روغن گل رز شمعدانی یک اسانس فوق العاده با رایحه گل رز است که قرن هاست در داروهای گیاهی استفاده می شود. فواید بالقوه روغن رز شمعدانی شامل توانایی آن برای عمل به عنوان یک ضد افسردگی طبیعی، مسکن برای دردهای آرتریت و عصبی و ضد التهاب برای بیماری های پوستی است. این یک انتخاب محبوب برای یک روغن تسکین دهنده در رایحه درمانی است. در این مطلب از سلام دنیا درباره روغن گل رز شمعدانی چیست؛ خواص و مضرات روغن گل رز شمعدانی یا ژرانیوم برای سلامتی زنان و مردان، پوست و مو، دیابت، اعصاب، مفاصل، کاربردها و خطرات و عوارض جانبی روغن گل رز شمعدانی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روغن گل رز شمعدانی چیست؟

گل رز شمعدانی از برگ و ساقه گیاه شمعدانی رز به روش تقطیر با بخار آب استخراج می شود.گل رز شمعدانی گل های کوچک صورتی یا اسطوخودوس هستند، کاملاً بر خلاف شمعدانی های بزرگ شکوفه. گل های رز  شمعدانی  متعلق به جنس Pelargonium هستند که معمولاً به عنوان شمعدانی معطر شناخته می شوند. این گل‌های زیبا رایحه‌ای ملایم شبیه گل رز دارند.با این حال، حداکثر عطر از برگ های گیاه می آید. به همین دلیل است که از گل شمعدانی برای القای طعم به چای ، شکر ، محصولات پخته شده، کنسروها، شربت ها، اسانس ها و لوازم آرایشی استفاده می شود.


حتما بخوانید: خواص روغن جوجوبا برای پوست صورت، ابرو و ریش


بر اساس مطالعات تحقیقاتی، روغن شمعدانی، عصاره برگ و گل رز همچنین دارای خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی و آفت کش هستند. اسانس و عصاره آن نیز در آفت کش های طبیعی، داروهای گیاهی و رایحه درمانی استفاده می شود.روغن شمعدانی گل رز در رایحه درمانی به عنوان آرام بخش استفاده می شود.

روغن گل رز شمعدانی چیست؟

خواص و موارد استفاده روغن گل رز شمعدانی

برخلاف بسیاری از روغن‌های ضروری، روغن گل رز شمعدانی نیز برای مصرف بسیار ایمن در نظر گرفته می‌شود. روغن های شمعدانی دارای وضعیت GRAS (به طور کلی ایمن شناخته شده) هستند و توسط USFDA برای استفاده در مواد غذایی تایید شده اند. اجازه دهید فواید و کاربردهای علمی روغن شمعدانی رز را به تفصیل بررسی کنیم.

1. از خواص روغن گل رز شمعدانی: ضد التهاب

ترکیبات اصلی روغن – سیترونلول، ژرانیول و لینالول – دارای فعالیت های ضد التهابی هستند. یک مدل حیوانی در سال 2013 نشان داد که استفاده موضعی از روغن شمعدانی رز به کاهش التهاب در پنجه و گوش موش کمک کرد. مطالعه تحقیقاتی به این نتیجه رسید که اسانس ممکن است پتانسیل خوبی برای توسعه داروهای ضد التهابی داشته باشد.

نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای التهاب: چند قطره، رقیق شده با روغن حامل، می تواند به صورت موضعی برای کاهش التهاب و درد در مورد آرتریت روماتوئید، زخم های شانکر، و عفونت های باکتریایی یا قارچی پوست استفاده شود.

2. از خواص روغن گل رز شمعدانی: آرامش بخش در رایحه درمانی

روغن گل رز شمعدانی اغلب در رایحه درمانی برای آرام کردن اضطراب و سایر شرایط عصبی استفاده می شود. شواهد حکایتی نشان می دهد که این روغن به عنوان یک ضد افسردگی عمل می کند و به تقویت روحیه کمک می کند. این می تواند در هنگام نوسانات خلقی مرتبط با تغییرات هورمونی مفید باشد زیرا هم تسکین دهنده و هم انرژی بخش است. در حالی که هیچ مطالعه ای وجود ندارد که بتواند این ادعا را تایید کند، یک مطالعه در سال 2017 به این نتیجه رسید که عطر روغن گل رز به  آرامش فیزیولوژیکی و روانی کمک می کند و دارای اثرات ضد درد و ضد اضطراب است. روغن شمعدانی رز دارای رایحه های سبک تر اما مشابه روغن رز است.


حتما بخوانید: خواص و عوارض رایحه درمانی [آروماتراپی] برای درمان بیماری ها


نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای آرامش اعصاب: از 5 تا 6 قطره در یک پخش کننده با نرولی مرکبات مانند، ترنج یا پرتقال شیرین استفاده کنید تا فضایی معطر ایجاد کنید.

از خواص روغن گل رز شمعدانی: آرامش بخش در رایحه درمانی

3. از خواص روغن گل رز شمعدانی برای پوست

روغن گل رز شمعدانی  به دلیل خواص قابض، ضد عفونی کننده، ضد باکتری و ضد التهابی که دارد اغلب برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود. استفاده موضعی با روغن حامل می تواند به کاهش آکنه و از بین بردن عفونت های باکتریایی کمک کند. در حالی که مطالعات گسترده محدود است، ترکیب گیاهی روغن شمعدانی رز و روغن Oliveria decumbens به بهبود تشکیل کلاژن و بهبود زخم در موش کمک کرد.

نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای پوست: این روغن ضروری به تعادل سرم کمک می کند، که برای پوست هایی که خیلی چرب یا خیلی خشک نیستند مفید است. آن را با یک روغن حامل تقویت کننده پوست که برای پوست شما مناسب است استفاده کنید.

4. از خواص روغن گل رز شمعدانی: ممکن است درد عصبی را کاهش دهد

ترکیبی از گل رز شمعدانی با یک یا چند روغن مانند اسطوخودوس، ترنج، بابونه آبی، اکالیپتوس یا درخت چای می‌تواند به کاهش درد نوروپاتیک کمک کند.

نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای کاهش دردهای عصبی: استفاده موضعی از مخلوط روغن روی ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش درد کمک کند. با این حال، مطمئن شوید که یک آزمایش پچ روی بازوی خود انجام می دهید تا از جوش جلوگیری شود.

خواص روغن گل رز شمعدانی برای درد عصبی

5. از خواص روغن گل رز شمعدانی: تلانژکتازی هموراژیک ارثی (خونریزی بینی)

یک مطالعه 6 ماهه نشان داد که استفاده موضعی از ترکیب روغن شمعدانی کنجد یا رز به طور قابل توجهی شدت 20 شرکت کننده مبتلا به تلانژکتازی هموراژیک ارثی (خونریزی بینی) را کاهش داد.

نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای قطع خونریزی بینی: مخلوط روغن معمولاً با قطره چکان در بینی قرار می گیرد. توصیه می شود در مورد مقدار و زمان استفاده از مخلوط روغن با مشاور سلامت خود مشورت کنید.

6. از خواص روغن گل رز شمعدانی: ممکن است سطح قند خون را تنظیم کند

شمعدانی با رایحه گل رز در طب سنتی تونس برای درمان هیپرگلیسمی (قند خون بالا) استفاده می شود. در یک مطالعه موش، مشخص شد که اثر هیپوگلیسمی روغن گل شمعدانی به طور قابل توجهی موثرتر از گلی بن کلامید، یک داروی شناخته شده ضد دیابت است.


حتما بخوانید: قویترین عرقیات پایین آورنده قند خون


نحوه استفاده از روغن گل رز شمعدانی برای قند خون: مطالعات انسانی برای درک کامل پتانسیل درمانی این روغن برای افراد مبتلا به دیابت مورد نیاز است. در حالی که ثابت شده است که روغن غنی از آنتی اکسیدان، استرس اکسیداتیو مرتبط با دیابت را کاهش می دهد، توصیه های پزشکی حرفه ای باید در مورد دوز دقیق به عنوان یک داروی جایگزین ایمن ضد هیپرگلیسمی جستجو شود.

از خواص روغن گل رز شمعدانی: ممکن است سطح قند خون را تنظیم کند

کاربردهای روغن گل رز شمعدانی

  • کاربرد آشپزی: اسانس برای طعم دادن به برخی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.
  • رایحه:  اغلب در صابون ها، لوازم آرایشی و عطرها استفاده می شود.
  • ساخت: به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت برای روغن گل رز استفاده می شود.
  • آفت کش طبیعی: بر اساس گزارشی در مجله شیمی کشاورزی و مواد غذایی ، این روغن می تواند به دفع حشرات کمک کند و به ویژه در برابر کک ها و کنه ها قوی است.

استفاده های روغن گل رز شمعدانی

خطرات و عوارض جانبی روغن گل رز شمعدانی

هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای از روغن شمعدانی رز وجود ندارد. در صورت استفاده موضعی روی صورت، به خصوص در افرادی که پوست حساسی دارند، ممکن است باعث احساس سوزش یا بثورات پوستی شود. برای جلوگیری از این امر، ابتدا می توانید یک پچ تست انجام دهید و آن را به شکل رقیق شده روی بازوی خود اعمال کنید. بهتر است آن را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا جوجوبا رقیق کنید. می توانید 1-2 قطره را با 5-6 قطره روغن حامل رقیق کنید.

سخن آخر

روغن گل رز شمعدانی از بی خطرترین مواد طبیعی است که می توانید در مصارف عنوان شده از آن استفاده کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.