موثرترین روش های درمان ناباروری مردان کدامند؟

موثرترین روش های درمان ناباروری مردان کدامند؟


منبع: آرگا

6

1399/7/3

08:54


بارداری یکی از مسائلی است که در آن سلامت هر یک از زوجین اهمیت دارد. امروزه ناباروری مردان یکی از مهمترین دلایل ناباروری زوجین است. امروزه درمان ناباروری مردان با روش های متعددی صورت می گیرد که بسیار گران قیمت هستند.

موثرترین روش های درمان ناباروری مردان کدامند؟

باروری و تولید مثل اغلب تجربه ساده و طبیعی برای بیشتر زوجین است. با این وجود این مسئله برای برخی زوجین دشوار به نظر می رسد. باروری مردها به طور کلی به کیفیت و کمیت اسپرم های آن ها بستگی دارد. در این مطلب به موثرترین روش های درمان ناباروری مردان می پردازیم.

موثرترین روش های درمان ناباروری مردان

درمان ناباروری مردان

ناباروری مردان زمانی اتفاق می افتد که تعداد اسپرم ها کم و یا کیفیت آن ها پایین باشد. عوامل بسیاری سبب ایجاد این مسئله می شوند. در نتیجه اختلالات اسپرم باروری مردان را دشوار و ممکن است منجر به ناباروری آن ها شود. آزمایش های بسیاری برای تشخیص ناباروری در مردان صورت می گرید. امروزه ناباروری مردان در حال گسترش است و بررسی ها نشان داده است یک پنجم ناباروری های امروزه به مردان مربوط می شود. هدف نهایی در درمان ناباروری مردان, ایجاد باروری است.

در اغلب موارد ناباروری در مردان هیچ گونه علایمی ندارد. معمولا رابطه جنسی, نعوظ و انزال بدون مشکل انجام می شود. به همین دلیل برای تشخیص ناباروری مردان نیاز به انجام بررسی ها و آزمایشات مختلف است. همچنین ناباروری در مردان به دلایل مختلفی رخ می دهد. روش های درمانی ناباروری در مردان با توجه به علت ایجاد آن انجام می شود. در ادامه با متداول ترین روش های درمانی ناباروری برای مردان آشنا می شویم.

درمان ناباروری مردان

 • جراحی واریکوسل. یکی از دلایل عمده ناباروری در میان مردان، واریکوسل می باشد. واریکوسل بیماری است که در نتیجه گشاد شدن رگ های خونی بالای بیضه ها ایجاد می شود و تنها روش درمان آن جراحی است. مطالعات نشان داده است جراحی واریکوسل منجر به بهبودی قابل توجه در باروری می شود. 
 • در برخی موارد اختلالات هورمونی می تواند با مصرف برخی داروها یا جراحی درمان شود.
 • یکی از دلایل ناباروری در مردان، انسداد لوله های حمل اسپرم

در گذشته در صورتی که روش های بیان شده ناباروری آقایان را درمان نمی کرد, آن ها به طور کلی نابارور مادام العمر نامیده می شدند. اما امروزه تکنیک های بسیاری وجود دارد که به باروری بیشتر مردان کمک می کند. یکی از گران قیمت ترین این تکنیک ها, بارور نمودن مصنوعی اسپرم ها است. سپس این اسپرم های مصنوعی با روش های مختلفی به درون تخمک منتقل می شوند.

این روش حتی برای افرادی که تعداد کمی اسپرم دارند و یا اسپرم آن ها طبیعی نیست, می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این روش ابتدا اسپرم ها از درون مایع منی جدا می شوند و سپس با انجام فرآیندهایی مختلف, تبدیل به اسپرم سالم تر می شود. نهایتا این اسپرم با روش های مختلف به تخمک منتقل می شود. احتمال باروری در این روش بیشتر از تکنیک های قدیمی است. در ادامه به شرح کامل این روش های درمان ناباروری آقیان می پردازیم.

 • IUI

روش IUI برای باروری مردان

در این روش اسپرم ها به طور مستقیم به داخل رحم تزریق می شوند. برای انجام این روش برای زن ابتدا داروهای افزایش دهنده تخمک تجویز می شود تا با تزریق اسپرم احتمال باروری افزایش یابد.

 • IVF

در این تکنیک درمان ناباروری در مردان، با روش های مختلفی چندین تخمک از زن گرفته شده و درون لوله آزمایشگاهی با اسپرم ها مخلوط می شود. پس از بارور شدن یکی از تخمک ها, تخمک بارور شده درون رحم قرار داده می شود. این تکنیک نیاز به حداقل چندین اسپرم زنده دارد.

 • ICSI

در این تکنیک تنها یک اسپرم سالم به درون یک تخمک با استفاده از یک سوزن کوچک تزریق می شود. سپس تخمک بارور شده و درون رحم کاشته می شود. این تکینک می تواند برای مردانی که تعداد کمی اسپرم دارند و یا اغلب اسپرم های آن ها غیرطبیعی است, استفاده شود.

بررسی ها نشان داده است با انجام چندین بار این روش های درمان ناباروری, ۴۰ تا ۵۰ درصد باروری با موفقیت صورت می گیرد. علاوه بر موارد بیان شده, اقدامات بسیاری وجود دارند که موجب پیشگیری از ناباروری می شوند. برخی از این اقدامات به شرح زیر است.

درمان ناباروری مردان

 • اجتناب از مصرف مواد غذایی که موجب صدمه به اسپرم می شود برای مثال کوکائین، تنباکو
 • اجتناب از حمام آب داغ
 • مصرف تستوسترون و یا مصرف بیش از حد هر گونه آندروژن مانند DHEA برای پرورش اندام می تواند به باروری اسیب رساند.

بررسی علل ناباروری در مردان

ناباروری در مردان بنا به دلایل مختلفی رخ می دهد که در ادامه شما را با علل آن آشنا خواهیم کرد.

اختلال در اسپرم

در صورت غیر طبیعی بودن شکل اسپرم، تعداد کم اسپرم، عدم بلوغ اسپرم، عدم ناتوانی حرکت مناسب اسپرم شانس لقاح کم شده و در نتیجه مرد نابارور می باشد.

بسته بودن لوله های خروج اسپرم

بسته شدن لوله های خروج اسپرم بنا به دلایل مختلفی مانند : عفونت ها، مادرزادی، نقص ژنتیکی و التهاب دستگاه ادراری و تناسلی می باشد که باعث ناباروری خواهد شد.

واریکوسل

از دیگر علل ناباروری در مردان واریکوسل می باشد که در این وضعیت رگ های داخل کیسه بیضه متسع شده و در نتیجه به کاهش کیفیت اسپرم منجر می شود.

سایر عوامل

عواملی مانند : انزال زودرس یا ناتوانی جنسی نیز می تواند از علل ناباروری در مردان محسوب شود.

بررسی علل ناباروری در آقایان

عواملی که تاثیر منفی بر حرکت اسپرم، شکل و بلوغ دارد

 • بیماری عفونی
 • اختلالت هورمونی
 • مشکلات مرتبط به دستگاه ایمنی بدن

عواملی که در ناباروری مردان نقش دارند

در صورت بروز مشکل در ناباروری علاوه بر آزمایش های خون و اسپرم پزشک از فرد در مورد سوابق پزشکی و سبک زندگی نیز می پرسد زیرا، برخی از این عوامل سبب بروز مشکل در باروری فرد می شوند که این عوامل عبارتند از :

 • اضافه وزن زیاد
 • تغذیه نامناسب
 • مصرف نوشیدنی های الکلی
 • مصرف دخانیات و مواد مخدر
 • استفاده از دارو های داروی تستوسترون و یا دارو های درمان افسردگی، آرتروز، فشار خون، عفونت، سرطان، اختلالت گوارشی
 • استفاده از دارو های استروئیدهای آنابولیک که بدنسازان از آن استفاده می کنند.
 • بیماری های مزمن مانند: بیماری تیروئید، دیابت و سرطان
 • مبتلا شدن به فتق بیضه
 • قرار داشتن در معرض سموم مانند : سرب یا آفت کش ها
 • سابقه داشتن بیضه نهفته در دوران نوزادی یا کودکی

عوامل تاثیر گذار بر ناباروری آقایان

با توجه به مطالب بیان شده , اگرچه امروزه ناباروری در میان مردان شیوع پیدا کرده است, اما درمان به موقع آن اهمیت بسیاری دارد. از آن جایی که روش های جدید درمان ناباروری مردان، هزینه های بالایی دارد, به زوجین توصیه می شود از انجام اقداماتی که احتمال ناباروری را افزایش می دهند, بپرهیزند، به منظور آشنایی بیشتر در زمینه کودک و والدین می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو