از قطعه شهاب سنگ مریخی در موزه شهاب سنگ برج آزادی رونمایی شد

منبع: همگردی

1

1402/11/10

15:06


ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، از قطعه شهاب سنگ مریخی در موزه شهاب سنگ برج آزادی رونمایی شد.

این قطعه شهاب سنگ در یکی از مناطق کویری ایران کشف شد.

شهاب سنگ ها در انواع آهنی، سنگی آهنی و سنگی هستند. شهاب سنگ آهنی در هسته های سیارک های دگرگون شده تشکیل شده اند، به سیارک هایی که ذوب شده و حالت اولیه آنها عوض شده باشد، سیارک دگرگون شده می گویند.

شهاب سنگ های آهنی دارای دو گروه پالاسایت ها و مزوسایدرایت ها تقسیم می شوند. معروف ترین و تاریخی ترین شهاب سنگ ایران از این نوع است که یک شهاب سنگ آهنی است با وزن 54 کیلوگرم و هم اکنون در کاخ گلستان نگهداری می شود.

شهاب سنگ های سنگی دارای دو نوع کندرایت و اکندرایت است. کندرایت به شهاب سنگ هایی گفته می شود که درون آنها از دانه های ریز درست شده است که به آنها کندرول گفته می شود. کندرول ها نخستین جسم ثابتی بودند که در فضا بوجود آمدند و قدیمی ترین جسم منظومه خورشیدی هستند و بیش از 4.6 میلیارد سال قدمت دارند.

از قطعه شهاب سنگ مریخی در موزه شهاب سنگ برج آزادی رونمایی شد

حجت کمالی، مدیر موزه شهاب سنگ ایران گفت: امروز از نخستین شهاب سنگ ایران رونمایی شد. شهاب سنگ های مریخی جزء کمیاب ترین و نایاب ترین و قیمتی ترین شهاب سنگ های جهان هستند.

وی با بیان اینکه معمولا وزن 80 تا 90 درصد از این شهاب سنگ ها کمتر از 100 گرم است، خاطرنشان کرد: طی یک سفر اکتشافی که به یکی از کویرهای ایران داشتیم، این شهاب سنگ را شناسایی کردیم.

کمالی در پاسخ به این سؤال که برای شناسایی این شهاب سنگ آزمایش های آن در کجا اجرایی شده، اظهار کرد: آزمایش های مربوط به این شهاب سنگ در دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه اجرا شد و آزمایش های آن تایید شده و بزودی به ثبت جهانی می رسد.

به گفته وی، وزن این شهاب سنگ 72 گرم است و در 8 ماه قبل شناسایی شد.

از قطعه شهاب سنگ مریخی در موزه شهاب سنگ برج آزادی رونمایی شد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو