۴ نکته اساسی برای نگهداری سرخس‌ها

منبع: فوت و فن

8

1400/7/21

11:25


۴ نکته اساسی برای نگهداری سرخس‌ها

اگر سرخس‌‌ها را دوست دارید اما نگهداری درست از آنها را بلد نیستید، این ۴ نکته اساسی را یاد بگیرید و هر گونه سرخسی را با موفقیت پرورش دهید! هر گونه!

 

 کمتر کسی است که به گیاهان علاقه مند باشد و سرخس‌ها را دوست نداشته باشد. سرخس‌ها یکی از قدیمی ترین گیاهان به وجود آمده روی زمین هستند. آنها ۳۰۰ میلیون سال است که در گستره وسیعی از محیط‌ها، رشد و تکثیر می‌کنند. این گیاهان قرن‌ها است که به عنوان گیاه خانگی نگهداری می‌شوند.

انجمن سرخس آمریکا تخمین زده است، در سرتاسر جهان حدود ۱۲۰۰۰ گونه سرخس وجود دارد. این عدد، گستره وسیعی از سرخس‌های مقاوم به سرما و سرخس‌های مناطق استوایی، و از لحاظ سایز، سرخس‌های مینیاتوری و درخت‌های سرخس غول آسا را شامل می‌شود.

پرورش اکثر سرخس‌ها سخت نیست. اگر نگهداری از آنها را با نگهداری از ارکیده‌ها مقایسه کنید، خودتان هم به این نتیجه می‌رسید! برای پرورش آنها تنها باید چند نکته را رعایت کنید و بعد می‌توانید هر نوع سرخسی که بخواهید را پرورش دهید!

۱- رطوبت الزامی است

هیچ کدام از سرخس‌های خانگی معروف نمی‌توانند شرایط خشکی هوا را، برای مدتی طولانی، تحمل کنند. در هوای خشک، شاخسار سرخس‌ها به سرعت قهوه‌ای می‌شود و برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند. پس سرخس‌هاتان را هر چند بار که می‌توانید غبار پاشی کنید. اگر بتوانید غبار پاشی را در صبح انجام دهید خیلی بهتر است. یکی دیگر از روش‌های عالی برای تامین رطوبت، استفاده از زیر گلدانی حاوی سنگریزه است، به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و سرخس‌تان دچار خفگی می‌گردد.

۲- هیچ وقت اجازه ندهید خاک گلدان گیاه کاملا خشک شود

بسیاری از سرخس‌ها در محیط طبیعی خود، در جنگل‌های بارانی، در زیر درختان و درون خاکی خیس رشد می‌کنند و با این شرایط سازگار هستند. حتی سرخس‌هایی که به صورت انگل رشد می‌کنند هم تمایل دارند بر روی گیاهان مرطوب جوانه بزنند و رشد کنند. پس همیشه مراقب رطوبت خاک سرخس‌تان باشید. البته یک نکته را فراموش نکنید، اگر سرخس‌تان جز سرخس‌های مردابی نیست، هرگز اجازه ندهید که خاک گیاه برای مدت زیادی خیس بماند و یا گلدان در زیر گلدانی پر از آب باشد. در کل خاک را مرطوب نگهدارید و نه خیس.

۳- برایشان نور فراهم کنید

بر خلاف چیزی که شایع است، همه سرخس‌ها سایه بیش از حد را دوست ندارند. سرخس‌ها به نور لکه داری که در کف جنگل‌ها به آنها می‌رسد عادت دارند. پس مطمئن شوید سرخس‌تان مقدار نوری که لازم دارد را دریافت می‌کند. مکانی روشن با نور لکه دار بهترین مکان برای نگهداری اکثر سرخس‌ها است. از سوی دیگر، تعداد کمی از سرخس‌ها می‌توانند آفتاب مستقیم ظهرگاهی را تحمل کنند و شاخسار بقیه آنها سریعا به رنگ قهوه‌ای درمی آید.

۴- سرخس‌تان را تغذیه کنید

مانند اکثر گیاهانی که در کف جنگل‌ها زندگی می‌کنند، سرخس‌های وحشی هم بر روی مواد ارگانیک نرم و تجزیه شده رشد و نمو می‌یابند. برای تامین این نیاز سرخس‌ها، می‌توانید برای نگهداری آنها در خانه، گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع و ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند هم گزینه‌های خوبی هستند.

فرای این نکات پایه‌ای، هر گونه سرخس نیازهای اختصاصی خودش را دارد، پس قبل از تهیه گیاه راجع به نیازهای سرخس‌تان تحقیق کنید و تنها در صورتی که می‌توانید شرایط مناسب آن را در خانه برایش تهیه کنید، اقدام به خرید نمایید. یکی دیگر از مهم ترین قدم‌ها در پرورش سرخس، آن است که دقیقا بدانید چه گونه‌ای از سرخس را پرورش می دهید؟

اگر تمامی موارد گفته شده را رعایت کنید، این گیاه زیبا هم با شاخسار سبز و شاداب خود از شما قدردانی خواهد کرد!

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو