منصور حقیقت‌ پور در پاسخ به این پرسش که برداشتن گام چهارم در زمینه کاهش تعهدات برجامی تا چه اندازه می‌تواند ۱+۵ و سایر کشورها نسبت به همکاری و تعاملات با ایران ترغیب کند، اظهار کرد: در خود چارچوب برجام اقدامات پیش‌بینی و طراحی شده که برای همین موارد می‌توان به آن رجوع کرد. ضمن این که در ماده واحده مربوط به تصویب مشروط برجام در مجلس نیز دست دولت برای مقابله به مثل در صورت عدم تعهد سایر کشورها به برجام بازگذاشته شده است. و ما در آن زمان در مجلس اجازه دادیم که دولت بتواند در این زمینه به راحتی اقدام متقابل داشته باشد.

وی افزود: اقداماتی نظیر همین موضوع R and D می‌تواند تداوم یابند و نیز احیای مجدد راکتور خنداب هم در گام چهارم می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: برخلاف فضاسازی‌های گروه‌های سیاسی در زمان تصویب برجام در مجلس ما برای برداشتن قلب راکتور خنداب طوی عمل کردیم که الان اگر دولت بخواهد در زمینه احیای مجددا آن اقداماتی انجام دهد ظرف شش ماه می‌تواند آن را به حالت قبل بازگرداند. همچنین سطح غنی سازی را می‌توانیم تا ۱۹۰ هزار سو افزایش دهیم و نیز برای نیروگاه‌های کشور مانند راکتور خنداب، تهران و نیروگاه اتمی بوشهر سوخت لازم را فراهم سازیم.

حقیقت پور  در ادامه تاکید کرد: یکی دیگر از کارهایی که می‌توانیم در کاهش تعهدات برجامی خود در گام چهارم به آن اشاره کنیم این است که دست ما برای کم کردن نظارت نمایندگان شورای امنیت و کارشناسان آنها باز است که این موضوع نیز می‌تواند برای ما مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده سابق مجلس با بیان این که ما می‌توانیم سطح اقدامات خود را از آن چه که بیان شد بالاتر هم ببریم، اظهار کرد: در این زمینه این اختیار با مسوولان مربوطه است  که با توجه به تجربه و توانمندی‌های که دارند می‌تواند گام چهارم را به درستی بردارند و ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که لازم است حتما گام چهارم را برداریم.

وی در پایان تاکید کرد: ما یک بار به تمام دنیا ثابت کردیم به دنبال مسائل نظامی در موضوع هسته ای نیستیم و دنیا نیز با تعهدات ما اعتمادش جلب شد، اما ۵+۱ در این زمینه نجیبانه برخورد نکرده است و برای چند سال به ما خسارت وارد کردند که باید آن را رفع کنیم.