خانه سعادت یکی از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود

منبع: همگردی

1

1402/2/30

06:01


سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خانه سعادت یکی از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود.

خانه سعادت شیراز یادگاری از دوران قاجار بوده و در محله سنگ سیاه واقع شده است. این خانه دارای حیاط مرکزی و اتاقهای سه دری و پنج دری بوده که در آنها تزیینات کاشی کاری، آجرکاری، گره چینی، سنگهای حجاری شده و سقف های چوبی وجود دارد. همچنین، این خانه دارای ستون هایی گچبری شده هست. این خانه در سال 1384 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس و به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به موزه خاتم یا خانه خاتم تبدیل گردید.

این خانه تاریخی شیراز دارای دو ورودی است که دسترسی یکی از ورودی ها از ضلع شرقی و دیگری از ضلع جنوبی است. ورودی دوم بنا در امتداد ورودی اول بوده که دسترسی آن به بنا ابتدا از اندرونی و سپس از راهرویی که به زیرزمین هم دسترسی داشته، در ضلع شرقی قرار دارد. زمانی که شما وارد حیاط خانه سعادت می شوید، رخ بام خورشیدی آن شگفت زده تان می کند. این رخ بام بی نظیر چیزی شبیه مجسمه های سردر تخت جمشید است که در بالای قسمت شاه نشین خانه ساخته شد. در تزیین داخل خانه سعادت تنها از کاشی های رنگارنگ و پرنقش استفاده شده است.

فضای بزرگ این خانه و ارزش تاریخی و فرهنگی باعث شده این عمارت به یکی از مهمترین خانه های تاریخی شیراز تبدیل شود. خانه سعادت، موزه خاتم شیراز هم نامیده می شود، چرا که زیباترین آثار خاتم کاری شده شیراز در آن به نمایش عموم گذاشته شد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم در راستای حفظ و احیای این بنای ارزشمند تاریخی در سال 1384 اقدام به مرمت و بازسازی بخشهایی از خانه سعادت شیراز کرد که در پی این طرح، اقدمات اجرایی انجام گرفت و در بازه زمانی کوتاهی تعویض کف فرش و پوشش سقف طبقه همکف ضلع های شمالی، غرب و جنوب، تعمیر و تقویت پی های ضلع جنوبی، تعویض کف فرش ضلع جنوبی و حیاط خلوت، تعمیر و تعویض پوشش پشت بام ضلع جنوبی و سم پاشی در قسمتهای چوبی صورت گرفت.

این خانه در آبان 1382 به شماره 10481 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه سعادت یکی از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو