روش کمک به چهاردست و پا رفتن نوزاد

منبع: نی نی بان

30

1398/8/19

15:25


چهار دست و پا رفتن ، اولین روش کودک شما، برای به تنهایی این طرف و آن طرف رفتنِ با هدف است. در چهار دست و پا رفتن مرسوم، کودک با یادگیری حفظ تعادل بین دست ها و زانوهایش شروع می کند. سپس متوجه خواهد شد، که چگونه با فشار وارد کردن به زانوهایش، می تواند به عقب و جلو حرکت کند. همزمان، او ماهیچه هایی را که به زودی او را قادر به راه رفتن خواهند کرد، قوی می کند.
 

روش کمک به چهاردست وپا رفتن نوزاد

 
چهار دست و پا رفتن چه زمانی اتفاق می افتد؟
بیشتر کودکان، بین سنین ۷ و ۱۰ ماهگی چهاردست و پا رفتن را یاد می گیرند. کودک شما همچنین، ممکن است در این زمان، روش حرکت دیگری را انتخاب کند- مثل این طرف و آن طرف کردن باسن (سر خوردن به اطراف بر روی باسن، با استفاده از یک دست در پشت و یک پا در جلو، برای به جلو راندن خود)، خزیدن روی شکم یا غلتیدن از این طرف به آن طرف اتاق.
نباید در مورد سبکش نگران باشید، بدون توجه به این که او چگونه انجامش می دهد، مهم این است که در حال متحرک و پویا شدن است. بعضی کودکان سینه خیز نمی روند و مستقیما به سوی بالا کشیدن خود، ایستادن، آرام راه رفتن(راه رفتن به کمک مبلمان) و راه رفتن، می روند.
از زمانی که کمپین "پشت بدن برای خوابیدن” در سال ۱۹۹۴ آغاز به کار کرد، به نظر می رسد، تعداد زیادی از کودکان، دیرتر سینه خیز می روند و تعدادی از آنها به طور کامل از انجام این مرحله می گذرند. ( این کمپین، هدف کاهش خطر سیدز (مشکل خفگی ناگهانی نوزادان) با استفاده از تشویق والدین به قرار دادن کودکان به پشت، برای خواب، را دارد.) اگر کودک شما از دست  و پاهایش در هر دو سوی بدن، به یک اندازه استفاده می کند و در حال یادگیری چگونه هماهنگ کردن آنها باهم است، نباید نگران چیزی باشید.
 
چهار دست و پا رفتن چگونه اتفاق می افتد؟
کودک شما احتمالا در فاصله کوتاهی بعد از اینکه قادر به نشستن بدون کمک می شود (تقریبا در زمانی که ۸ ماه دارد)، شروع به سینه خیز رفتن می کند. پس از این نقطه، می تواند سرش را برای نگاه کردن به اطراف بالا نگه دارد و دست، پا و ماهیچه های پشتش، برای جلوگیری از زمین خوردنش، به هنگام بلند شدن روی دست ها و زانوهایش، به اندازه کافی قوی هستند.
در طول یک یا دو ماه، کودک شما به تدریج حرکت با اطمینان کامل از حالت نشسته به چهار دست و پا را یاد می گیرد و خیلی زود خواهد فهمید که وقتی دست و پاهاش صاف هستند و بدنش با زمین در حالت موازی است، می تواند به عقب و جلو حرکت کند.
زمانی بین ۹ یا ۱۰ ماهگی، متوجه می شود که فشار وارد کردن با زانوهایش، به او نیروی بالا برنده ایی که برای حرکت نیاز دارد را می دهد. وقتی که او مهارت پیدا می کند، خواهد آموخت که چگونه از حالت سینه خیز به حالت نشسته برگردد.
او همچنین در تکنیک پیشرفته ایی که متخصص کودکان، ویلیام سیرز آن را "سینه خیز رفتن تقاطعی” می نامد، که در آن، زمانی که او به جلو حرکت می کند، به جای استفاده از دست و پای یک طرف بدن، یک دست و پای مقابلش، باهم حرکت می کنند؛ استاد می شود. پس از آن، تمرین کردن او را بی نقص می کند. زمانی که او یک ساله است، منتظر باشید که یک سینه خیز روِ واقعا توانا شود.
 
مرحله بعدی چیست؟
بعد از اینکه کودک شما در سینه خیر رفتن خبره شد، تنها مرحله باقی مانده بین او و تحرک و پویایی، یادگیری راه رفتن است. به این منظور، او به زودی شروع به بالا کشیدن خود با هرچیزی که در دسترسش باشد می کند، چه میز جلوی مبل باشد چه پای مادر بزرگ.
زمانی که در پاهایش احساس  تعادل کند، او آماده ایستادن بدون کمک دیگری و به آرامی راه رفتن در حالی که مبلمان را می گیرد، خواهد بود. بعد از آن، راه رفتن، دویدن، پریدن و جهیدن، تنها مستلزم زمان خواهد بود.
 
وظیفه شما
از ابتدا، مدت زیادی قبل از آنکه کودک شما آماده سینه خیز رفتن شود، زمان های زیادی از روی شکم بودن به او بدهید. قرار دادن کودکتان رو شکمش و چندین دقیقه در روز، در زمانی که بیدار و هوشیار است، بازی کردن با او رد این حالت، به رشد ماهیچه هایی که برای سینه خیز رفتن به آنها نیاز دارد، کمک می کند. خوابیدن روی شکم، همچنین از ایجاد یک نقطه مسطح روی سر ِ او، که گاهی به خاطر گذراندن زمان زیادی به پشت بودن نوزاد اتفاق می افتد، جلوگیری می کند.
بهترین راه برای تشویق به سینه خیز رفتن-شامل رسیدن و گرفتن-قرار دادن اسباب بازی ها و دیگر وسایل خوش آیند (حتی خودتان) دور از دسترس کودکتان است. آکادمی امریکایی کودکان (AAP)، همچنین استفاده از بالش ها، جعبه ها و کوسن های کاناپه را برای خلق مسیر مانع، برای تشخیص او، پیشنهاد می کند. این به افزایش اطمینان، سرعت و چابکی او کمک می کند. فقد او را تنها نگذارید- اگر زیر بالش با جعبه ها گیر کند، سراسیمه خواهد شد و شاید در معرض خطر خفگی باشد.
یک کودک که سینه خیز می رود، می تواند شیطنت های بسیاری انجام دهد. با تاکید ویژه ایی بر ورودی پله ها،  اطمینان حاصل کنید که منزلتان، مناسب کودک است. کودک شما مجذوب پله ها خواهد شد، اما آنها می توانند برایش خطرناک باشند، بنابراین آنها را تا وقتی که او واقعا در راه رفتن حرفه ایی شود (معمولا در حدود ۱۸ ماهگی)، دور از محدوده حرکتش قرار دهید. حتی آن زمان، او را از نزدیک زیر نظر بگیرید.
برای این زمان، پیشنهاد AAP، درست کردن یک یا دو پله تمرینی، با توده هایی از جنس فوم یا جعبه های مقوایی محکم، پوشیده از پارچه است. شما هنوز نباید کفش خریداری کنید. کودک شما تا وقتی در راه رفتن استاد نشده است، نیازی به پوشیدن کفش به طور منظم ندارد.
 

روش کمک به چهاردست وپا رفتن نوزاد

 
چه موقع در مورد چهار دست و پا رفتن باید نگران شد؟
کودکان با استفاده از روش ها و زمان بندی های متفاوتی مهارت ها را رشد می دهند. اما اگر کودک شما در زمانی که یک ساله است، با اینکه فهمیده است چطور پاها و دستانش را در یک حرکت منظم، با هم حرکت دهد، یا آموخته که چگونه دست و پایش را به یک اندازه استفاده کند، و به نوعی علاقه ایی به پویا بودن نشان نداده است ( چه خزیدن، سینه خیز رفتن، غلتیدن یا آرام راه رفتن باشد)، نشان نداده است، این را در وقت دکتر بعدیش مطرح کنید. به خاطر داشته باشید، که نوزادان نارس، ممکن است چند ماه بعد از هم سن و سالان خود، به این نشانه رشد و بسیاری دیگر دست یابند.
 
نکات ایمنی در هنگام چهار دست و پا رفتن نوزاد
  -  از لحظه‌ای که نوزاد شروع به حرکت می‌کند باید خانه‌ای مقاوم در برابر بچه برای او مهیا کنید تا از بروز حوادث ناخوشایند جلوگیری شود.
  -  هرگز نوزاد را دور از چشم خود در جای دیگر نگذارید. حتی قبل از اینکه نوزاد شروع به حرکت کند نیازمند احساس اطمینان خاطر و امنیت حضور شما می‌باشد.
  -  زمانی که نوزاد یاد می‌گیرد بغلتد او را فقط روی کف اتاق قرار دهید و اطرافش را از هر گونه اشیای سخت یا تیز پاک کنید.
  -  حتی زمانی که نوزاد قدرت کنترل سرش را به دست آورده باشد باز هم در اطراف باسن و بخش تحتانی ستون مهره‌های او بالش بگذارید.
  -  همه مواد سمی را از دسترس او دور کنید.
  -  گنجه‌ها، قفسه‌ها، آتش شومینه و راه پله‌ها را با یک حفاظ مناسب از دسترس کودک دور کنید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
با تمام این سبک‌های منحصربه فرد وعجیبی که نوزادان برای حرکت به اطراف برمی‌گزینند نوزاد شما ممکن است یکی از همان‌هایی باشد که یادگرفته برعکس چهاردست‌ و پا برود.
از آنجایی که برعکس چهاردست‌ و پا رفتن در بین نوزادان معمول نیست در نتیجه شما ممکن است نگران این موضوع باشید اما خیالتان راحت باشد زیرا این حرکت نشانه هیچ نوع اختلال یا چیزی از این قبیل نیست.
بسیاری از کودکان قبل از درک روش مناسب چهاردست‌ و پا رفتن تمایل دارند به این حالت چهاردست‌ و پا بروند اما با گذشت زمان کودک شما جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را خواهد آموخت.

علت چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد
بسیاری از پزشکان و متخصصان کودک روی جنبه چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد تمرکز می‌کنند. این مرحله‌ای است که نوزاد در مورد عملکرد ران‌های خود و نحوه استفاده هماهنگ از آن‌ها آگاهی پیدا می‌کند.
چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد نشانه بسط و پرورش مناسب مهارت‌های حرکتی او است اما یادگیری این فرایند به همان آسانی که به نظر می‌رسد نیست زیرا نوزاد به تدریج کنارهم گذاشتن و هماهنگ کردن این حرکات را یاد می‌گیرد و این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد سبک چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شود.
اینجا چند دلیل احتمالی برای چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد بیان شده است:
-همانطور که نوزاد بزرگ می‌شود شما شاهد استفاده روزافزون او از بازوهایش برای حمایت از حرکات بدنی خود خواهید بود.
این تمایل نوزاد به استفاده از بازوهایش می‌تواند منجر به ایجاد سبک چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد شود زیرا این نوع حرکت بیشترین کاربرد بازوها توسط نوزاد را می‌طلبد.
توانمند شدن بازوها خود را در شکل هل دادن به جلو به جای کشاندن به جلو نشان می‌دهد که ممکن است سبب چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شود.
-بسیاری از مادران تمریناتی را به کار می‌گیرند که به نوزاد اجازه می‌دهد روی شکم خود بخوابد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا از بازوهای خود برای بلند کردن بدنشان و همینطور حمایت از گردن خود استفاده کنند.
این کار در نهایت منجر می‌شود که بالاتنه نوزاد توانایی لازم را به دست آورد و نوزاد نیز این موضوع را به خوبی می‌داند. بنابراین چهاردست‌ و پا رفتن اولیه نوزاد به میزان زیادی متکی به بالاتنه او به جای پاهای او است.
-از آنجایی که تمام توان نوزاد به صورت عمده روی بالا تنه متمرکز است نوزادتان ممکن است برای درک ساز و کار چهاردست‌ و پا رفتن نیاز به زمان داشته باشد و در این مدت با پاهایش شروع به هل دادن بدن خود کند.
چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد نیز ممکن است به همین اندازه خوب بوده و او را به نقطه موردنظرش برساند اما دیر یا زود و همزمان با قوی‌تر شدن پاهایش نوزاد لزوم و فواید چهاردست‌ و پا رفتن به جلو را تشخیص خواهد داد.

چگونه به نوزاد کمک کنیم چهاردست‌ و پا به جلو برود
اکثر نوزادان خودبه‌خود یاد می‌گیرند چهاردست‌ و پا جلو بروند یا گاهی هم ممکن است به طور مستقیم وارد فرایند راه رفتن شوند اما اگر می‌خواهید به نوزادتان جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را بیاموزید، راه‌های غیرمستقیمی هم وجود دارند که می‌توان امتحانشان کرد، هر چند که چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد زیاد هم جای نگرانی ندارد.

چهاردست‌ و پا رفتن را تبدیل به یک بازی کنید
هنگام وقت گذرانی با کودک بازی بگیر و دنبال کن (نوعی گرگم به هوا) با او انجام دهید.
هنگامی که نوزاد تلاش می‌کند روی چهاردست‌ و پای خود به سرعت از شما دور شود یا چهاردست‌ و پا سمت شما می‌آید تا شما را بگیرد، در این حالت او لزوم استفاده از پاهایش را تشخیص خواهد داد و ممکن است به چهاردست‌ و پا جلو برود.

جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن را تمرین کنید
نوزادان به شدت متکی به حافظه ماهیچه‌ای هستند و به همین دلیل هنگامی که شروع به یادگیری چهاردست‌ و پا رفتن برعکس می‌کنند همین فرایند را ادامه خواهند داد.
بنابراین هر زمانی که نوزاد را پایین می‌گذارید و با او بازی می‌کنید از بازوها و پاهای او برای آموزش جهت درست چهاردست‌ و پا رفتن و هدایت او استفاده کنید. عدم توجه به چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد سبب تثبیت این عادت در او خواهد شد.

روش کمک به چهاردست و پا رفتن نوزاد


رو به شکم گذاشتن نوزاد را تکرار کنید
تمریناتی که در ماه‌های اولیه تولد نوزاد به او می‌دادید را به خاطر می‌آورید؟ این تمرینات را از نو تکرار کنید و به او نشان دهید که چگونه به درستی از پاهایش نیز برای حمایت از بدن خود استفاده کند.

از اسباب‌بازی استفاده کنید
توجه کودک را با استفاده از اسباب‌بازی‌های صدادار به خود جلب کنید. حتی اگر صدادار هم نباشند دیدن اسباب بازی می‌تواند نوزاد را تشویق به گرفتن آن کند و به او بیاموزد که چگونه خود را برای گرفتن اسباب‌بازی به جلو بکشاند.
به خاطر داشته باشید که اسباب‌بازی را از پشت به نوزاد نشان ندهید زیرا این کار سبب چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد خواهد شد.

نوزاد را وسوسه کنید
در صورت گرسنگی شدید نوزادتان از انجام این کار صرفه نظر کنید اما درست قبل از زمان غذا دادن به نوزاد می‌توانید بیسکوئیت دندانی او را پیش رویش قرار دهید و از او بخواهید آن را بگیرد.
او در این حالت متوجه محدودیت های چهاردست‌ و پا رفتن برعکس خواهد شد و راه‌هایی برای کشاندن خود به جلو پیدا خواهد کرد.

مانع شدن و فشار وارد کردن
هنگام چهاردست‌ و پا رفتن نوزاد سر راه او قرار نگیرید، هرچند می‌توانید دست خود را به عنوان یک مانع پشت پای کودک یا اطراف او حائل کنید.هنگامی که نوزاد تلاش به چهاردست‌ و پا رفتن می‌کند
درنهایت ممکن است چهاردست‌ و پا جلو برود، از این عمل خود شگفت‌زده شود و خود را روی چهاردست و پایش به جلو هدایت کند.

اجازه دهید با مشاهده یاد بگیرند
نوزادان با مشاهده اعمال والدین خود موارد فراوانی می‌آموزند. اگر نوزاد شما به صورت نشسته در حال بازی با اسباب‌بازی‌هایش است شما هم به حالت نشسته مقابل او چهاردست‌ و پا بروید.
چهاردست‌ و پا به جلو وعقب بروید تا او یاد بگیرد که بیشتر از یک جهت خاص برای انجام این کار وجود دارد.
یاد گرفتن چهاردست‌ و پا رفتن برای نوزاد کار آسانی نیست.
زمانی که متوجه شوید چگونه باید نوزاد را تشویق به چهاردست‌ و پا رفتن به جلو کنید ممکن است با مقاومت، گریه کردن و دلزدگی از جانب نوزاد روبرو شوید زیرا او مجبور می‌شود کل فرایند چهاردست‌ و پا رفتن را از نو یاد بگیرد.
او را مجبور به چهاردست‌ و پا رفتن به سمت دلخواه خود نکنید، حتی اگر متوجه چهار دست‌ و پا رفتن برعکس نوزاد شدید اجازه دهید خودش سمت درست را کشف کند یا در صورت آمادگی وارد فرایند راه رفتن شود.

مطالب مشابه