ساوث چاینا مورنینگ پست گزارش داد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا همچنین با انتقاد از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، گفت، بایدن مکررا باعث ایجاد سردرگمی در موضع واشنگتن نسبت به حمله احتمالی چین به تایوان شده و این موضوع او را "شدیدا نگران" ساخته است.

پمپئو در سخنرانی امروز خود در محل اولین "مجمع تجارت جهانی" در شهر کائوسیونگ در جنوب تایوان بیان داشت: آمریکا باید یک حقیقت سخت را قبول کند...اگر ما خواستار یک قرن بیست‌ویکم آزاد و نه یک قرن چینی –قرنی که شی جینپینگ رویایش را دارد- هستیم باید پارادایم قدیمی تعامل کورکورانه پایان یابد.

پمپئو که دوشنبه برای یک سفر تجاری چهار روزه به دعوت چند گروه تجاری و رسانه‌ای محلی وارد تایوان شد بیان کرد، آمریکا باید به جایش انتخاب کند که با پکن "به شکل واقع‌بینانه و بر مبنای شرایط ما، شرایط آزادی" تعامل کند.

او گفت که این رویکرد شامل یک رابطه عمیق‌تر و بسیار پرشورتر با تایوان است.

به ادعای پمپئو، آمریکا و سایر "کشورهای آزاد باید انفصال استراتژیک از چین را دنبال کنند."

وزیر خارجه سابق آمریکا خاطر نشان کرد، آمریکایی‌ها پس از چند دهه "تعامل ساده‌لوحانه" با چین دریافتند که "هیچ چیز آزاد و عادلانه‌ای" در تجارت با پکن وجود ندارد.

او اظهار کرد: "آزاد بودن تجارت با چین بعید بوده و در آینده نزدیک هم همین طور خواهد بود. تجارت جهان با کشورهایی که به حاکمیت قانون، حقوق مالکیت اساسی و ظرفیت اجرای توافقات احترام نمی‌گذارند غیرممکن است."

پمپئو در مورد روابط  بین واشنگتن و تایپه بیان کرد، "برخی افراد" ادعا کردند، تایوان بخشی از جمهوری خلق چین است و از مشاهده آمدن آمریکایی‌ها به آنجا با هدف حمایت از روابط با این جزیره ناخرسند شدند. من دیدگاهی اساسا متفاوت دارم، دیدگاهی که بارها درباره آن صحبت کرده‌ام. این واقعیتی است که بسیاری از رهبران گذشته و حال شما روشن کرده‌اند: این که تایوان نیازی به اعلام استقلال خود ندارد زیرا همین الان یک کشور مستقل است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.