راهنمای نگهداری درخت پولساز پالونیا و تکثیر آن

اصول کاشت و پرورش درخت پولساز پالونیا

پالونیا نوعی گیاه از جنس درختان با رشد سریع و از خانواده Paulowniaceae است. منشا پالونیا آسیای جنوب شرقی است. این نوع درخت در ژاپن و چین مرکزی به طور بسیار گسترده ای است (به عنوان مثال 2.5 میلیون هکتار پالونیا کشت شده در چین وجود دارد!).

راهنمای نگهداری درخت پولساز پالونیا و تکثیر آن

راهنمای نگهداری درخت پولساز پالونیا و تکثیر آن

همه گونه های پالونیا درختانی با رشد سریع هستند. در هنگام انتخاب گونه ، مقاومت در برابر درجه حرارت پایین باید مورد توجه قرار گیرد. مشخص است که گونه پالونیای tomentosa در برابر درجه دمای 27- درجه سانتیگراد مقاوم است ، گونه elongata در برابر دمای 16- درجه سانتیگراد مقاوم است و برعکس ، گونه fortunei به هیچ درجه دمای زیر 0 درجه سانتیگراد تحمل ندارد.

خواص شگفت انگیز چوب پالونیا

چوب پالونیا در عین سبک بودنش به شکل راست تار ، روشن صاف و نرم می باشد و در هوای آزاد به راحتی خشک می شود. به دلیل دارا بودن خاصیت ضد آتش گرفتن تهیه ذغال با سوزاندن در کوره ذغالی بسیار با دوام تولید می کند. از سبک ترین چوب ها در بین گونه های پالونیا می توان به گونه های fargesii، P.elongata اشاره کرد.

مقاومت چوب پالونیا در مقابل پوسیدگی بسیار بالاست و دارای خاصیت رزونانسی می باشد به طوری که مبلمانی که با این چوب ساخته شده اند در مناطق مرطوب نیز دوام بالایی دارند.

درخت پولساز پالونیا

مصارف درخت پالونیا

همانطور که پیش از این اشاره شد چوب این درخت بسیار نرم و سبک می باشد و از کیفیت مناسبی برای تولیدات چوبی و خمیر کاغذ برخوردار است. به کار بردن این درختان در نهال کاری زمین های کشاورزی ، زراعت چوب ، جنگلهای سوخته و مخروبه در زمان بسیار کمی باعث افزایش حجم چوب تولیدی می شود و از طرفی کمبود چوب مصرفی صنایع را نیز برطرف می کند.

سالانه در خاکهای فقیر حجم چوبدهی پالونیا در یک هکتار بین 20 متر مکعب و در خاک های بسیار غنی تا 55 متر مکعب می باشد. (فاصله کاشت 4×5 ، 500 درخت درهکتار 0/40 تا 15 مترمکعب افزایش حجم چوب درسال)

از جمله مصارف درخت پالونیا می توان به جعبه سازی ، مداد سازی ، مبلمان ، کاغذ سازی ، پارکت ، خلال دندان و چوب بستنی و آبسلانگ پزشکان ، قایق و کشتی ، وسایل ورزشی همچون تخته اسکی و شنا ، کبریت سازی ، کابینت دراور ، نئوپان و فیبر ، ظروف چوبی ، پروتز دست و پا برای معلولان ، کیف و قاب چوبی فلاسک و کلمن ، عایق های حرارتی و الکتریکی ، ذغال و باروت ، دامداری ها و مرغداری ها ، وسایل تزیینی مثل قاب عکس ، خراطی ، ساخت قرقره و ماسوره و ... اشاره کرد.

علت کاشتن درخت پالونیا چیست ؟

ویژگی های بارزی که درخت پالونیا از آنها برخوردار است به شرح زیر می باشد :

  • مقاومت به خاک های گچی با هکی
  • مقاوم در در برابر کم آبی
  • مقاومت بالا به هوای مناطق صنعتی و دود
  • مقاومت به خاک های با زهکش بد

کاشت درخت پالونیا

محبوب ترین گونه های Paulownia عبارتند از :

  • پالونیای Tomentosa
  • پالونیای ساده
  • پالونیای Catalpifolia
  • پالونیای Fortunei
  • پالونیا کاواکامی
  • پالونیا تایوانی

جمع آوری دانه های پالونیا از یک درخت

مرحله 1

غلافها را از درختان پالونیا پس از رسیدن باز می شوند ، اما قبل از باز شدن آنها جمع کنید. آنها باید بیشتر قهوه ای باشند.

گام 2

دانه ها را از غلاف خارج کرده و آنها را در کیسه های پارچه ای قرار دهید.

مرحله 3

دانه ها را به آرامی درون کیسه خرد کنید.

مرحله 4

دانه ها را از چوب سنگین تر با دست یا با دمنده جدا کنید.

مرحله 5

دانه ها را در ظروف بسته شده قرار دهید یا بین لایه های مرطوب مخلوطی از شن و ذغال سنگ نارس قرار دهید.

مرحله 6

حداکثر طول عمر دانه ها را در دمای سرد 38 تا 40 درجه فارنهایت قرار دهید. برای بهترین نتیجه ، از دانه ها در سال اول یا دوم استفاده کنید.

جمع آوری دانه های پالونیا

جوانه زنی بذر پالونیا

مرحله 1

یک ظرف تخریب پذیر را با مخلوطی از ماسه ، ورمیکولیت و خزه ذغال سنگ نارس پر کنید.

گام 2

یک گلدان بذر را در بالای محیط کاشت قرار دهید ، سپس تخمها را با یک تکه پنیر یا توری توتون و تنباکو پوشش دهید تا آنها را در محل نگه دارید.

مرحله 3

دانه ها را به اندازه کافی آب کنید تا مرطوب شوند اما اشباع نشوند. از زمان شروع رشد بذرها ، لایه پنیری مانند را جدا کرده و نازک کنید تا زمانی که فقط یک ظرف داشته باشید.

مرحله 4

صبر کنید تا نهال ها 10 تا 14 اینچ قد بکشند.

مرحله 5

بگذارید نهالها به مدت 3 تا 5 روز قبل از کاشت در یک منطقه سایه دار و معتدل محافظت شوند.

مرحله 6

از یک بیل کاشی یا حلزون کوله پشتی استفاده کنید تا سوراخی کمی عمیق تر از ظرف وجود داشته باشد. گیاهچه و ظرف تخریب پذیر را درون سوراخ قرار دهید و سپس قسمت اطراف آن را محکم با خاک برداشته شده پر کنید.

مرحله 7

مالچ را در اطراف هر گیاهچه قرار دهید.

مرحله 8

نهال ها را مرتبا آب دهید.

مراحل جوانه زنی بذر پالونیا

زمان کاشت

بهترین زمان برای کاشت درخت پالونیا تا حدودی به محل زندگی شما بستگی دارد. اگر منطقه شما دارای زمستان های گرم و بدون دمای انجماد است ، می توانید هر زمان در دوره ، از اواخر پاییز تا زمستان و اوایل بهار ، یک درخت جوان کاشت کنید. در مناطقی که در زمستان یخ زدگی های سخت را تجربه می کنید ، بهتر است در اوایل بهار درخت جدید کاشت کنید. به عنوان مثال در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل ، هنگامی که خاک قابل کار است زمانی که جوانه های درخت متورم و سبز می شوند.

انتخاب مکان و کاشت درخت پالونیا

درختان پالونیا مکانی را ترجیح می دهند که نور خورشید کامل را به خود اختصاص دهد ، اما می تواند سایه جزئی را نیز تحمل کند ، ترجیحا بعد از ظهر در مناطقی با تابستانهای گرم. آنها همچنین در مکان های شهری که کیفیت خاک و هوا می تواند ضعیف باشد ، به خوبی عمل می کنند. به دلیل داشتن برگهای بزرگ درخت ، بهتر است مکانی محافظت شده از باد شدید داشته باشید که این باد می تواند به شاخ و برگ آن آسیب برساند. اواخر بهار و پاییز وقتی برگها و غلاف های بذر می افتند ، پالونیا ها می توانند کثیف شوند ، بنابراین درخت خود را در جایی بکارید که مشکلی ایجاد نشود. برای یک درخت بزرگ در ظرف ، یک سوراخ را دو برابر پهنای ریشه حفر کنید و درخت را در همان عمق گلدان خود نگه دارید. سوراخ را با خاک اصلاح شده با کمپوست ریخته و آب زیادی بریزید تا هرگونه هوا از غده ریشه خارج شود.

فرهنگ پالونیا

پالونیاها بیشتر انواع خاک از جمله آنهایی که دارای باروری کم هستند را تحمل می کنند ، اما بهترین کار را ، یک لوم شنی که خوب تخلیه می شود انجام می دهد. اگرچه آنها به هرس سالانه احتیاج ندارند ، اما از بین بردن همه یا دو یا سه ساقه اصلی بر روی درخت پالونیا جوان و کوتاه کردن شاخه های اصلی تقریبا یک سوم شاخه ها برای سال اول یا دو سال می تواند به شکل گیری یک الگوی قوی انشعاب کمک کند. از آنجایی که درختان روی چوب های قدیمی شکوفه می گیرند ، باید بلافاصله پس از افتادن گلهای آنها هرس شوند تا با رشد در تابستان بعد ، جوانه های گل را برای بهار آینده تولید کند. پالونیا عاری از هر گونه مشکل جدی در برابر آفات یا بیماری ها است.

اگرچه درختان در مناطقی که دائما مرطوب است رشد می کنند ممکن است بیماری های قارچی مانند کپک یا لکه برگ ایجاد شود.

کاشت و پرورش درخت پولساز پالونیا

جمع آوری و ذخیره بذر پالونیا

بذر بسترهای گلخانه را باید از انبار بذر خریداری کرد یا از درختان محلی جمع آوری کرد. جمع آوری بذر از درختان محلی این اطمینان را می دهد که درختانی که شما بعدا تولید می کنید قادر به زنده ماندن و رشد مناسب در منطقه شما هستند. در صورت امکان دانه ها را از بهترین درختان جمع آوری کنید.

پالونیا معمولا پس از 8 یا 10 سال تولید بذر را آغاز می کند. تقریبا 3 میلیون دانه در هر پوند وجود دارد. در شرایط مطلوب یک درخت بزرگ ممکن است در طول یک سال 20 میلیون بذر تولید کند.

معمولا بهترین زمان برای جمع آوری بذر اوایل سپتامبر است. غلافها را بعد از رسیدن آنها جمع کنید اما قبل از باز شدن این کار را کنید. آنها باید عمدتا قهوه ای باشند. پس از جمع آوری اجازه دهید غلاف ها در معرض هوا خشک شوند. یک راه خوب برای از بین بردن بذر از غلاف ها ، قرار دادن آنها در کیسه های چمن زدن و خرد کردن محتویات است. بذر را می توان به راحتی با دست یا با دمنده از زباله های سنگین جدا کرد.

برای حداکثر طول عمر دانه ها را در دمای سرد 38 تا 40 درجه فارنهایت قرار دهید. آنها ممکن است در ظروف بسته شده خشک نگه داشته شوند یا بین لایه های مرطوب مخلوطی از شن و ذغال سنگ نارس طبقه بندی شوند. به نظر می رسد تقسیم بندی باعث افزایش نور بسیار زیاد در نمایشگاه دانه های تازه می شود و از این رو زمان جوانه زنی را کوتاه می کند. هر دو روش به شما امکان می دهد تا 4 سال قبل از جوانه زنی شدید بذرها را ذخیره کنید. برای بهترین نتیجه ، از دانه ها در سال اول یا دوم استفاده کنید.

بستر گلخانه

از بستر گلخانه می توان برای تولید نهال های ریشه ای لخت ، قلمه و یا ذخیره ریشه استفاده کرد که می تواند برای استقرار در مزارع مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که روش های فشرده تری مانند تولید گلخانه وجود دارد ، بستر قلمستان مزایای بسیاری از جمله نزدیکی به محل پیوند را فراهم می کنند و این امکان را برای پرورش نهال های بزرگ برای کاشت گیاهان و یا ایجاد سیستم های ریشه ای بزرگ برای قلمه ها فراهم می آورد.

رویه های ذکر شده در اینجا دستورالعمل های کلی قوس برای قلمستان است. تولید و کاشت پائولونیا به این صورن ، در اصل همان مواردی است که برای تخت گیاه توتون استفاده می شود. شرایط فردی ممکن است تغییرات جزئی یا اضافی در این رویه ها را ضروری کند. با این حال ، تکنیک های جوانه زنی بذر باید محصولات کافی را در یک محدوده جغرافیایی گسترده تولید کند. جزئیات خاص این روش را می توان در یک روش عملی برای تولید پالونیای tomentosaیافت.

تخت های قلمستان را در مناطقی با زهکشی مناسب قرار دهید. از آنجا که گیاهان جوان قوس مستعد آبگرفتگی و بیماری هستند ، خاک شنی یا لومی در حفظ تخت های سالم مفید است. pH خاک حیاتی نیست اما باید بین 6 تا 5/5 حفظ شود. از قرار دادن تخت در بسته های یخ زدگی خودداری کنید. یخبندان های اوایل پاییز در این مناطق کم ارتفاع ، زودرس شاخ و برگهای شیرین را آسیب می رسانند و فصل رشد را کوتاه می کنند. سرمازدگی شدید در زمستان می تواند منجر به زخم شدن یقه ریشه و مرگ و میر ریشه شود.

در اواخر زمستان یا اوایل بهار ، تخت ها را پرورش داده و آنها را با پلاستیک (4 میل) بپوشانید. برای از بین بردن بذرها ، نماتد ها و قارچ های موجود در خاک ، مانند مواد مایع متیل برومید ، از قارچ خاک استفاده کنید. بسیاری از تأمین کنندگان کودهای محلی در جنوب شرق در حال حاضر همزمان با استفاده از متیل برومید و پوشاندن تختخواب با پلاستیک ، خدمات بخور دادن گیاهان توتون و تنباکو را ارائه می دهند ، پس از گذشت خطر سرمازدگی ، می توان پلاستیک را جدا کرد.

در حالی که متیل برمید در زمان استفاده ، همه آفات را می کشد ، در حالی که فقط تخت با پلاستیک پوشانده شده ، تنها موثر است. بنابراین یک قارچ کش را در عمق 2 تا 4 اینچ ترکیب کنید تا از کنترل مداوم قارچ اطمینان حاصل شود. برای تولید سطحی نسبتا صاف ، کف ها را ببافید. در این زمان کود نیز بکارید.

در حالی که مقدار مورد نیاز کود ، دقیقا برای پالونیا مشخص نیست ، رژیم زیر در تخت های تحقیقاتی موفقیت آمیز بوده است : کود NPK با کندی مثل اسموکوت (14-14-14) 1 لیتر در کیلوگرم ، یک ماده افزودنی ریز مغذی آهسته رهش است. میکروماکس در هر اونس 4 گرم/sqyd و گچ و دولومیت در هر اونس 8 گرم. در بیشتر خاک های حاصلخیز ، پیروی دقیق از این توصیه ممکن است حیاتی نباشد. اگر از کود آزاد آهسته استفاده می کنید ، یک کاربرد واحد برای کل فصل رشد کافی است و نباید در طول جوانه زنی بذر مشکل خاصی ایجاد کند.

بستر را مرطوب کرده و سپس بذر را در حدود 1 سطح قاشق غذاخوری در متر مربع خشک کنید. بذر را با دست در یک روز بی باد پراکنده کنید.

حفظ یک محیط مرطوب در طول جوانه زنی و توسعه اولیه نهال مهم است. بذرهای کوچک روی سطح خاک فقط می توانند از یک تلاش برای ریشه کنی پشتیبانی کنن ، بنابراین مراقبت از محیط اطراف آنها بسیار مهم است. خشک شدن حتی برای دوره های کوتاه مدت می تواند در رشد اولیه ریشه کشنده باشد. ریشه های در حال ظهور می توانند حتی در بین آبیاری ها بعد از ظهرها با درجه حرارت بالا و رطوبت نسبی کم خشک شوند. برای حفظ رطوبت کافی از مالچ نی یا روکش روی تخت استفاده کنید. محاکمه با اصلاحات خاک و مالچ نتایج پراکنده ای داشته است ، زیرا موقعیت مالچ تغییر می کند و دانه ها در اثر باد و باران دفن می شوند.

شما می توانید با پوشاندن تخت قلمسان با یک پلی استر یا بوم نایلونی که معمولا پوشش تخت گیاه توتون نامیده می شود ، ضمن جلوگیری از مشکلات ، محیط مناسب را حفظ کنید. این پوشش که در بالای تخت معلق است اجازه می دهد تا نور (که برای جوانه زنی بذر پالونیا ضروری است) فیلتر شود و ضمن کاهش اثرات جانبی آب و باد اضافی نیز از بین ببرد. پوشش قطرات آب ورودی را پراکنده می کند و اجازه می دهد تا یک غبار ریز به سطح خاک برسد. محیطی گرم ، مرطوب و بدون اختلال را برای جوانه زنی فراهم می کند. برای پوشاندن بسترها ها نیز می توان از پنبه سبک یا پنیر سبک استفاده کرد ، اما مواد مصنوعی بسیار ارزان تر بوده و به راحتی در دسترس می باشد.

اجازه ندهید که پوشش با خاک تماس پیدا کند زیرا گیاهان از طریق پوشش رشد می کنند و هنگام برداشتن آن به نهال ها آسیب می رسانید. برای جلوگیری از این تماس ، می توانید پوشش روی سطح خاک را توسط یک سری سیم قوسی قرار داده شده در امتداد خط مرکزی تخت خواب معلق کنید. می توانید آن را به یک قاب چوبی اطراف تخت گیاه بچسبانید ، یا می توانید مقدار بسیار کمی نی را روی خاک پخش کنید. هنگامی که نهال ها 2 اینچ بلند شدند ، پوشش را بردارید. آب را ادامه دهید و خاک را مرطوب نگه دارید اما اشباع نشود.

کنترل مناسب تراکم نهال برای تولید انبوه گیاهان کاشت بسیار مهم است. صبر کنید تا گیاهان به طور متوسط 6 اینچ بلند شوند و سپس اولین نازک کردن را انجام دهید. اما خیلی صبر نکنید. به تعویق انداختن نازک شدن منجر به گیاهان کوچک و کوچک می شود. نازک شدن برای رشد مناسب نهال لازم است ، اما تراکم خاص گیاهچه بستگی به نوع موجودی از کاشت گیاه دارد.

رقیق کردن را با دست انجام دهید و نیرومندترین گیاهچه را سالم نگه دارید. در ابتدا ، نهال های نازک تا حدود 100 گیاه در متر مربع باید باشد. هنگامی که آنها 12 اینچ ارتفاع دارند ، آنها را 20 تا 50 نهال در متر مربع نازک کنید. اگر در سال بعد نهال های یک ساله یا ریشه ای را برای کاشت گیاهان در سال بعد تولید می کنید ، می توانند در این تراکم نگهداری شوند. اگر قصد توسعه گیاهان 2 ساله را دارید ، تخت ها را به 10 نهال در متر مربع نازک کنید. در ابتدای پایی ، برنامه زمان آبیاری را کاهش داده و بگذارید بستر گیاه بین آبیاری خشک شود.

تمام آنچه باید درباره درخت پالونیا بدانید

مقدار ریشه و قلمه ریشه پالونیا

هنگام کاشت ساقه یا قلمه های پالونیا ، مدیریت به دقت لازم است. ریشه ها شکننده هستند و به راحتی خشک می شوند یا آسیب می بینند. اگر آنها را خریداری کردید ، تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط قلمستان را دنبال کنید. برای از بین بردن بیماری و ریشه هرس کردن آنها در صورت لزوم ، از ذخایر ریشه ای درجه بندی کنید. اگر علائم پوسیدگی وجود داشته باشد ، می توانید قبل از بسته بندی آنها در خزه اسفنجیوم مرطوب ، قارچ کش را روی ریشه اسپری کنید. 50% قارچ کش را در 1 قاشق غذاخوری آب در 5 گرم استفاده کنید.

در هنگام پردازش ، ذخایر ریشه را خنک و مرطوب نگه دارید. بسته های ریشه را می توان با خزه در کاغذ سنگین پیچیده یا در جعبه های مقوایی قرار داد. اگر آنها را در سطل یا ظروف دیگری که آب دارند ، قرار دهید ، باید مراقب باشید که اجازه ندهید آب در اطراف ریشه ها بایستد. سپس آنها را در دمای 35 تا 40 درجه فارنهایت نگهداری کنید تا زمانیکه کاملا از بین نرود. در حالی که می توان آنها را تا 2 ماه در انبار نگه داشت ، بهتر است درست قبل از کاشت آنها را از تخت های گیاه بیرون بکشید.

اگر می خواهید آنها را برای مدت طولانی ذخیره کنید ، ریشه ها را به صورت دوره ای برای قالب و انتهای پوسیدگی بررسی کنید. می توانید قلمه های ریشه 4 تا 5 اینچ را از ریشه های بزرگتر از 1 اینچ قطر دریافت کنید. بگذارید انتهای قلمه ها قبل از ورود هوا خشک شود. انجام این کار به طور معمول ممکن است 1 تا 3 روز طول بکشد و به "آب بندی" برش و کاهش پوسیدگی کمک می کند.

کاشت واقعی ریشه و قلمه ریشه می تواند متفاوت باشد. ژاپنی ها از یک روش فشرده استفاده می کنند و یک سوراخ با عمق 3 فوتی ، 3 فوت در طول از پایین به بالا با 1 فوت خاک ، 4 اینچ کمپوست و 8 اینچ خاک آماده شده پر می کنند. 12 اینچ نهایی از همان خاک آماده شده سپس با دقت در اطراف ریشه ها بسته بندی می شود. اگر نمی توانید از خاک آماده استفاده کنید ، لازم است که خاک های خاکبرداری شده را به طور محکم در اطراف ریشه ها بسته بندی کنید و فضای خالی در سوراخ کاشت باقی نماند.

صرف نظر از روش استفاده شده ، انتهای برش ریشه را در سطح زمین کاشته کنید ، اما قلمه های ریشه 1 تا 2 اینچ زیر سطح قرار می گیرند. کاشت در روزهای بدون باد ، بدون بارش همیشه بهترین کار برای جلوگیری از خشک شدن ریشه است. در صورت خشک شدن خاک ، ممکن است در اولین ماه پس از کاشت ، با آبیاری اولیه بهبود یابد.

آبیاری درخت پالونیا

پس از این که کاشت درخت پالونیا به اتمام رسید بایستی عملیات آبیاری بلافاصله انجام شود و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زمان شروع فعالیت نهال آبیاری های بعدی تنظیم شود. برای آبیاری روش های متفاوتی وجود دارند که طبق شرایط کشور از نظر محدودیت آب قابل دسترس به صرفه ترین و مناسبترین روش از لحاظ صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها و همچنین راحتی آبیاری ، روش آبیاری قطره ای می باشد.

عملیات نگهداری به محافظت از درخت پالونیا

برای اینکه رشد و بقای بعدی این نهال ها در شرایط مناسب بهبود یابد عملیات محافظتی از جمله (وجین علف هرز ، سله شکنی ، مرمت حصار و قیم و واکاری نهالهای خشکیده) ودر صورت نیاز بعد از کاشت نهال آبیاری امری ضروری است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو