وجود جیوه و مدفوع در لوازم آرایشی تقلبی

منبع: فوت و فن

63

1398/8/4

08:01


وجود جیوه و مدفوع در لوازم آرایشی تقلبی

دنبال کردن و خرید آخرین محصولات زیبایی در بازار می‌تواند پرهزینه باشد. اما، آیا می‌توان پول خود را پس انداز کرد و در عین حال، از بهترین لوازم آرایشی استفاده کرد؟

ممکن است شما خوش شانس باشید و برخی لوازم آرایشی را در خرده فروشی‌ها پیدا کنید. اما مراقب قیمت‌ها باشید و قیمت محصولی که از دست فروشان می‌خرید را در اینترنت یا برخی مغازه‌ها بررسی کنید چرا که قیمت بسیار پایین و غیر منطقی، می‌تواند نشان دهنده تقلبی بودن کالا باشد.

خرید چنین محصولاتی ممکن است شما را بیش از چانه زنی با مشکلات دیگری روبرو کند.

این اتفاقی است که در اوایل سال جاری برای یک زن 47 ساله در کالیفرنیا افتاد. وی هفته‌ها پس از استفاده از کرم پوستی با برچسب Pond که در مکزیک خریداری کرده بود، دچار نیمه بیهوشی و اغما شده بود. مشخص شد که این محصول حاوی جیوه بالایی بود. طبق گزارش‌های منتشر شده، میزان جیوه در خون وی 500 برابر میزان طبیعی بود.

شرکت Pond در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: از جیوه در محصولات خود استفاده نمی‌کند. این شرکت با مقامات تحقیق در مورد دستکاری این محصولات همکاری می‌کند.

در این بیانیه آمده است: “فروش نامشروع و غیر قانونی، دستکاری محصولات و فروش مجدد، از مشکلات صنعت زیبایی است که مستحق توجه و آگاهی مصرف کننده است.”

خوشبختانه، بیشتر حوادث جعل مواد آرایشی یا دستکاری محصولات، جدی نیست. اما اگر از خرده فروشان معتبر خریداری نمی‌کنید، سخت است که بدانید دقیقاً چه چیزهایی در محصولاتی که روی صورت خود می‌زنید وجود دارد.

سال گذشته، مقامات لس آنجلس مقداری لوازم آرایشی تقلبی به ارزش  700،000 دلار از یک محل خرید معروف در فضای باز را کشف و ضبط کردند. این محصولات جعلی شامل مارک‌های پر مصرف از جمله Urban Decay ، NARS ،  MAC و Kylie Cosmetics بودند.

قطعاً این مشتریان کالاهای لوکسی که انتظارش را داشتند، دریافت نکردند. در حقیقت، تحقیقات آزمایشگاهی محصولات نتایج جالبی به همراه داشت. به گزارش ABC News در لس آنجلس، این محصولات آرایشی با سطح بالایی از باکتری‌ها و مدفوع آلوده شده بودند.

کارآگاه ریک ایشیتانی از وزارت پلیس لوس آنجلس در پاسخ به این سؤال که چگونه مدفوع وارد لوازم آرایشی شده است، توضیح داد که محصولات تقلبی تحت شرایط ایمن و بهداشتی محصولات اصلی ساخته نمی‌شوند.

وی به ABC News گفت: ” مدفوع در محصولاتی وجود دارد که در گاراژ یا حمام به طور غیر قانونی تولید می‌شوند.”

سازمان غذا و داروی ایالات متحده از مصرف کنندگان خواست که محتاط باشند.

سخنگوی FDA گفت: “محصولات تقلبی، از جمله مواد آرایشی، غیرقانونی هستند و ممکن است برای سلامت مصرف کننده مضر باشند.”

طبق گفته FDA، خطر اینجاست كه محصولات تقلبی ممكن است حاوی مواد مضر یا ممنوع، فرآورده‌های جانبی غیرمجاز یا مواد افزودنی رنگی تأیید نشده باشند.

شرکت‌هایی که لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت از پوست را تهیه می‌کنند، به طور جدی با  محصولات جعلی مبارزه می‌کنند.

دکتر اسکات واسرمن، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Cosmetic Alchemy ، سازنده Lilash و LiBrow  (محصولاتی که بر روی مژه‌ها و ابروها استفاده می‌شوند)، گفت: جعل لوازم آرایشی و بهداشتی مصیبتی برای این صنعت بوده و روز به روز نیز در حال بدتر شدن است.

واسمن گفت: امنیت داخلی می‌تواند برای شناسایی محصولات مشکوک به تقلبی که در کانتینرهای حمل و نقل  یافت می‌شود، سه بار در یک ماه، استفاده شود. و کالاهای فله‌ای که وارد کشور می‌شوند تنها مشکل نیست. اینترنت یکی دیگر از منابع جعلی است. هنگامی که Cosmetic Alchemy یک علامت تجاری محصول را به وب سایت Alibaba ارسال کرد، سایت مجبور شد 465 لیست که محصولات جعلی این مارک را ارائه می‌دادند را حذف کند.

چگونه مصرف کنندگان می توانند از خود محافظت کنند؟

دکتر شری لیپنر، متخصص پوست و مو در شهر نیویورک، گفت: تقریباً غیرممکن است که یک مصرف کننده متوسط ​​بتواند تفاوت بین یک محصول مارک دار و تقلبی را به خوبی تشخیص دهد.

لیپنر گفت که شما برای حفظ پوستی سالم نیازی به صرف هزینه بالا ندارید، اما افزود: بهترین توصیه من خرید لوازم آرایشی و مراقبت از پوست از منابع معتبر است.

FDA به مصرف کنندگان هشدار داد كه نسبت به محصولاتی كه در بازارهای كوچك یا دست فروشان فروخته می‌شود، احتیاط كنند. توصیه می‌کند که بسته بندی را با دقت بررسی کنید تا شواهدی وجود داشته باشد که احتمالاً محصول دوباره بسته بندی نشده باشد یا مجدداً مورد استفاده قرار نگرفته باشد. همچنین از ظاهر و بوی محصول اطمینان حاصل کنید.

اما اگر نتوانستید از آن رژلب 10 دلاری بگذرید که توسط دست فروشان فروخته می‌شود و قیمت اصلی آن50 دلار است، و حالا باعث خارش لب‌های شما می‌شود، لیپنر گفت: اولین قدم متوقف کردن استفاده از هر محصولی است که باعث تحریک پوست شما می‌شود.

وی گفت: “بیشتر بثورات پوستی کوتاه مدت است و زمانی که پوست خود را در معرض این محصولات تقلبی قرار ندهید، بهبود می‌یابید.”

لیپنر گفت:  اگر بثورات پوستی شما رو به وخامت است، دردناک شده یا تاول زده است، به یک پزشک، ترجیحا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

مطالب مشابه