دسته بندی : پزشکی و سلامت

پسر یا دختر | روش علمی و روش خانگی تعیین جنسیت بچه

همه ما در مورد علائم اولیه و روش های خانگی تعیین جنسیت جنین که به شما میگوید که جنین تان دختر یا پسر است شنیده ایم. این علائم و نشانه ها به مادر کمک می کند تا جنسیت جنین را شناسایی کند، قبل از این که با روش هایی مثل سونوگرافی به طور قطعی متوجه دختر یا پسر بودن بچه شود. . اما آیا واقعا می دانید که جنسیت جنین چطور تعیین می شود و کدام یک از این علائم درست یا غلط است؟ این مقاله را بخوانید تا درباره تعیین جنسیت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

پس از اینکه باردار شدید، شما و همسرتان در مورد تعیین جنسیت کودک  کنجکاو می شوید. روش هایی برای تعیین جنسیت کودک وجود دارد. این روش ها، همان روش هایی هستند که پزشکان برای تعیین جنسیت کودک  از آن استفاده می کنند. این روش ها شامل سونوگرافی، آزمایش ژنتیک و آزمایش خون می باشد. در کنار این روش ها ، راه هایی برای تعیین دختر یا پسر بودن بدون آزمایش و به صورت خانگی و تجربی هم وجود دارد . بیایید جزئیات این روش ها را با هم مطالعه کنیم تا بتوانیم جنسیت کودک شما را دقیق تر تعیین کنیم.

 

دختر یا پسر

 

چرا قبل از زایمان می خواهید جنسیت جنین  را بدانید؟

 • وقتی متوجه شدید که باردار هستید،چیزی که برایتان مهم است، داشتن یک کودک سالم می باشد.
 • اما از زمان تعیین تست حاملگی مثبت، جنسیت جنین نیز می تواند برای شما مهم باشد!
 • در نهایت، خانواده ها بدون در نظر گرفتن جنسیت، میخواهند کودک سالمی داشته باشند.
 • ممکن است شما در مورد نام نوزادتان به طور کلی فکر کرده باشید
 • اما دانستن جنسیت کودک شما می تواند به شما در انتخاب نام مناسب کمک کند.
 • همچنین در بارداری دوقلویی انتخاب نام بسیار جذابتر می شود.
 • ضمنا قرار است برای کودک خرید لباس و وسایل انجام دهید، کنجاوید بدانید جنین دختر است یا پسر !

 

تعیین جنسیت جنین

 

آلت تناسلی جنین چه زمانی تشکیل می شود؟ 

ژن های جنین جنسیت او را تعیین می کنند. تمام تخم ها دارای یک کروموزوم X هستند، در حالی که اسپرم ها می توانند یک کروموزوم X یا Y داشته باشند.  اگر تخمک توسط یک اسپرم با کروموزوم X بارور شده باشد، جنین حاصل از آن XX یک دختر خواهد بود. برعکس، اگر سلول اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنین دارای کروموزوم XY پسر است. در ابتدای بارداری، تمام جنین ها بدون توجه به جنسیت  شبیه هم می باشند. تا هفته ۷ ام بارداری، کودک شما دارای ساختاری به نام “رگه تناسلی” می باشد. سپس، طی ۵ هفته آینده، نوزاد شما شروع به تولید هورمون هایی می کند که باعث رشد اندام های جنسی اش می شود.

 

در پسران :

 • رگه های تناسلی در پسران، تا هفته نهم به آلت تناسلی اضافه می شود.
 • پروستات حدود ۱۰ هفتگی تشکیل می دهد .
 • سیستم ادراری تا هفته ۱۴ ام شکل می گیرد.
 • بیضه ها حدود ۲۶ هفتگی شکل می گیرد .
 • آلت تناسلی تا  سه ماهه سوم بارداری رشد می کند.

 

در دختران :

 • در دختران، تخمدان ها بین هفته های ۱۱ و ۱۲ ام ایجاد می شود .
 • تخدان در این زمان ۷ میلیون تخمک را در خود جای می دهند.
 • البته این تخمک ها تا زمان تولد کم می شود .
 • دختر بچه شما با حدود دو میلیون تخمک در تخمدان ها به دنیا می آید.
 • در طی ماه سوم بارداری،ساختاری برای تشکیل رحم و واژن شکل می گیرد.
 • واژن در حدود ۲۲ هفتگی باز خواهد شد.

 

چطوری بدون سونوگرافی بفهمم بچمون دختره یا پسره

 

چه زمانی می توانید جنسیت کودکتان را تشخیص دهید؟

شما بین  هفته ۱۸ و ۲۲ می توانید جنسیت کودک خود را از طریق سونگرافی تعیین کنید. اما اگر پزشک قادر به دیدن دستگاه تناسلی جنین نباشد، نمی تواند به طور دقیق جنسیت جنین را بگوید. اگر چه آلت تناسلی جنین در هفته ششم بارداری شکل می گیرد، آلت تناسلی دختر در سه ماهه اول بارداری تا  حدود ۱۴ هفتگی  کاملا شبیه هم هستند. در هفته هجدهم، پزشک شما می تواند جنسیت جنین را تعیین کند، در صورتی که جنین در موقعیتی قرار گرفته باشد  که آلت تناسلی اش دیده شود. همچنین ممکن است جنسیت جنین در هفته دهم بارداری در آزمایش غربالگری دیده شود.

 

غربالگری چیست ؟

غربالگری آزمایش خون است

که در شناسایی سندرم داون

و سایر اختلالات کروموزومی به شما کمک می کند.

در این آزمایش DNA جنین موجود در خون شما چک می شود که ممکن است در تعیین جنسیت جنین  به شما کمک کند. این آزمایش معمولا برای خانم هایی است که جنین شان در خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی می باشد. اما تمام زنان باردار نیز می توانند این آزمایش را  انجام دهند. می توانید با پزشک خود مشورت کنید که آیا این آزمایش برای پیش بینی جنسیت جنین شما مناسب است یا خیر.  همچنین شما از طریق انجام آزمایشات  ژنتیکی مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی  می توانید جنسیت جنین را   تعیین کنید. نمونه برداری از پرزهای جفتی  معمولا بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ ام بارداری و آمنیوسنتز بین هفته های ۱۵ و ۲۰ ام انجام می شود. بر طبق نظریه رمزی، می توانید جنسیت جنین را قبل از هفته ششم بارداری بر اساس تصاویر سونوگرافی حدس بزنید.

 

آیا تعیین جنسیت در بارداری دوقلویی دشوار است ؟

بله، تعیین جنسیت در بارداری دوقلویی بسیار دشوار است،

زیرا جنین ها کنار هم قرار می گیرند و آلت تناسلی همدیگر رو می پوشانند.

 

روش های خانگی و تجربی تعیین دختر یا پسر بودن جنین :

باورهای عمومی بسیاری وجود دارند که ادعا می کنند می توانند جنسیت جنین را زودتر از موعد تعیین کنند.  اگرچه این باورها بسیار وسوسه کننده است، تحقیقات پزشکی بسیاری از این ها را رد کرده است. در اینجا با پنج نشانه احتمالی حاملگی جنین دختر وجود دارد که با هم بررسی میکنیم :

 

علائم داشتن جنین دختر

 

۵ نشانه برای جنین دختر   

۱-تکان ناگهانی جنین

یکی از رایج ترین باور ها درباره جنسیت جنین می گوید که تکان های ناگهانی جنین به معنی دختر بودن است.  عوامل موثر در تکان های جنین عبارتند از : دفعات حاملگی شما، شکل فیزیکی ماهیچه های شکم و افزایش وزن شما در طول بارداری.

۲-سطح استرس

یکی دیگر از باورهای عمومی این است که سطح استرس شما قبل از بارداری می تواند در تعیین جنسیت کودک شما نقش داشته باشد. مطالعات علمی نیز رابطه بین این دو واقعیت را کشف کرده است. یک مطالعه نشان می دهد که زنان با سطوح کورتیزول بالاتر ، که همان هورمون استرس است، بیشتر احتمال دختر دار شدن دارند. با این حال، دلیل این مورد هنوز کشف نشده است.

۳-نوسانات خلقی

بعضی افراد فکر می کنند که استروژنی که جنین دختر تولید می کند، می تواند بر روی خلق و خوی مادر تاثیر بگذارد و باعث ایجاد تغییرات خلق و خوی مادر  شود. با این حال، مطالعات علمی هنوز این مسئله را اثبات نکرده اند. همه زنان باردار ممکن است دچار تغییرات خلق و خوی ناشی از هورمون های خودشان در حین بارداری بشوند. اما این تغییرات به جنسیت جنین شما ربطی ندارد.

۴-بیماری صبحگاهی

یکی دیگر از باورهای عمومی بیان می کند که از آنجای که دختران هورمون های بیشتری تولید می کنند، مادرانشان بیشتر دچار بیماری صبحگاهی می شوند. اما علم پزشکی و تجربه نشان داده اند که بیماری صبحگاهی می تواند بین زنان  متفاوت باشد. یک زن حتی می تواند دوران بارداری مختلف خود، سطوح مختلفی از  بیماری صبحگاهی را تجربه کند.

۵-آکنه پوستی یا تیرگی پوست

آیا تا به حال شنیده اید که دختر بچه زیبایی مادرش را می دزدد؟ بعضی افراد معتقدند اگر شما جنین شما دختر باشد، پوستی چرب و تیره و پر از آکنه  خواهید داشت. هورمون بارداری غیر قابل پیش بینی است، و بر روی پوست و مو هر زنی تاثیر می گذارد.

 

تعیین جنسیت جنین (۱)

 

۵ نشانه برای جنین پسر

۱-تمایل به خوردن غذاهای شور

تحقیقات نشان داده است که ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان باردار در طول حاملگی شان،  تمایل به مصرف غذاهای شور دارند. و زنانی که جنین شان دختر است تمایل به مصرف شیرینی های بیشتری دارند.  همچنین زنانی که جنین شان پسر است تمایل به مصرف غذاهای پر ادویه و شور دارند.  حقیقت این است که تمایل زن نسبت به طعم غذاهای خاص به نیازهای بدنشان در طی بارداری مرتبط است و جنسیت جنین شان تاثیری ندارد.  بنابراین مصرف غذاهای شور نشانه ای برای جنین پسر نیست.

۲-کاهش ضربان قلب جنین

برخی افراد عقیده دارند که اگر ضربان قلب جنین شما در حدود ۱۴۰ ضربه در دقیقه باشد، جنین پسر است. ضربان قلب بالاتر به این معنی است که جنین شما دختر است. اما مطالعات علمی نشان داده است که بین ضربان قلب جنین های پسر و دختر تفاوتی وجود ندارد. در واقع، ضربان قلب جنین های پسر دارای کمی بالاتر از دختر می باشد، اما تنها در حدود ۳ ضربه در دقیقه.

۳- تکان های آرام تر

همانطور که تکان های شدید بیانگر جنین دختر است، تکان های آرام بیانگر جنین پسر است. اما هیچ شواهدی برای اثبات این نظریه وجود ندارد. همان طور که در بالا ذکر شد، نوع تکان جنین شما با عوامل دیگری تعیین می شود.

۴-پوست و موی سالم تر

درست برعکس نوزاد دختر،  جنین پسر، پوست شما را سالمتر و موهایتان را ضخیم و درخشان خواهید کرد. اما در واقع، این تغییرات صرفا به هورمونهای بارداری بستگی دارد. این هورمون ها در برخی از زنان، ممکن است بر روی رنگ پوست و آکنه تاثیر بگذارد در حالی که در زنان دیگر، موجب ضخیم تر شدن موهایشان شود.

۵-عدم تغییرات در خلق و خوی مادر

آیا کسی واقعا معتقد است که جنین پسر در خلق و خوی مادر تغییری ایجاد نمی کند؟ متاسفانه ادعا نادرست است. در دوران بارداری، مادر صرف نظر از جنسیت جنین، دچار نوسانات خلق و خو می شود. این نوسانات برای تمامی زنان باردار در دوران بارداری طبیعی است.

 

تعیین دختر یا پسر بودن جنین (۳)

 

۴ روش علمی تعیین دختر یا پسر بودن جنین

به هر حال، افراد زیادی به این باورها اعتقاد دارند و به روش های خانگی تعیین جنسیت برای دختر یا پسر بودن جنین اعتماد میکنند . اما واقعیت این است که این پیش بینی ها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد. اما چگونه می توانیم جنسیت جنین را به طور دقیق تعیین کنیم. در  اینجا ۴ روش علمی و یا آزمایش هایی که پزشک شما می تواند برای تعیین جنسیت جنین انجام دهد، ذکر شده است:

 

۱- سونوگرافی برای تعیین دختر یا پسر بودن بچه:

سونوگرافی رایج ترین روش بی خطر برای تعیین جنسیت جنین شماست. سونوگرافی می تواند جنسیت جنین شما را در اوایل ۱۵ تا ۱۶ هفتگی تعیین کند هر چند این کار معمولا در بین هفته ۱۸ تا ۲۲ ام بارداری انجام میگیرد. اکثر زنان در طول سه ماهه دوم سونوگرافی می توانند جنسیت جنین شان را تعیین کنند. در سونوگرافی، اندام تناسلی جنین شما بررسی می شود و بر اساس علائم مختلف نشان می دهند که جنین دختر یا پسر است. همانطور که قبلا ذکر شد، حتی در طی سونوگرافی ممکن است پزشک به دلیل مختلف، قادر به شناسایی جنسیت نباشد. ممکن است جنین در وضعیتی قرار بگیرد که اندام تناسلی اش قابل مشاهده نباشد. در چنین مواردی، شما می بایست سونوگرافی را چند بار تکرار کنید. اگر بارداری شما دوقلویی باشد، تعیین جنسیت دو قلوها چالش بزرگی محسوب می شود.

نشانه های در سونوگرافی که بر طبق آن ها می توان جنسیت را تعیین کرد.  

در تصاویر سونوگرافی نشانه هایی وجود دارد که پزشک می تواند برای شناسایی جنسیت جنین از آن ها استفاده کند. این نشانه ها عبارتند از:

 • عدم وجود آلت تناسلی پسرانه:

یکی از نشانه هایی که نشان می دهد نوزاد شما دختر است، عدم وجود آلت تناسلی پسرانه در سونوگرافی است. اگر پزشک آلت تناسلی پسرانه را مشاهده نکرد، پس نوزاد شما دختر است. البته، در طی سه ماهه اول بارداری، آلت تناسلی پسرانه و کلیتوریس تقریبا شبیه هم هستند.

 • شکلی شبیه به همبرگر:

آلت تناسلی دخترانه ممکن است شبیه یک همبرگر باشد – که کلیتوریس بین دو لبه قرار گرفته است .

 • شکلی شبیه به لاک پشت:

شکلی شبیه به لاک پشت در سونوگرافی نشان می دهد که کودک شما پسر است. در این شکل، نوک آلت تناسلی از پشت بیضه ها مشاهده می شود. دیدن این اشکال در برخی از جنین ها دشوار است، زیرا پزشکان در سونوگرافی به عوامل جدی تری برای سلامت جنین می پردازند.

 • نعوظ آلت تناسلی:

جنین پسرممکن است در رحم نعوظ داشته باشد. اگر پزشک شما در سونوگرافی آلت تناسلی را مشاهده کند، می تواند بسیار واضح آن را ببیند که در این صورت تعیین جنسیت جنین بسیار ساده تر می باشد.

 

۲- آزمایش ژنتیک برای تعیین جنسیت جنین:

انجام تست ژنتیک از قبیل آمنیوسنتز یا نمونه برداری از جفت نیز از روش های پیش بینی جنسیت می باشد.این آزمایشها معمولا برای تعیین اختلال کروموزومی یا یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم داون انجام می شود.

 • آمنیوسنتز

آمنیوسنتز نوعی آزمایش ژنتیکی است که پزشک شما با استفاده از یک سوزن مخصوص،  مقدار کمی از مایع آمنیوتیک را از رحم خارج می کند. برخی از سلولهای جنین شما در مایع آمنیوتیک موجود است که برای تعیین اختلالات ژنتیکی و همچنین جنسیت جنین مورد آزمایش قرار می گیرد. آمنیوسنتز معمولا بین هفته های ۱۵ تا ۲۰ ام بارداری انجام می شود.

نکته : این آزمایش بیشتر در بارداری های پر خطر انجام می شود. با استفاده از یک نمونه از مایع آمنیوتیک، می تواند ناهنجاری های ژنتیکی و جنسیت جنین شما را تشخیص دهد.

 • نمونه برداری از جفت

نمونه برداری از پرزهای جفت نیز نوع دیگری از آزمایشات ژنتیکی  است که برای شناسایی اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون و همچنین جنسیت جنین شما انجام می شود. این آزمایش معمولا بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ ام بارداری انجام می شود. اجان تست های ژنتیکی خطر سقط جنین را در بر دارد. این تست ها معمولا برای زنان   بالای ۳۵ سال  یا زوج هایی که سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی دارند توصیه می شود. از این رو، شما باید در مورد انجام این آزمایشات حتما با پزشک تان مشورت کنید.

نکته : این آزمایش برای تشخیص سندرم داون یا سایر اختلالات کروموزومی انجام می شود. همچنین می تواند جنسیت جنین را در اوایل هفته ۱۰ بارداری تعیین کند.

 

۳- روش رمزی برای تعیین دختر یا پسر بودن بچه

این روش یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت جنین می باشد که در هفته ششم بارداری می تواند جنسیت را شناسایی کند. بر طبق نظریه رمزی، طرز قرار گرفتن جفت در رحم شما می تواند جنسیت جنین شما را تعیین کند. اگر جفت در سمت راست باشد، جنین پسر است؛ اگر جفت در سمت چپ باشد، پس جنین دختر است. با این حال، شواهدی برای حمایت از روش تعیین جنسیت رمزی وجود ندارد. اما شما می توانید در سه ماهه اول بارداری تان، در هفته ششم تا هشتم، سونوگرافی انجام دهید و از پزشکتان بخواهید که  محل قرار گرفتن جفت جنین را بررسی کند.

 

۴- آزمایش خون برای تعیین جنسیت

آزمایش خون می تواند جنسیت جنین شما را تعیین کند. این آزمایش معمولا فقط برای زنان بالای ۳۵ سال و یا افرادی که در خطر ابتلا به اختلالات کروموزومی هستند، انجام می شود.

 

چطوری بفهمم بچم دختره یا پسره؟

 

کلام آخر در مورد تعیین دختر یا پسر بودن بچه !

روش های تعیین جنسیت چه حد دقیق هستند؟ سونوگرافی بین هفته ۱۸ تا ۲۲ ام بارداری به طور دقیق جنسیت جنین را مشخص می کند.  اما هنوز عواملی هستند که مانع تعیین جنسیت شوند؛ عواملی از قبیل  چاقی یا اضافه وزن مادر، بارداری دوقلویی، موقعیت جنین در رحم. آزمایشات ژنتیکی مانند آمنیوسنتز و نمونه برداری جفت در تعیین جنسیت جنین شما بسیار دقیق است. اما ، همانطور که قبلا ذکر شد، این آزمایشات ممکن است منجر به سقط جنین شود، بنابراین برای هر فردی انجام نمی شود.

در پایان :

اگر چه تعیین جنسیت جنین برای شما اهمیت دارد،

اما داشتن یک مادر و کودک سالم از همه چیز مهم تر است.

داشتن تغذیه سالم در دوران بارداری،

مصرف مایعات کافی در دوران بارداری

برای سلامتی شما و جنین تان ، دختر باشد یا پسر بسیار اهمیت دارد.

 

چطوری بفهمم بچم دختر یا پسر

منبع flo.health / ترجمه اختصاصی سایت دلبرانه