دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟

دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟


منبع: نم نمک

1

1402/11/11

06:30


در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، دندان عقل در انتهای دهان رشد میکند و اغلب برای افراد با درد و رنج هایی بسیار همراه است. البته برخی نیز با دندان عقل خود هیچ مشکلی ندارند.

دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟

دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟

از کودکی تا جوانی در مراحل مختلف دندان هایی در دهان شما رویش می کنند : دندان های پیشین ، بعد دندان های نیش ، سپس آسیای کوچک ، آسیای بزرگ و در نهایت دندان عقل . آخرین دندان معمولا با دردسر بیشتری همراه است.

دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟

دندان عقل چه مشکلات و دردهایی ایجاد می کند؟

دندان عقل چیست ؟

دندانپزشکان به این دندان ، دندان آسیای سوم می گویند که در انتهای دهان رشد می کند. بعضی از افراد مشکل خاصی را در رویش دندان عقل تجربه نمی کنند اما در بعضی از افراد ، رشد آن با درد ، عفونت و ناراحتی های دیگر همراه است .

دندان عقل در کجا و چه موقع می روید ؟

همه افراد معمولا چهار عدد دندان عقل دارند که همه آن ها پشت دندان آسیای بزرگ و هم در فک پایین و هم فک بالا می روید . دندان عقل در یک رشد سالم دهانی بین سنین 17 تا 21 سال می روید اما این بازه زمانی در بین افراد بسیار متغیر است . دندان عقل تا مدت زیادی می تواند داخل لثه نهفته بماند و در این حالت ، دندان داخل یک بافت استخوانی ، پنهان است .

رشد دندان عقل

چرا دندان عقل می روید ؟

از آن جایی که دندان عقل با درد و دردسر زیادی همراه است و نقشی هم در جویدن غذا ایفا نمی کند ، به همین دلیل دندانپزشکان به شدت به دنبال درک وظیفه و عملکرد این دندان ها می باشند . دندان عقل رشد خود را در فک در هفت سالگی آغاز می کند . دندان های عقل در گذشته در بعضی از شرایط قابل استفاده بودند ، مثلا از آن ها به عنوان جایگزینی برای دندان آسیای بزرگ استفاده می کردند که دیگر از بین رفته است . اکنون رژیم های غذایی افراد نرم تر شده است و در نتیجه به دندان ها فشاری وارد نمی شود و نیازی نیست که جای خالی دندانی را با دندان عقل پر کرد .

دقیقا چه اتفاقی می افتد ؟

مشکلات دندان عقل در وهله اول شامل درد ، ناراحتی ، عفونت ، بیماری لثه و پوسیدگی دندان می باشد . بعضی از این موارد ، مسواک زدن را نیز سخت می کند . مسواک زدن با یک مسواک نازک تر در این شرایط پیشنهاد می شود که از ایجاد درد و ناراحتی جلوگیری کند . دیگر اثرات جدی دندان عقل ، وجود کیست های زیر دندانی است که این کیست ها باعث خورده شدن استخوان فک می شود و فشار زیادی را به عصب فک وارد خواهد کرد .

مشکلات مربوط به دندان عقل معمولا با خارج کردن آن پایان پیدا می کند . دندانپزشکان اغلب پیشنهاد می کنند که در اوایل 20 سالگی قبل از این که دندان عقل مشکلی ایجاد کند ، آن را خارج کنید . در این سن ، ریشه دندان عقل هنوز در استخوان فک سفت نشده است و راحت تر می توان آن را خارج کرد . خارج کردن دندان عقل در سنین بالاتر می تواند خطر آسیب به عصب اصلی فک را در پی داشته باشد . بیماران جوان تر اغلب زودتر ریکاوری می شوند .

بیشتر نوجوانانی که از براکت ها و درمان ارتودنسی استفاده می کنند ، اغلب در پایان ارتودنسی دندان عقل خود را می کشند زیرا رویش دندان عقل بعد از این درمان می تواند به دندان ها فشار بیاورد و دوباره آن ها را کج کند .

دندان عقل برعکس نامش هیچ ربطی به عاقل تر شدن ندارد ، فقط به افزایش سن مربوط است . اگر دندان عقل شما باعث ایجاد درد و ناراحتی شد ، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید . اقدام سریع تر ، مشکلات کم تری را برای شما به وجود می آورد .

مشکلات دندان عقل

فضای کافی برای رشد

دندان عقل مثل سایر دندان ها نیست و رشدش در هر فرد متفاوت است و احتمال دارد به سه حالت رشد کند :

1. ممکن است دندان کامل رشد کند و از داخل لثه کاملا خارج شود ودندان را در محل خودش ببینیم .

2. ممکن است یک بخش از تاج دندان عقل از داخل لثه بیرون بزند اما بخش دیگر آن زیر لثه باقی بماند که به این حالت ، دندان های نیمه روییده گفته می شود که جزء دندان عقل های دردسرساز هستند.

3. دندان عقل می تواند به دلیل نداشتن فضای کافی در سطح فک ، پوزیشن بدی را به خود بگیرد . گاهی اوقات نیز در استخوان فک و زیر لثه شما گیر می کند که به آن دندان عقل نهفته می گویند .

وقتی که دندان عقل شما فضای کافی را برای رشد پیدا می کند و بیرون می زند ، دندانپزشک به بررسی علائم زیر می پردازد :

 • دندان عقلی که پوزیشن مناسبی نداشته باشد ، باعث می شود که غذا در لابلای دندان ها گیر کند و در نتیجه فضایی را برای رشد باکتری ایجاد می کند .
 • دندان عقلی که رشد صحیحی نداشته باشد ، نخ دندان کشیدن را بین دندان عقل و آسیای بزرگ سخت می کند .
 • دندان عقل جانبی باعث می شود که باکتری در لثه جا خوش کند و فضایی را برای عفونت ایجاد کند و در نتیجه با درد ، ورم و سفتی فک همراه خواهد بود .
 • دندان عقلی که فضای کافی نداشته باشد ، باعث بهم ریختگی و کج شدن دندان های جلویی می شود .
 • دندان عقل نهفته می تواند کیست ایجاد کند که به ریشه های دندان آسیب وارد می کند و یا استخوان آن را دچار مشکل می کند .

دندان های عقل نهفته به دو دسته تقسیم می شوند :

در بعضی افراد کل دندان داخل استخوان قرار گرفته باشد .

تاج دندان از استخوان بالاتر باشد اما داخل لثه پنهان شده باشد.

در این دو حالت ما نمی توانیم تاج دندان را داخل دهان ببینیم . دندان های عقل نهفته باید از دهان خارج شوندو تنها زمانی این دندان را خارج نمی کنیم که جراحی دندان همراه با عوارض باشد.اگر دندان عقل نهفته با مشکلی همراه نباشد ترجیح بر این است که جراحی انجام نشود.

در برخی موارد که سن بیمار بالا باشد و مشکلات قلبی و فشارخون حادی داشته باشد ، دندان عقل را از لثه خارج نمی کنیم.

نگه داشتن دندان عقل ؟

پیش از این هم در بخش سلامت دهان و دندان نم نمک توضیح داده شد که دندان عقل در صورت خارج نشدن باید مرتبا تحت نظر پزشک باشد . هم زمان که سن افراد بالاتر می رود ، خطرات بیشتری برای آسیب به سلامتی آن ها وجود دارد که یکی از آن ها دندان عقل است . این دندان نیاز به نخ دندان کشیدن منظم دارد و حتما باید چکاپ های منظم را برای آن انجام داد .

نگه داشتن دندان عقل

دندان عقل چه مشکلاتی را ایجاد می کند ؟

دندان عقل به خودی خود سالم است اما تنها در صورتی که یک پوزیشن صحیح داشته باشد . در غیر این صورت مشکلات زیر را به وجود می آورد :

 • شکسته شدن دندان عقل در لثه که اغلب به علت کمبود فضا است . در این موارد معمولا کمی از بافت لثه شل می شود و باعث می شود مواد غذایی لای آن گیر کند و باعث ایجاد عفونت شود .
 • قرار گرفتن در یک پوزیشن غلط
 • بزرگ نبودن فک به اندازه کافی و فضا نداشتن برای رشد دندان عقل
 • بهم ریختن دندان های جلویی و شلوغ شدن دهان
 • تشکیل کیست
 • درد و ورم
 • پوسیدگی دندان های دیگر
 • عفونت و بیماری های لثه

دندان عقل یکی از علت های گوش درد

دندان عقل تماس های نابجایی با دندان های مقابل خود دارد بدین معنی که دندان فک بالا تماس درست و صحیح با فک پایین ندارد. که این امر موجب رسیدن آسیب به مفصل فک می شود و فرد در ناحیه مفصل و گوش احساس درد می کند بنابراین علت اصلی برخی گوش دردها ناشی از دندان عقل است.دندان های نهفته عقل نیز موجب درد گوش می شوندپس اگر شرایط مطلوبی دارید ، دندان عقلتان را بکشید.

دندان عقل و ارتباط آن با مشکلات لثه

دندان عقل نیمه نهفته که یک بخش از آن داخل لثه و بخش دیگر خارج لثه است ، از خطرناک ترین دندان ها هستند زیرا احتمال عفونت در اطراف تاج این دندان ها و پوسیدگی آنها وجود دارد .

تمیز نگه داشتن دندان های عقل سخت تر است و ممکن است غذا در زیر لثه باقی بماند وموجب عفونت بافت های اطراف تاج دندان گردد . عفونت هایی که بسیار خطرناک است و ممکن است فرد را به اتاق جراحی بکشاند.این عفونت ها علاوه بر آسیب رساندن به ساختار فکی ممکن است به سمت گلو بروند و ساختار های حیاتی تنفسی را هم درگیر کنند.

کیست های دندان عقل نهفته

علت اصلی که باید دندان عقل نهفته را خارج کنید ، ایجاد کیست و یا تومور در اطراف دندان عقل است بنابراین دندانپزشک ها برای پیشگیری از وقوع این عارضه دندان عقل راخارج می کنند. اگر قادر به خارج نمودن دندان نیستید بهتر است چکاب های مداوم را فراموش نکنید.

جلوگیری از کیست دندان عقل

عوارض جراحی فک

بر اثر کشیدن دندان های عقل فک پایین ممکن است پارستزی ، ایجاد شود. عارضه پارستزی بیشتر در دندان های عقل نهفته رخ می دهد و به معنی احساس گزگز و مورمور یا داغ شدن در ناحیه ای از بدن است . پس از جراحی و خارج کردن دندان از دهان به دلیل نزدیک بودن ریشه های دندان به عصب فک ، عصب فک آسیب می بیند و لب پایین بی حس می شود.

همچنین درد و تورم بعد از عمل نیز ممکن است برای بیمار ایجاد شود پس بیمار باید به توصیه های بعد از عمل توجه کند تا حداقل عوارض و مشکل را داشته باشد.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو