اگرچه بیشتر کاکتوس‌ها گل می دهند، اما بسیاری از انواع کاکتوس‌های گلدار فقط زمانی این کار را انجام می‌دهند که در فضای باز یا در شرایط مخصوص خود رشد کنند. یک خبر خوب برای دوستداران گیاهان آپارتمانی این است که هنوز کاکتوس های گلدار زیادی وجود دارند که در شرایط داخل خانه رشد می کنند و گل های خیره کننده ای تولید می کنند. نکته مهم برای گل دهی مطلوب کاکتوس، فراهم کردن شرایط رشد است که محیط طبیعی خود آنها را تقلید می کند.برای آشنایی بیشتر با چگونه از کاکتوس رنگی نگهداری کنیم ؛ طریقه و شرایط نگهداری انواع کاکتوس رنگی گلدار، گوشتی، طبیعی، تیغ دار در منزل  این مقاله سلام دنیا را مطالعه کنید.

نحوه پرورش انواع کاکتوس رنگی در خانه

برای پرورش و ترغیب شکوفایی کاکتوس های گلدار، شرایط بیابانی که در آن رشد می کنند را در داخل خانه خود شبیه سازی کنید. این شرایط شامل گرمای زیاد، نور خورشید و روش های صحیح آبیاری است. بازآفرینی دوره خواب گیاه در طول زمستان، نکته کلیدی گلدهی کاکتوس در فصل رشد بعدی آن است. اما حتی با ایجاد شرایط مطلوب، برخی از انواع کاکتوس ها تا چند سالگی گل نمی دهند.در ادامه شما را با نحوه نگهداری و تشویق شکوفایی کاکتوس های رنگی آشنا خواهیم کرد.

چگونه از کاکتوس رنگی نگهداری کنیم

نور مورد نیاز کاکتوس رنگی

کاکتوس های گلدار را در کنار پنجره رو به جنوب یا غرب قرار دهید تا نور مستقیم خورشید،نور مورد نیاز آنها را تامین کند. به طور متوسط، کاکتوس ها به شش تا هشت ساعت نور کامل خورشید در روز نیاز دارند. از اوایل بهار تا پاییز نور مستقیم خورشید را برای رشد بهتر و افزایش گل دهی آنها تامین کنید. در طول پاییز، اگر به طور طبیعی ساعات نور خورشید در منطقه شما کاهش می یابد، کاکتوس های گلدار را در همان مکان نگه دارید. در فصل زمستان، اکثر کاکتوس‌های گلدار به یک دوره استراحت به نام خواب نیاز دارند تا انرژی را از رشد به تولید شکوفه ها منتقل کنند. کاکتوس در این مدت به نور خورشید کمتری نیاز است.


حتما بخوانید: روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار


دما و رطوبت مورد نیاز کاکتوس رنگی

کاکتوس های گلدار برای شروع گلدهی به دمای گرم نیاز دارند. در طول بهار و تابستان، دمایی بین 70 تا 80 درجه فارنهایت (21 تا 26 درجه سانتیگراد) را برای آنها فراهم کنید. دمای متوسط خانه، به علاوه یک مکان در کنار یک پنجره نورگیر، معمولاً گرمای کافی برای آنها را تامین می کند.زمانی که پاییز از راه می رسد، یک کاکتوس گلدار به دمای کمتری در حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) برای شروع خواب نیاز دارد.در این دوره استراحت، گیاه انرژی خود را از رشد به تشکیل شکوفه ها منتقل می کند. در تمام طول سال، سطح رطوبت متوسط را در ​​خانه حفظ کنید. کاکتوس ها تحمل رطوبت بالا را ندارند بنابراین برای خانه هایی با آب و هوای مرطوب از رطوبت گیر استفاده کنید.

آب مورد نیاز کاکتوس رنگی

کاکتوس ها برای گل دادن به آب نیاز دارند، حتی اگر به خشکی مقاوم باشند. زمانی کاکتوس خود را آبیاری کنید که خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد. خاک را کاملاً آبیاری کنید تا آب از سوراخ های تخلیه گلدان خارج شود و وارد سینی زیر گلدان شود. این آبیاری خاک خشک کاکتوس ها را احیا می کند. پس از اتمام آبیاری، سینی زیر گلدان را خالی کنید تا مطمئن شوید که ریشه ها در آب باقی نمی مانند. در ماه های خواب زمستانی، بیشتر از یک بار در ماه گل ها را آبیاری نکنید زیرا گیاه در حال رشد نیست. مه پاش کردن کاکتوس های گلدار به جای آبیاری مستقیم گزینه خوبی است، همچنین این کار به دور نگه داشتن کنه های عنکبوتی از گیاه کمک می کند. آبیاری بیش از حد، با دمای کمتر از دمای مورد نیاز در طول خواب گیاه،موجب رشد بیشتر آفات یا بیماری ها می شود.

پرورش و تشویق شکوفایی کاکتوس رنگی

خاک و کود مورد نیاز کاکتوس رنگی

کاکتوس های گلدار برای حفظ سلامت ریشه ها به خاکی با زهکشی سریع نیاز دارند. در صورت وجود از مخلوط خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. اگر خودتان خاک را تهیه می کنید، مخلوطی از خاک گلدان، ماسه درشت و پرلیت را برای زهکشی بیشتر ترکیب کنید.علاوه براین،کود مواد مغذی مورد نیاز برای گلدهی کاکتوس ها را هم فراهم می کند. کاکتوس گلدار خود را با کود مخصوص کاکتوس ها در فصل بهار و تابستان تغذیه کنید. یک کود با نیتروژن کم و فسفر و پتاسیم بالا باعث رشد گلهای سالم کاکتوس ها می شود.

تشویق کاکتوس ها به شکوفایی

برای تشویق شکوفایی خارج از برنامه منظم کاکتوس گلدار، کاکتوس را در محلی با دمای بین 50 تا 60 درجه فارنهایت (10 تا 15 درجه سانتیگراد) قرار دهید. اتاق زیرزمین یا سردخانه برای این کار موثر عمل می کنند. میزان نور دریافتی گیاه را به بیش از 8 ساعت نور در روز، با 16 ساعت تاریکی محدود کنید. حداقل 8 روز گیاه را در این دماها و روشنایی نگهداری کنید.


حتما بخوانید: روش نگهداری گل قاشقی و راه های تکثیر آن


انواع کاکتوس گلدار

کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

کاکتوس کریسمس یک گونه کاکتوس گلدار پرطرفدار است.این گونه به دلیل شکوفه های لوله ای که از اوایل تا اواخر زمستان ظاهر می شود، خیلی پرطرفدار است. شاخه ها در صورت سالم بودن به رنگ سبز تیره هستند. شکوفه های صورتی روشن در نوک شاخه ها ظاهر می شود. این کاکتوس های گلدار دارای الگوی رشد اپی فیتیک هستند و با بالغ شدن گسترش می یابند.در صورت امکان نور غیر مستقیم و روشن را از پنجره ای که رو به شرق است به این گیاه دهید. نور فیلتر شده از یک پنجره رو به جنوب نیز قابل قبول است. از تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی به کاکتوس کریسمس خودداری کنید زیرا باعث سفید شدن شاخه ها و جلوگیری از رشد و شکوفه دهی آنها می شود.

برای گلدهی بهتر، کاکتوس کریسمس را هر دو تا سه هفته یک بار آبیاری کنید. بین دو آبیاری اجازه دهید یک سوم بالای خاک خشک شود. خاک را تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی عبور کند و وارد سینی زیری شود آبیاری کنید. 15 دقیقه صبر کنید تا زهکشی تمام شود، حالا آب اضافی سینی را بیرون بریزید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.دمای بهار و تابستان را در حدود 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) و روز و بین 60 تا 65 درجه فارنهایت (15 تا 18 درجه سانتیگراد) در شب حفظ کنید. گلدهی با دمای سردتر و نور خورشید کمتر در زمستان آغاز می شود. شکوفه ها در دمای بین 50 تا 60 درجه فارنهایت (10 تا 15 درجه سانتیگراد) بهترین شکل را دارند. این کاکتوس های گلدار رطوبت زیاد آشپزخانه و حمام را ترجیح می دهند.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

کاکتوس مهتابی (Moonlight Cactus)

کاکتوس مهتابی یکی از چشمگیرترین گونه های کاکتوس گلدار است. این کاکتوس گلدار که ملکه شب نیز نامیده می شود، دارای ساقه های آجدار، زاویه دار یا صاف با خارهای کوتاه است. شکوفه های بزرگ و سفید آن بین 6 تا 12 اینچ (15 تا 30 سانتی متر) اندازه دارند و رایحه وانیل دارند. شکوفه ها فقط در شب ظاهر می شوند و معمولاً هر شکوفه فقط یک شب ماندگاری دارد.آفتاب کل روز در اتاقی با نور روشن یا از پنجره ای رو به جنوب برای ان فراهم کنید. مکانی در ایوان آفتابگیر یا گلخانه در فضای باز نیز برای این گل موثر عمل می کند.

در اوایل بهار به گیاه نور کافی بدهید تا شکوفا شود. کاکتوس مهتابی را یک بار در هفته از آوریل تا سپتامبر آبیاری کنید. آنقدر آبیاری کنید تا آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود. پس از توقف زهکشی، آب جمع آوری شده را دور بریزید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود تا این کار مانند آب دریافتی در زیستگاه خودش باشد.دمای متوسط ​​خانه برای این کاکتوس گلدار کافی است. هرگز اجازه ندهید دما به زیر 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) برسد. گلهای ان از اواخر بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند. با توجه به اندازه بزرگ این گیاه، در حین رشد به یک داربست برای تکیه دادن و حمایت از آن نیاز است.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس مهتابی (Moonlight Cactus)

کاکتوس لوبی ویا (Lobivia Cactus)

کاکتوس جوان گلدار لوبی ویا کروی شکل است که در زمان بلوغ کشیده می شود. تنه گیاه دارای شیارهای عمودی است که خارهایی از یک نقطه مرکزی شبیه به عنکبوت در امتداد شیار ها رشد می کنند. شکوفه های این کاکتوس های گلدار در مقایسه با خود گیاه بزرگ هستند و از ساقه های کنار کاکتوس ها رشد می کنند. گل ها هر کدام یک تا دو روز دوام می آورند و می توانند قرمز، زرد، نارنجی یا بنفش باشند. برای گلدهی بهینه کاکتوس، هنگام رشد در داخل خانه، نور مستقیم و روشن خورشید را برای آنها فراهم کنید. یک پنجره رو به جنوب یا غرب ایده آل است. اگر در خارج از منزل از آنها نگهداری می شود، آن را در نور ملایم یا در سایه قرار دهید تا از آفتاب شوختگی گیاه جلوگیری شود.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری از گل سانسوریا یا زبان مادر شوهر در خانه


این کاکتوس برای جلوگیری از مشکلات سلامتی به تهویه مناسب نیاز دارد.بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود، سپس آنقدر آبیاری کنید تا اب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود. برای جلوگیری از خیس شدن خاک و پوسیدگی ریشه، آب اضافی را از سینی زیر گلدان دور بریزید. این عمل را در صورت نیاز در طول ماه های بهار و تابستان تکرار کنید. در فصل زمستان که گیاه به خواب نیاز دارد از آبیاری ان خودداری کنید. این دوره خواب به کاکتوس اجازه استراحت می دهد و شکوفه دهی بیشتری را در بهار و تابستان تشویق می کند. میانگین دما و رطوبت خانگی در طول بهار و تابستان مناسب است. این کاکتوس گلدار را در زمان رشد در معرض دمای کمتر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) قرار ندهید. در زمان خواب زمستانی، کاکتوس را به منطقه ای با دمای حدود 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) منتقل کنید تا استراحت کند.

 کاکتوس لوبی ویا (Lobivia Cactus): انواع کاکتوس گلدار

کاکتوس عید پاک (Easter Cactus)

کاکتوس گلدار عید پاک به راحتی رشد می کند و به دلیل شکوفه های بزرگ قرمز، صورتی، نارنجی، بنفش یا سفیدش خیلی پرطرفدار است.این کاکتوس دارای ساقه های تقسیم شده و سبز رنگ با شیار میانی است. اندازه این گیاه به عرض 2 فوت و ارتفاع 2 فوت (60 در 60 سانتی متر) می رسد. گلدهی در اواخر زمستان تا اوایل بهار اتفاق می افتد.این کاکتوس های گلدار نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. نور زیاد خورشید ساقه های سبز گیاه را به زرد کم رنگ تبدیل می کند. زمانی که خاک کاکتوس عید پاک خشک شد،ان را آبیاری کنید. خاک را کاملا ابیاری کنید و اجازه دهید تا آب داخل سینی زیر گلدان بریزد.

برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، آب اضافی را دور بریزید. آبیاری را در اواخر پاییز کاهش دهید و در زمستان به آبیاری پراکنده ادامه دهید.از کودهی تا دو ماه قبل از گلدهی بهار خوداری کنید،زیرا با این کار شکوفه دادن این کاکتوس گلدار را تشویق می کنید. تا بهار شرایط برابر تاریکی و روشنایی را به گیاه بدهید. درجه حرارت را در این دوره 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) در طول شب و میانگین دمای خانه در طول روز را به او بدهید. پس از پایان گلدهی، آبیاری را تا زمانی که گیاه را برای شکوفه دادن فصل بعد آماده می کنید،کاهش دهید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس عید پاک(Easter Cactus)

کاکتوس پارودیا (Parodia Cactus)

کاکتوس پرودیا یک کاکتوس گلدار توپی شکل با برآمدگی های مشخص است. خارهای هر برآمدگی با شروع رشد به رنگ سفید هستند، و در ادامه با رشد بیشتر به رنگ زرد یا قهوه ای تبدیل می شوند. عرض این کاکتوس های خوشه ای به 12 اینچ (30 سانتی متر) می رسد و تقریباً 4 اینچ (10 سانتی متر) در سال رشد می کنند. شکوفه های این کاکتوس های گلدار، فنجانی شکل هستند و ممکن است به رنگ های زرد، صورتی، نارنجی یا قرمز باشند. گلها در بهار و تابستان ظاهر می شوند.کاکتوس گلدار پارودیا نور روشن و غیر مستقیم خورشید در تمام طول روز را ترجیح می دهد. برای مناطقی که آفتاب کامل دارند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید فقط صبح و عصر قابل قبول است. گیاه را بچرخانید تا فقط یک قسمت ان در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از کج رشد کردن آن خودداری کنید.

زمانی که خاک خشک شد، کاملا آن را آبیاری کنید و اجازه دهید آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود، سپس آب جمع شده را دور بریزید.گلدهی کاکتوس بیشتر در گیاهان بالغ اتفاق می افتد. برای تشویق به گلدهی کافی، اجازه دهید گیاه در طول ماه های زمستان به حالت خواب برود. برای جلوگیری از کم آب شدن گیاه فقط به مقدار کم،ان را آبیاری کنید. کاکتوس را در دمای حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) قرار دهید و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداکثر 8 ساعت در روز محدود کنید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس پارودیا (Parodia Cactus)

شرایط نگهداری کاکتوس رنگی تیغ دار

کاکتوس پینکوشن تیغ دار (Spiny Pincushion Cactus)

کاکتوس گلدار پینکوشن خاردار گونه ای فشرده است که تا 6 اینچ (15 سانتی متر) رشد می کند. این گیاه به شکل توپی یا استوانه ای است و بدن آن پوشیده از خارهای سفید است. شکوفه ها صورتی مایل به روشن هستند و به صورت هاله ای در بالای کاکتوس شکل می گیرند.گلها در بهار و تابستان ظاهر می شوند و در مجموع، گلدهی ان حدود 7 روز طول می کشد.این کاکتوس های گلدار حدود 4 ساعت نور مستقیم خورشید را در روز ترجیح می دهند. آفتاب کامل صبحگاهی و به دنبال آن نور غیرمستقیم برای بقیه روز به خوبی برای رشد آنها عمل می کند.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری و روش تکثیر گیاه برگ انجیری


در صورت امکان آنها را در مکانی در نزدیکی یک پنجره رو به جنوب یا غرب قرار دهید. کاکتوس پینکوشن خاردار را یک بار در هفته در بهار و تابستان آبیاری کنید. اجازه دهید آب از سوراخ‌های گلدان خارج شود، سپس آب جمع شده در سینی زیر گلدان را دور بریزید. برای تشویق بیشتر به گلدهی، اجازه دهید گیاه در زمستان در اتاقی با دمای بین 40 تا 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سانتیگراد) استراحت کند.در این مدت از آبیاری ان خودداری کنید. هفته ای یک بار آبیاری را دوباره از اوایل بهار شروع کنید و هر دو هفته یک بار با آنها را با کود مخصوص کاکتوس ها تغذیه کنید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس پینکوشن خاردار (Spiny Pincushion Cactus)

کاکتوس عنکبوتی (Spider Cactus)

کاکتوس گلدار عنکبوتی کروی با بدنه سبز تیره و براق است. برامدگی های گرد، خارهایی را تولید می کنند که از یک مرکز رشد می کنند که صاف روی گیاه قرار گرفته و شبیه عنکبوت های کوچک است. این کاکتوس تا ارتفاع 4 اینچ (10 سانتی متر) و 6 اینچ (15 سانتی متر) عرض رشد می کند. شکوفه های سفید مایل به کرم در بهار و تابستان ظاهر می شوند.برای این کاکتوس‌های گلدار، از پنجره‌ای رو به جنوب، آفتاب کامل فراهم کنید. یک مکان در یک اتاق روشن با آفتاب تمام روز نیز قابل قبول است. اگر کاکتوس را به بیرون از خانه منتقل کردید، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کاکتوس،آن را در سایه قرار دهید.

بسته به اندازه گیاه، هفته ای یک یا دو بار کاکتوس را آبیاری کنید. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس خاک را کاملا خیس کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، آب جمع شده در سینی را تخلیه کنید.با رها کردن گیاه در زمستان، گلدهی بیشتر کاکتوس را تشویق کنید. یک مکان خنک با دمای حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) با نور محدود برای این فصل ایده آل است. در این مدت تا بهار از آبیاری ان خودداری کنید.در زمان خواب کاکتوس،از کودهی ان خووداری کنید. در بهار، تغذیه با کود مایع کاکتوس را یک بار در ماه شروع کنید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس عنکبوتی (Spider Cactus)

کاکتوس گلدار Chamaelobivia

این کاکتوس گلدار کوچک نسبت به سایر گونه ها راحت تر شکوفا می شود. کاکتوس Chamaelobivia استوانه ای شکل است و خوشه های کوچک و سفید رنگی را به صورت خوشه ای در امتداد برامدگی های برجسته گیاه تولید می کند. این کاکتوس های گلدار 4 اینچ (10 سانتی متر) قد و 6 اینچ (15 سانتی متر) عرض دارند. شکوفه های بزرگ و صورتی روشن در اواخر بهار در بالای مخروط ها ظاهر می شوند. هر گل دوام کوتاه مدتی دارد، اما شکوفه های زیادی پشت سر هم ظاهر می شوند.حداقل پنج ساعت در روز از یک پنجره رو به جنوب یا غرب به طور کامل نور آنها را تامین کنید. گیاهانی که در طول تابستان به بیرون منتقل می شوند، در بیشتر ساعات روز به محافظت در برابر نور خورشید نیاز دارند.

زمان آبیاری از روش آبیاری و خشک شدن خاک پیروی کنید. اجازه دهید خاک کاملا خشک شود، سپس خاک را خیس کنید تا آب از سوراخ های زهکشی عبور کند. پس از اتمام کار، سینی زیر گلدان را خالی کنید. در صورتی که شک دارید، بهتر است از ابیاری بیش از حد این گیاه خودداری کنید.برای گلدهی بهتر اجازه دهید گیاه در طول زمستان به خواب برود. کاکتوس را به مکانی با دمای بین 40 تا 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سانتیگراد) منتقل کنید که بیشتر از هشت ساعت در روز در معرض نور خورشید نباشد. آبیاری را تا بهار متوقف کنید،سپس برنامه آبیاری توصیه شده را از سر بگیرید. کوددهی کاکتوس یا کود ساکولنت یک بار در ماه، که از بهار شروع می شود، منجر به شکوفه های بیشتری می شود.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس Chamaelobivia

کاکتوس پاف پودری (Powder Puff Cactus)

این کاکتوس گلدار گرد در پایه خود انحرافی ایجاد می کند. ساقه های سبز آبی پوشیده از کرک های سفید و ابریشمی است که در زمان لمس تیز هستند. کاکتوس پاف پودری 5 اینچ (12 سانتی متر) قد و 4 اینچ (10 سانتی متر) به عرض رشد می کند. شکوفه ها به شکل دایره هاله ای شکل در بالای گیاه رشد میکنند. گل ها می توانند سفید یا قرمز باشند و در تابستان ظاهر شوند.این کاکتوس های گلدار آب را در غده های خود ذخیره می کنند و به خشکی مقاوم می شوند. در فصل بهار و تابستان فقط زمانی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک شود. خاک را کاملاً آبیاری کنید و آب اضافی جمع شده در سینی را تخلیه کنید.


حتما بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی مقاوم، محبوب و سایه دوست


برای رشد و شکوفه دادن بهینه، روزانه حداقل هشت ساعت نور خورشید روشن را از یک پنجره رو به جنوب یا غرب برای آنها تامین کنید.گلدهی مطلوب کاکتوس به خواب بودن ان در ماه های زمستان بستگی دارد. کاکتوس خود را از اواخر پاییز تا اوایل بهار در مکانی خنک با دمای بین 60 تا 65 درجه فارنهایت (15 تا 18 درجه سانتیگراد) قرار دهید. آبیاری را متوقف کنید، اگر گیاه شروع به چروک شدن کرد،ان را مه پاش کنید. آبیاری را در بهار از سر بگیرید و با کود مایع کاکتوس آن را تغذیه کنید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس پاف پودری (Powder Puff Cactus)

کاکتوس رز پینکوشن (Rosy Pincushion Cactus)

کاکتوس گلدار رز پینکوشن دارای ساقه های کروی شکل است که با بالغ شدن گیاه به شکل استوانه ای در می آیند. ارتفاع کاکتوس به 5 اینچ (12 سانتی متر) و عرض آن به 3 اینچ (7.5 سانتی متر) می رسد. این گیاه دارای چهار خار مرکزی است که خارهای متشکل از 15 تا 18 خار نرم و مو مانند تولید می‌کنند. گل های کاکتوس به رنگ صورتی کم رنگ یا بنفش شکوفا می شود. گلدهی در بیشتر ایام سال در شرایط مطلوب اتفاق می افتد.برای رشد و شکوفه دادن بهینه، نور غیرمستقیم تمام روز از یک پنجره رو به غرب یا سه تا چهار ساعت نور مستقیم خورشید از یک پنجره رو به جنوب را برای ان تامین کنید.

از قرار دادن کامل گیاه در معرض نور در طول روز خودداری کنید زیرا ممکن است دچار افتاب سوختگی و زردی شود. روش آبیاری و خشک بودن خاک را دنبال کنید و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود. خاک را کاملا خیس کنید تا آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، آب جمع شده در سینی زیر گلدان را دور بریزید.اجازه دهید کاکتوس در ماه های زمستان به خواب رفته و در بهار بعد شکوفه دهد. گیاه را در مکانی خنک با دمای حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) و در معرض نور خورشید قرار دهید. آبیاری را در طول دوره خواب را متوقف کنید و در بهار دوباره از سر بگیرید. گلدهی کاکتوس با کوددهی گیاه با کود مایع کاکتوس از اوایل بهار بهبود پیدا می کند.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس رز پینکوشن (Rosy Pincushion Cactus)

کاکتوس ربوتیا (Rebutia Cactus)

کاکتوس ربوتیا یک کاکتوس کوچک و کروی شکل است.این کاکتوس شیار ندارد، در عوض دارای غده هایی است که آب را ذخیره می کند. بدن گیاه پوشیده از خارهای ریز سفید، زرد یا قهوه ای است. شکوفه‌های این کاکتوس‌های گلدار در مقایسه با اندازه ان بزرگ هستند و از پایه گیاه خارج می شوند. گل ها می توانند صورتی، قرمز، زرد یا نارنجی باشند و در بهار و تابستان ظاهر شوند. برخلاف برخی از کاکتوس‌ها که قبل از شکوفه‌دهی به زمانی برای بالغ شدن نیاز دارند، کاکتوس ربوتیا می‌تواند در عرض دو تا سه سال شکوفه دهد. کاکتوس ربوتیا گونه های هیبریدی زیادی دارد، بنابراین قرار دادن در معرض نور خورشید به نوع گونه ای که در حال پروش آن بستگی دارد. برای بیشتر انواع آن، نور روشن و غیر مستقیم خورشید مناسب است.

اگر گیاه کم رنگ شد، آن را به فضایی با نور کم‌ یا نقطه‌ای که فقط سه تا چهار ساعت در روز نور خورشید دریافت می‌کند، منتقل کنید. در طول بهار و تابستان، زمانی که خاک خشک شد، کاکتوس را آبیاری کنید. خاک را کاملا خیس کنید تا آب از سوراخ های زهکشی عبور کند. آب اضافی جمع شده در سینی زیر گلدان را بیرون بریزید. اگر در طول زمستان به کاکتوس اجازه خواب بدهید از شکوفه های بهاری و تابستانی آن لذت خواهید برد. گیاه را در یک اتاق خنک با دمای بین 40 تا 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سانتیگراد) قرار دهید. در این مدت گیاه را آبیاری نکنید، اما اگر گیاه شروع به چروک شدن کرد، می توانید آن را مه پاش کنید. شکوفایی کاکتوس با از سرگیری آبیاری معمولی در بهار و تغذیه گیاه با کود مایع کاکتوس بهبود می یابد.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس ربوتیا (Rebutia Cactus)

کاکتوس بادام زمینی (Peanut Cactus)

کاکتوس گلدار بادام زمینی ساقه های انگشتی دارد که به طول 6 اینچ (15 سانتی متر) رشد می کند. کاکتوس به صورت خوشه ای رشد می‌کند که هر ساقه آن پوشیده از موهای سفید و نرم است اما در زمان لمس خاردار و تیز هستند. شکوفه های نارنجی یا قرمز در اواخر بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند. شکوفه ها در مقایسه با گیاه بزرگ هستند و برای نمایش زیبایی خود در طول روز باز می شوند.نور آفتاب روشن از یک پنجره رو به غرب یا جنوب را برای آنها تامین کنید. این کاکتوس های گلدار شرایط نور کم را تحمل نمی کنند. اگر آنها را به بیرون از خانه منتقل می کنید، نور خورشید کل روز برای رشد مطلوب آنها مناسب است.


حتما بخوانید: راهنمای کامل پرورش درخت بونسای برای مبتدیان


کاکتوس بادام زمینی به خشکی مقاوم است و آب را در ساقه های گوشتی خود ذخیره می کند. این گیاه مستعد مشکلات آبیاری بیش از حد است بنابراین قبل از آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود. در بهار و تابستان خاک را کاملا آبیاری کنید و آب اضافی را از سینی زیر گلدان تخلیه کنید. در ماه های زمستان که گیاه به خواب می رود آبیاری ها را به یک بار در ماه کاهش دهید. دمای خنک‌تر بین 40 تا 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سانتی‌گراد) به گیاه اجازه استراحت می‌دهد و برای شکوفه‌ دهی بهاری ان را آماده می کند. با از سرگیری برنامه آبیاری معمول و تغذیه گیاه با کود مایع رقیق شده  گلدهی کاکتوس را در بهار تشویق کنید.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس بادام زمینی (Peanut Cactus)

کاکتوس بادکنکی (Balloon Cactus)

کاکتوس گلدار بادکنکی، شکلی گرد با رنگ بدنه سبز-آبی دارد. کاکتوس دارای برآمدگی هایی است که از نقطه مرکزی بالایی به سمت پایین می روند که خارهای پشمی در طول آن رشد می کنند. این کاکتوس‌های گلدار سریع رشد می‌کنند وقتی در گلدان رشد می‌کنند ارتفاع آنها به 12 اینچ (31 سانتی‌متر) می‌رسد. شکوفه های بزرگ و زرد روشن در طول تابستان در بالای کاکتوس رشد می کنند.

کاکتوس بادکنکی روزانه 6 تا 8 ساعت نور خورشید روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در صبح یا عصر برای آنها بهتر است زیرا خورشید در اواسط روز ممکن است باعث آفتاب سوختگی گیاه شود. این کاکتوس صحرایی تحمل اب و  هوای سرد را ندارد، بنابراین، اگر آنها را به خارج از خانه منتقل می کنید، این کار را فقط در ماه های گرمتر انجام دهید، زمانی که دمای شب خیلی بالاتر از صفر است. پس از خشک شدن خاک این کاکتوس گلدار را کاملا آبیاری کنید. اجازه دهید آب از سوراخ های زهکشی عبور کند، سپس آب اضافی را در سینی را بیرون بریزید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

انواع کاکتوس گلدار:کاکتوس بادکنکی (Balloon Cactus)

کاکتوس قلعه پری(Fairy Castle Cactus)

کاکتوس گلدار قلعه پری با ساقه های خود که شبیه برجک های قلعه است به ارتفاع 6 فوت (2 متر) می رسد. هر ساقه 5 طرفه دارای خارهای پشمی در هر قلعه است. هنگامی که گیاه حداقل 10 ساله شود، شکوفه های سفید یا زرد در بالای ساقه ها ظاهر می شود. گل های بزرگ بین 3 تا 6 اینچ طول و 5 تا 8 اینچ عرض دارند. شکوفه ها در زمان عصر باز می شوند. این کاکتوس های گلدار آفتاب کامل را ترجیح می دهند اما مقداری سایه را هم تحمل می کنند. نور صبح از یک پنجره رو به جنوب یا غرب برای آنها ایده آل است.

مراقب شرایط نور کم برای دوره های طولانی باشید زیرا این امر منجر به رنگ پریدگی و بدشکل شدن قلعه ها می شود. فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک ان خشک شده باشد، در ادامه آنقدر گیاه را آبیاری کنید تا اب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود. با خالی کردن آب اضافی از سینی از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنید.در طول زمستان، کاکتوس را به مکانی منتقل کنید که بیش از چهار ساعت در روز نور خورشید نداشته باشد. دمای حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) باعث می شود گیاه به خواب رفته و از انرژی خود برای ایجاد شکوفه در بهار استفاده کند. آبیاری را در طول زمان خواب متوقف کنید،و در اوایل بهار یک بار دیگر ان را از سر بگیرید. پس از افزایش آبیاری، برای گلدهی بهتر کاکتوس، ماهی یک بار با کود مایع کاکتوس ان را تغذیه کنید.

انواع کاکتوس گلدار:  کاکتوس قلعه پری(Fairy Castle Cactus)

کاکتوس ستاره دریایی (Starfish Cactus)

کاکتوس گلدار ستاره دریایی یک ساکولنت ساقه نرم است که خار تولید نمی کند. ساقه ها از یک نقطه مرکزی رشد می کنند و دارای پوست بیرونی ضخیم هستند. این گیاه به سرعت رشد می کند و در صورت کاشت در فضای باز گسترش می یابد. در گلدان ها ارتفاع آن به 10 اینچ (25 سانتی متر) و 4 اینچ (10 سانتی متر) عرض می رسد. شکوفه ها بزرگ با پنج گلبرگ، معمولا زرد با لکه های قرمز یا قهوه ای زیاد هستند تا ظاهری خالدار پیدا کنند. این گل ها مانند گیاه Lifesaver بوی تند و نامطبوعی برای جذب گرده افشان ها منتشر می کنند. گلدهی از اواخر تابستان تا پاییز شروع می شود. نور غیر مستقیم و روشن خورشید برای رشد داخل خانه توصیه می شود. قرار دادن آنها در نزدیکی یک پنجره رو به غرب یا جنوب ایده آل است، اگرچه گیاه از مکانی برای آفتاب بعد از ظهر هم بهره می برد. اگر گیاه را در فضای باز قرار می دهید، آفتاب کامل تا نیمه سایه برای ان مناسب است.

کاکتوس ستاره دریایی به خشکی مقاوم است و روش آبیاری و خشک شدن خاک را ترجیح می دهد. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود، سپس خاک را خیس کنید تا آب از سوراخ های زهکشی گلدان عبور کند. آب جمع آوری شده را در سینی را بیرون بریزید. اجازه دهید گیاه در طول زمستان با انتقال آن به مکانی خنک تر با دمای حدود 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) استراحت کند.در این زمان آبیاری را کاهش دهید، و ابیاری را به اندازه کافی برای جلوگیری از چروک شدن برگها،برای آنها فراهم کنید. در زمستان به گل کود ندهید اما یک بار در ماه در اوایل بهار با کود گیاه آپارتمانی رقیق شده تغذیه گل را شروع کنید.

انواع کاکتوس گلدار:  کاکتوس ستاره دریایی(Starfish Cactus)

سوالات متداول

ایا کاکتوس گلدار یک گیاه آپارتمانی خوبی است؟

بله، اکثر کاکتوس ها گیاهان آپارتمانی عالی هستند. هنگامی که در داخل خانه رشد می کنند، اغلب کوچکتر می شوند و به راحتی در گلدان قرار می گیرند. این گیاهان همچنین اگر در نزدیکی یک پنجره آفتابی قرار بگیرند عملکرد خوبی دارند.

آیا باید به کاکتوس های گلدار کود بدهیم؟

اکثر کاکتوس های گلدار از تغذیه کود در طول ماه های بهار و تابستان بهره مند می شوند. این مواد مغذی به گیاه برای رشد و تولید شکوفه های بیشتر کمک می کند.

آیا می توانم کاکتوس گلدار را از طریق بذر ها تکثیر کنم؟

بسیاری از انواع کاکتوس را می توان با بذرهای جمع آوری شده از شکوفه های تاریخ گذشته تکثیر کرد. برخی از آنها سریعتر از بقیه جوانه می زنند.اما یک روش قابل اطمینان تر، تکثیر آنها از طریق قطع کردن ساقه ها یا ساقه های گیاه مادر و کاشت آنها است. این قلمه ها ریشه خود را تولید کرده و به گیاهان بالغ تبدیل می شوند

چه آفات یا بیماری هایی معمولاً روی کاکتوس های گلدار تأثیر می گذارند؟

به طور کلی، رایج ترین آفاتی که باید مراقب آنها بود، شپشک های آردآلود، کنه های عنکبوتی و شته ها هستند. درمان با صابون حشره کش اغلب گیاه شما را از شر این حشرات خلاص می کند. پوسیدگی ریشه شایع ترین بیماری در بین کاکتوس ها است و در نتیجه آبیاری بیش از حد گیاه است.

سخن پایانی:

انواع بسیار زیبایی از کاکتوس گلدار برای انتخاب شما وجود دارد. مراقبت از بیشتر آنها آسان است، مشروط بر اینکه نور خورشید، خاک و آب مورد نیاز آنها را فراهم کنید. نکته کلیدی شکوفه دهی فراوان این است که به کاکتوس های گلدار اجازه دهید در زمستان استراحت کنند، زمانی که انرژی را از رشد به تشکیل شکوفه ها برای فصل بعد منتقل می کند.