سقف معافیت مالیاتی فروش کالا مشخص شد

منبع: تکراتو

1

1402/2/29

20:02


سقف معافیت مالیاتی فروش کالا اعلام شد. برخی از مشاغل بنابر تبصره 100 قانون بودجه 1402 معاف از پرداخت مالیات خواهند شد که در ادامه بیان می‌کنیم.

سقف معافیت مالیاتی فروش کالا مشخص شد

سقف معافیت مالیاتی فروش کالا اعلام شد. برخی از مشاغل بنابر تبصره 100 قانون بودجه 1402 معاف از پرداخت مالیات خواهند شد که در ادامه بیان می‌کنیم.
بنابر بخشنامه‌ای که هادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به ادارات امور مالیاتی در سراسر کشور ارسال کرده است، سقف معافیت مالیاتی فروش کالا نیز مشخص شده است. تصمیم فوق برای حمایت از کسب‌وکارها و اشتغال‌زایی بیشتر و همچنین رونق کسب‌وکارهای ضعیف و متوسط گرفته شده است و از هم‌اکنون نیز قابل اجراست.

بیشتر بخوانید: روش معافیت از مالیات بر عایدی سرمایه در فروش خودرو

سقف معافیت مالیاتی فروش کالا ابلاغ شد

به گزارش تکراتو و به نقل از تسنیم، یکی از مهم‌ترین موارد در قوانین و بخشنامه‌های مالیاتی، موضوع تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم است. سازمان مالیاتی به منظور حمایت از اشتغال‌زایی و رونق کسب‌وکارهای متوسط و ضعیف، همه ساله برای برخی از مشاغل، تسهیلاتی در نظر می‌گیرد. به این صورت که هرگاه درآمد حاصل از فروش یا ارائه محصولات (کالا یا خدمات) برای این گروه از مشاغل در یک سال مالیاتی، کمتر از سقف تعیین شده از سوی این سازمان باشد، صاحبان مشاغل مذکور از انجام بخشی از تکالیف مالیاتی معاف خواهند بود. همچنین مالیات این دسته از مودیان به صورت مقطوع محاسبه و مطالبه می‌شود.

لازم به ذکر است؛ در سال ۱۴۰۱ سقف فروش سال ۱۴۰۰ برای استفاده از این تسهیلات حدود ۵ میلیارد تومان لحاظ شده بود.

بر همین اساس اخیراً، هادی سبحانیان در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی بخشنامه استفاده تسهیلات تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را ابلاغ کرد.

سقف معافیت مالیاتی فروش کالا ابلاغ شد

در بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی آمده است، در اجرای تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و با رعایت مفاد بند (ل) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و به منظور تکریم مودیان، اجرای عدالت مالیاتی با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۴۰۱ برخی از صاحبان مشاغل مقرر می دارد؛

معافیت ارائه اظهارنامه تا سقف ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیارد تومان فروش ابلاغ شد

مشمولین تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ١٣٩۴:

* تمامی صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۱ حداکثر صد برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مبلغ ۶۷,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بوده و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است مشمول مقررات این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و ارائه اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد مذکور معاف می‌باشند.

سقف معافیت مالیاتی فروش کالا ابلاغ شد

* تبصره: صاحبان مشاغل زیر مشمول این دستورالعمل نمی‌باشند و این مودیان در اجرای مقررات ماده (۱۰۰) قانون مذکور مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق وفق مقررات قانونی می‌باشند:

  • مودیانی که میزان فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۱ پیش از مبلغ ۶۷,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بوده است.
  • در پرونده‌های مشارکت مدنی چنانچه سهم درآمد با فروش حداقل یکی از شرکاء پیش از مبلغ مذکور در بند (۱) باشد و یا مجموع درآمد مشارکت بیش از مبلغ ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد.
  • صاحبان مشاغلی که در اجرای جزء (۲) بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور مکلف به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی بوده و با توجه به اطلاعات دریافتی نسبت‌به نصب آن اقدام ننموده و همچنین مواردی که بر اساس اطلاعات واصله از سامانه سوت‌زنی نسبت به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی اقدام ننموده‌اند.
  • صاحبان مشاغلی که برای آنها فرم موضوع تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم در درگاه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده نشده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص سقف معافیت مالیاتی فروش کالا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو