رضا محقق الان کجاست؟ + بیوگرافی

منبع: نم نمک

1

1402/8/28

22:22


تهیه کننده سریال عقرب عاشق در نقدی به سریال های شبکه نمایش خانگی بیان کرد که در حال حاضر نمایش خانگی با کمبود قصه روبه رو است که دلیل افت کیفیت سریال ها هم همین مساله است.

رضا محقق الان کجاست؟ + بیوگرافی

رضا محقق الان کجاست؟

تهیه کننده سریال عقرب عاشق در نقدی به سریال های شبکه نمایش خانگی بیان کرد که در حال حاضر نمایش خانگی با کمبود قصه روبه رو است که دلیل افت کیفیت سریال ها هم همین مساله است.

رضا محقق الان کجاست؟ + بیوگرافی

رضا محقق الان کجاست؟ + بیوگرافی

به گزارش خبرنگار مهر ، مهمانان این هفته برنامه گفت وگوی فرهنگی رادیو گفت وگو درباره دلایل افت کیفیت سریال های شبکه نمایش خانگی صحبت کردند. این برنامه با موضوع دلایل بررسی افت کیفیت سریال های شبکه نمایش خانگی روی آنتن رادیو گفت وگو رفت و رضا محقق تهیه کننده سینما و سریال های نمایش خانگی ، هادی مومنی پژوهشگر و مجتبی برزگر کارشناس رسانه ، مهمانان این قسمت از برنامه بودند.

رضا محقق تهیه کننده عقرب عاشق در ابتدای برنامه درباره تولید این سریال گفت : زمانی که ما ساخت این سریال را شروع کردیم یک سری پیچیدگی ها در زمینه محتوایی و ارتباط گرفتن مخاطب با آن داشتیم. این سریال از لحاظ تولیدی کار سختی بود. هر سریالی نقاط قوت و ضعف مختلفی دارد و عقرب عاشق هم از این قائده مستثنی نیست. این سریال موضوع جدیدی داشت و تا به حال در ایران کار نشده بود. هرچند که ضعف هایی هم دارد اما برخی مخاطبان با آن ارتباط برقرار کردند و این سریال مخاطب ثابت داشت.

وی ادامه داد : ما نمی توانیم در حوزه سریال سازی آثار را فقط به یک ژانر خاص محدود کنیم و دنبال یک نوع مخاطب بگردیم. ما باید بتوانیم برای تمام قشر جامعه ، کار فرهنگی و هنری تولید کنیم.

مومنی در ادامه برنامه درباره عملکرد نمایش خانگی در یک سال اخیر عنوان کرد : از ابتدای سال تا الان ، یعنی از اتمام سریال پوست شیر تقریبا هیچ اثر جذابی را ندیده ایم که توسط سکوها ساخته شود و بتواند طیف های مختلف مخاطب را با خود همراه کند. حتی سریالی مثل زخم کاری که در فصل اول توجه مخاطبان را به خود جلب کرده بود ، در سری دوم همه را ناامید کرد.

وی افزود : شیوه مواجهه با این مسئله مهم است. یک شیوه برخورد می تواند مانند برنامه اتاق فرمان شبکه پنج باشد که کاملا یک نگاه انتقادی و حتی مخالف ساترا به عنوان زیرمجموعه صدا و سیما دارد و به همین دلیل تصور می شود این برنامه در جایی خارج از صدا و سیما تولید شده باشد و صرفا به شبکه پنج ارایه شده است تا آن پخش کند اما در نقطه مقابل نقد را می توانیم با یک نگاه آکادمیک دنبال کنیم. در واقع به این معنا که یک اثر تا کجا توانسته موفق باشد و کجا نتوانسته پیش برود. در این معنا ما می توانیم بگوییم که سریال هایی داشتیم که موفق بودند و دلایل موفقیت آن ها را بررسی کنیم.

محقق نیز در ادامه درباره ذایقه سازی در شبکه نمایش خانگی عنوان کرد : ما برای بازار فرهنگی و مخاطبان سکوها محصول تولید می کنیم. ما ذایقه مخاطب را به چه سمتی برده ایم؟ رویکردها از نوعی تجارت حکایت دارد درحالی که تجارت باید در خدمت فرهنگ و هنر باشد نه هنر در خدمت تجارت. اما نمی توان فهمید سیاست گذاری ها بر چه اساسی است؟

وی اضافه کرد : در حال حاضر نمایش خانگی کمبود قصه دارد که دلیل افت کیفیت سریال های شبکه نمایش خانگی شده است در حالی که برخی منتقدان اصرار دارند علت افت کیفیت را منافع مالی سکوها عنوان کنند که این قضاوت ، درست نیست.

برزگر نیز که کارشناس تلفنی این برنامه بود ، اظهار کرد : عده ای به محتوای تلویزیون انتقاد می کنند که چیزی برای عرضه ندارد؛ اگر تلویزیون چیزی برای عرضه ندارد ، حداقل فقط این زمان مخاطب است که هدر می رود اما سکوهای نمایش خانگی برای زمان و پول مخاطب ارزش قایل نیستند. مخاطب منتظر فصل دوم زخم کاری 2 مانده اما حالا که منتشر شده می بینیم که اصلا فیلمنامه ندارد و با سواستفاده از بازیگر می خواهد سریال را نگه دارد. از این دست سریال ها ما کم نداریم.

این کارشناس رسانه افزود : ساترا به عنوان نهاد تنظیم گر گاهی اوقات ورودهای خوبی در این زمینه داشته و باعث شده است برخی اتفاقات نیفتد. از ساترا انتظار می رود تا یک بام و دو هوایی را که بین تلویزیون و شبکه نمایش خانگی به وجود آمده است از بین ببرد و به سریالی که سناریوی قوی ندارد ، مجوز ندهد.

مومنی هم در بخش پایانی صحبت های خود بیان کرد : من به عنوان یک پژوهشگر وقتی این 2 سال اخیر را می بینم ، متوجه می شوم که ساترا در این 2 سال یک تنظیم گری هوشمندانه داشته و تا جایی که توانسته با کارگردان و تهیه کننده تعامل کرده و نتایج خوبی را نظیر سریال پوست شیر رقم زده است اما موضوع این است که الان سطح توقع مردم از ساترا نسبت به گذشته بالاتر رفته است.


بیوگرافی رضا محقق

سید رضا محقق متولد 1361 تهیه کننده سینما میباشد فیلم های چرا گریه نمیکنی ، عاشقی با اعمال شاقه ، او خوب سنگ میزند ، ممیرو و ایرو توسط رضا محقق تهیه کنندگی شده است. او داری تحصیلات دکتری فقه و حقوق میباشد.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو