قدیمی ترین کفشهایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند

قدیمی ترین کفشهایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند


منبع: همگردی

1

1402/11/24

13:35


ایسنا/ این خبر پیرامون قدیمی ترین کفشهایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند، برای شما نگارش گشته است.

کفش کودکی که در معدن نمک اتریش کشف شد

کفش کودکی که در معدن نمک اتریش کشف شد

باستان شناسان با کاوش در یک معدن نمک واقع در اتریش، بقایای یک کفش چرمی دو هزار ساله را پیدا کردند. این کفش کودکانه که به عصر آهن تعلق دارد، با وجود ساخته و استفاده شدن در 2000 سال پیش بسیار سالم باقی مانده است. یافته هایی همچون این کفش چرمی و بقایای پارچه هایی که در معدن نمک «درنبرگ» کشف شده اند، فرصت فوق العاده کم نظیری را برای باستان شناسان فراهم می کنند تا درباره زندگی معدن داران عصر برنز اطلاعات کسب کنند.

این کفش که اندازه آن امروزه معادل یک کفش کودکانه شماره 30 است، به دلیل وجود نمک بسیار سالم باقی مانده است. علاوه بر این کفش، سایر کفش هایی که پیش تر در این معدن کشف شده اند نیز به دلیل محیط معدن سالم باقی مانده اند. این کفش ها نه تنها چشم انداز جدیدی در مورد صنایع دستی آن دوران و فناوری مورد استفاده برای چرم کاری ایجاد می کند، بلکه اطلاعات جدیدی درباره زندگی روزمره افرادی که در معادن نمک یا اطراف آن کار می کردند، ارائه می کند. این کفش ها همچنین اطلاعاتی درباره مد کفش و سبک های محبوب این دوره از تاریخ در اختیار باستان شناسان می گذارند.

صندل رومی که در چاه پیدا شد

سندل رومی که در چاه پیدا شد

کاوش در یک سکونتگاه رومی واقع در شمال اسپانیا به کشف یک صندل رومی خاص منجر شد که گمان می رود از پای یک مامور پاکسازی چاه افتاده باشد. این صندل رومی 2000 سال قدمت دارد که با طراحی خاص خود از سایر صندل ها متمایز می شود. در طراحی این پاپوش از الگوهای دایره ای و بیضی شکل و داس مانند استفاده شده است. در منطقه «هیسپانیا»، حدود 20 صندل رومی نسبتا سالم کشف شده است و صندلی که در چاه کشف شده از نظر ساخت و طراحی یک صندل خاص محسوب می شود. براساس مقاله قدیمی ترین کفشهایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند، باید بدانید که به دلیل محیط بی هوازی که توسط گل ماسه در کف چاه ایجاد شده است، این صندل در زمان کشف از نظر سالم بودن در وضعیت استثنایی قرار داشت.

صندل هایی که در غار کشف شدند

صندل هایی که در غار کشف شدند

در سال 2023 دانشمندان در اسپانیا تایید کردند صندل هایی که در یک غار کشف شده بودند، در حقیقت قدیمی ترین پاپوش هایی محسوب می شوند که تاکنون در جنوب اروپا شناسایی شده اند. این اشیاء در ابتدا در حوالی 1850 میلادی از غار باستانی به نام «Cueva de los Murciélagos» کشف شدند که نخستین بار برای استخراج کود خفاش و مواد معدنی کاوش شد. در آن زمان با حرکت کارگران به سمت مناطق عمیق غار، آنها با محوطه ای شامل اجساد مومیایی شده و چندین شی چوبی و بافته شده مواجه شدند.

قدیمی ترین کفشهایی که تاکنون در نقاط مختلف جهان کشف شده اند

از جمله موارد قابل توجه در بین این اشیاء تاریخی میتوان به تعدادی صندل اشاره کرد که محققان قدمت دو مورد از آنها را بیش از شش هزار سال قبل تعیین کرده اند. با این حال قدمت قدیمی ترین شی که در بین این مجموعه آثار باستانی کشف شده است به حدود 9 هزار سال پیش می رسد. محققان علت سالم باقی ماندن این اشیاء پس از گذشت این مدت زمان طولانی را فقدان رطوبت و شرایط آب و هوایی پیرامون آنها عنوان کرده اند.

چکمه عصر برنزی که در نروژ کشف شد

چکمه عصر برنزی که در نروژ کشف شد

یک لنگه نیم پوتین 3000 ساله که به عصر برنز تعلق دارد، قدیمی ترین کفشی است که تاکنون در نروژ کشف شده است. این کفش فقط یکی از هزاران اثر تاریخی است که در دو دهه اخیر با ذوب شدن یخ کوهستان های نروژ کشف شده است. این کفش 3000 ساله که در سال 2007 کشف شده است، یکی از اکتشافات مهم در کوهستان های نروژ محسوب می شود. اندازه این کفش چرمی امروزه معادل اندازه سایز 34 یا 35 در ایالات متحده است و نشان می دهد به یک زن و یا یک کودک تعلق داشته است. این کفش به همراه چندین تیر و بیل چوبی کشف شد.

اسکی عصر آهنی که در نروژ پیدا شد

اسکی عصر آهنی که در نروژ پیدا شد

در سال 2014 باستان شناسان یک عدد اسکی چوبی را در بالای یک کوه یخ زده در نروژ کشف کردند. در سال 2021 باستان شناسان به محل کشف این اثر تاریخی بازگشتند و لنگه دیگر اسکی عصر آهنی را پیدا کردند. این دو شیء مدت ها یخ زده بودند، اما وقتی که کشف شدند، بسیار سالم باقی مانده بودند.

کشف ظرفی مملو از کفش در معبد مصری

کشف ظرفی مملو از کفش در معبد مصری

باستان شناسان مجموعه ای از کفش های باستانی را درون ظرفی در یک معبد مصری واقع در «اقصر» پیدا کردند. محققان در مجموع هفت کفش از جمله دو جفت کفش بچه گانه که در یک کفش تا شده بزرگتر قرار داده شده بودند و یک جفت کفش بزرگسال را کشف کردند. روی کفش های متعلق به فرد بزرگسال ساییدگی ناهمواری وجود دارد که نشان می دهد صاحب آن هنگام راه رفتن می لنگیده است. براساس تعمیرات متعددی که روی کفش ها انجام شده است، به گفته محققان قدمت این کفش ها به بیش از 2000 سال می رسد.

صندل چرمی عصر آهن

صندل چرمی عصر آهن

یک کوهنورد در ماه اوت 2019 یک لنگه صندل متعلق به «عصر آهن» را در منطقه ای که با نام «هورس آیس پچ» شناخته می شود، کشف کرد. پس از بازیابی این صندل، تاریخ گذاری رادیوکربن نشان داد قدمت این اثر تاریخی به حدود 300 میلادی باز می گردد. باستان شناسان پیش تر آثار تاریخی دیگری را از جمله تکه های پارچه در این کوهستان کشف کرده بودند، اما هیچ یک از این آثار به اندازه این صندل قدیمی نبودند. کشف این پاپوش و سایر آثار تاریخی متعلق به دوران وایکینگ ها (حدود 800 تا 1066 میلادی) نشان می دهد مسیری در بین کوهستان برفی در نروژ، بخش هایی از کشور را به سواحل آن متصل میکرده است.

کفش های بچه گانه در پایگاه نظامی رومی

کفش های بچه گانه در پایگاه نظامی رومی

موقعیت اجتماعی یکی از جنبه های مهم فرهنگی در امپراتوری روم و انتخاب لباس مردم یکی از راههای نشان دادن ثروت بود. این نکته را در یک جفت کفش که برای یک نوزاد طراحی شده است، میتوان مشاهده کرد. این کفش ها از کفش های مردانه ای که محققان در یک پایگاه نظامی سابق رومی کشف کرده بودند، الگوبرداری شده اند. محققان علاوه بر این کفش بچه گانه، در طول سالها کاوش بیش از 4000 کفش را در این محوطه پیدا کرده اند.

جوراب های پشمی که در مصر کشف شدند

جوراب های پشمی که در مصر کشف شدند

باستان شناسان این جوراب های پشمی را که بین انگشتان پا فاصله ایجاد می کند، حوالی قرن نوزدهم میلادی با کاوش در مصر کشف کردند. این جوراب ها در فاصله قرن چهارم تا پنجم میلادی با استفاده از روشی که بیشتر شبیه دوخت و دوز است تا بافندگی تولید شده اند. این جوراب ها اکنون در «موزه ویکتوریا و آلبرت» نگهداری می شوند.

کفش چرم بز در مقبره چینی

کفش چرم بز در مقبره چینی

باستان شناسان با مرمت یک جفت کفش چرم بزی با قدمت 1400 سال آنها را به شکوه اولیه بازگرداندند. این اشیاء در داخل مجموعه مقبره های «آستانه» واقع در چین، یکی از توقفگاه های مسیر «راه ابریشم» پیدا شدند. 20 روز طول کشید تا محققان موفق شدند آلودگی هایی را که در طول قرن ها روی کفش ها جمع شده بود، پاک کنند اما این تلاش ارزشش را داشت. هنگامی که کفش ها تمیز شدند، محققان دریافتند که سازنده آنها از بافت حیوانی (تاندون ها) برای دوختن بخش های مختلف آنها استفاده کرده است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو