مضرات مواد نگهدارنده در صنایع غذایی + معرفی ترکیبات شیمیایی مضر

مضرات مواد نگهدارنده در صنایع غذایی + معرفی ترکیبات شیمیایی مضر


منبع: زیبامون

96

1398/8/26

10:12


در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید و با عوارض مواد نگهدارنده که در مواد غذایی آماده مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر آشنا شوید.

مضرات مواد نگهدارنده در صنایع غذایی + معرفی ترکیبات شیمیایی مضر

این روزها بسیاری از مردم دسترسی مناسب و خوبی به مواد غذایی سالم و طبیعی ندارند! زیرا بسیاری از محصولات غذایی اماده از جمله نوشیدنی ها، کنسروها، محصولات فرآوری شده، لبنیات پاستوریزه، نان و ... دارای مواد شیمیایی یا همان مواد نگهدارنده بوده و همین موضوع سالم و طبیعی بودن بسیاری از خوراکی ها را کم کرده است!

مواد نگهدارنده معمولا برای جلوگیری از رشد باکتریها، فاسد شدن و افزایش ماندگاری مواد غذایی آماده و کنسرو شده مورد استفاده قرار می گیرد اما از انجایی که این مواد نگهدارنده از ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند، به همین دلیل مصرف مداوم این خوراکی ها  و مواد غذایی آماده می تواند در دراز مدت، باعث ایجاد مشکلات سلامتی مختلف در بدن شده و یا اینکه احتمال بروز بیماری های مختلف در بدن را افزایش خواهند داد.

اگرچه تاثیر مواد نگهدارنده مواد غذایی متفاوت هست اما با توجه به شرایط سنی و سلامتی هر فرد، باید توجه ویژه ای به عوارض مواد نگهدارنده داشته باشید و با در نظر گرفتن نکاتی که در این بخش از زیبامون دات کام به آن اشاره کرده ایم، گام مهمی در جهت حفظ سلامت خود و اعضای خانواده بردارید.

در ادامه با ما همراه باشید و با عوارض مواد نگهدارنده و تاثیرات مضری که برای سلامت بدن به همراه دارند، آشنا شوید.

 

 

آیا مواد نگهدارنده برای بدن مضر هست؟

یکی از اصلی ترین مزایای مواد نگهدارنده این هست که از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می کند و همانطور که از نام آن مشخص است، باعث افزایش ماندگاری مواد غذایی و خوراکی های مختلف خواهد شد. برخی از این موادهای نگهدارنده مانند نیتریت ها (nitrites) رنگ و جلوه زیبایی را هم برای مواد غذایی مختلف ایجاد می کنند که باعث جذاب تر شدن غذا شده و میل به خرید این مدل از مواد غذایی بیشتر خواهد شد.

به گفته برخی متخصصان تغذیه، هدف اصلی نگهدارنده های مواد غذایی، ایمن تر کردن مواد غذایی است؛ اما باید به مقدار مواد نگهدارنده مورد استفاده در مواد غذایی توجه ویژه ای داشت. استفاده از مقادیر خیلی کم از مواد نگهدارنده در مواد غذایی میتواند کاملا بی خطر باشد اما اگر در برنامه غذایی خود از مقادیر خیلی زیادی مواد غذایی فرآوری شده و آماده استفاده می کنید، احتمال افزایش چاقی، فشار خون بالا، بیماری قلبی و سرطان نیز بیشتر خواهد بود.

 

مواد غذایی اماده

 

مواد نگهدارنده و عوارض جانبی این ترکیبات شیمیایی

از جمله ترکیبات شیمیایی که در مواد غذایی به عنوان مواد نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد. در این بخش با مضراتی که این ترکیبات شیمیایی برای سلامت بدن دارند نیز آشنا خواهید شد.

 

پروپیل گالات ( Propyl Gallate)

پروپیل گالات به عنوان یک ماده نگهدارنده در تولید محصولات گوشتی، ترشی، خیار شور، رب، سس، چاشنی ها و حتی آدامس مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده نگهدارنده مضر می تواند عوارض مختلفی رو در هنگام تولد ایجاد کند و باعث آسیب دیدن کبد در دراز مدت خواهد شد. علاوه بر این می تواند دلیلی برای بروز سایر مشکلات سلامتی از جمله مشکلات تنفسی نیز شود.

 

سولفیت ها (Sulfites)

این ترکیبات معمولا برای حفظ ماندگاری میوه های خشک، کنسرو میوه، شیره ذرت، زیتون کنسرو شده و سرکه مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیبات شیمیایی منجر به عوارض جانبی مختلفی از جمله تپش قلب، واکنش های آلرژیک مانند آسم و رینیت می شوند. علاوه بر این سولفات ها از عوامل ایجاد کننده درد مفاصل و سر درد نیز هست و اگربه مقدار زیاد مورد استفاده قرار بگیرند احتمال ابتلا به سرطان را نیز افزایش خواهند داد.

سولفیت ها ممکن است با نام های دیگری از جمله دی اکسید گوگرد، بیسولفیت پتاسیم، سدیم بیسولفیت یا سولفیت سدیم نیز بر روی برچسب محصولات غذایی نوشته شود. 

 

پروپیلن گلیکول و کربوکسی متیل سلولز (Propylene Glycol And Carboxymethylcellulose)

این دو ترکیب شیمیایی به عنوان ماده نگهدارنده در تولید بستنی مورد استفاده قرار می گیرند. پروپیلن گلیکول معمولا به عنوان یک ترکیب ضد یخ و حذف رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. کربوکسی متیل سلولز یکی از ترکیبات شیمیایی تثبیت کننده هست که معمولا در تهیه سس سالاد، درست کردن پنیر و شکلات شیری استفاده می شود. 

در طی مطالعاتی که در آزمایشگاه بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که کربوکسی متیل سلولز باعث تحریک تولید تومور در بدن می شود و افسردگی CNS از عوارض جانبی پروپیلن گلیکول هست.

 

مونو گلیسیریدها و دی گلیسیریدها ( Mono-Glycerides And Di-Glycerides)

این مواد شیمیایی معمولا برای افزایش ماندگاری کیک، پای، کلوچه، نان و کره بادام زمینی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، مونو و دی گلیسیریدها برای حفظ سایر مواد غذایی از جمله آجیل های بو داده، سبزیجات بسته بندی شده با سس و حتی مارگارین نیز استفاده می شود. مونوگلیسیریدها به طور مرتب در لیست چربی های بد یا ناسالم قرار می گیرند و برای سلامت بدن مضر هستند.

 

ترکیبات شیمیایی مواد نگهدارنده

 

نیترات سدیم (Sodium Nitrate)

نیترات سدیم یکی دیگر از مواد شیمیایی مضر هست که برای حفظ ماندگاری محصولات گوشتی مانند بیکن ها، ژامبون، کالباس و ... استفاده می شود. این اسید نیتروژن برای بدن بسیار خطرناک هست و  می تواند منجر به سرطان معده شود.  کشورهای اروپایی مانند نروژ و آلمان استفاده از نیترات سدیم را به عنوان نگهدارنده مواد غذایی ممنوع اعلام کرده اند.

 

هیدرازید مالئیک (Maleic Hydrazide)

این ماده نگهدارنده معمولا به سیب زمینی ها اضافه می شود تا از جوانه زدن ها جلوگیری شود. این ماده یک مهار کننده شیمیایی شناخته شده است و حتی می تواند منجر به سرطان شود.

 

برومات (Bromates)

این ماده شیمیایی، رایج ترین ماده نگهدارنده در آرد و نان سفید است که میتواند باعث افزایش ایجاد اسهال شده و مواد مغذی موجود در ارد و نان را از بین می برد. 

 

اسید سیتریک (Citric Acid) ساخته شده با اسید سولفوریک (Sulfuric Acid)

اسید سیتریک یک ماده مغذی اساسی است که در بیشتر مرکبات به فراونی یافت می شود اما اسید سیتریکی که با استفاده از اسید سولفوریک ساخته شده است، بسیار مضر بوده و می تواند منجر به واکنش های آلرژیک در بدن شود و اگر مستعد به آلرژی و حساسیت باشید،  این اسید سیتریک می تواند برای شما خطرناک باشد. 

 

بنزوات (Benzoates)

این مواد نگهدارنده معمولا به ترشی، مارگارین، پوره میوه و آب میوه اضافه می شوند. بنزوات می تواند باعث ایجاد آلرژی شده و حتی منجر به آسیب های مغزی نیز شود.

 

BHA

BHA یا butylated hydroxyanisole یک ماده شیمایی جامد هست که برای حفظ و ماندگاری کره، گوشت، بسته بندی های چیپس، روغن های گیاهی، غلات و کوکی ها مورد استفاده قرار می گیرد و نقش آن، جلوگیری از سفت شدن این مواد غذایی است. این ترکیب شیمیایی میتواند یکی از مواد سرطان زای انسانی باشد. 

 

مواد نگهدارنده در چه محصولاتی استفاده می شود؟

مواد نگهدارنده در تولید 99 درصد از محصولات غذایی کارخانه ای، کنسروها، انواع سس، رب، لبنیات با مدت نگهداری طولانی، سوسیس، کالباس، مرباها، شکلات صبحانه، کره، فرآورده های گوشتی، روغن ها، شکلات، آدامس، دسرهای آماده، بستنی، آبمیوه ها، بیسگویت، کوکی، نان، دسرهای ژله ای و ... مورد استفاده قرار می گیرد. مواد نگهدارنده برای افزایش ماندگاری این محصولات به آن اضافه می شود و مانع از فساد انها در طولانی مدت خواهد شد.

 

 استفاده از مواد نگهدارنده برای چه کسانی مضر هست؟

به طور کلی مواد نگهدارنده سلامت بدن تمام افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر در طولانی مدت مصرف شود، عوارض جدی برای سلامت بدن خواهد داشت. اما افرادی که از مشکلات سلامتی مانند دیابت، بیماری های قلبی، فشار خون، آلرژی، آسم، رنج می برند، کودکان و به طور کلی افرادی که به سلامت بدن خود اهمیت می دهند باید در استفاده از محصولات غذایی حاوی مواد نگهدارنده دقت بیشتری داشته باشند و تا حد امکان، مصرف این مواد غذایی را کاهش دهند.

 

عوارض جانبی اصلی مواد نگهدارنده

 

1. یکی از اصلی ترین عوارض جانبی مواد نگهدارنده تشدید کردن مشکلات آسم و برونشیت است.

2. مواد نگهدارنده می توانند باعث ایجاد مشکل در کودکان خردسال مانند رفتار بیش فعالی شوند.

3. مصرف مداوم و بیش از حد مواد نگهدارنده مصنوعی باعث تضعیف بافت های قلب می شود که این موضوع برای افراد سالخورده خطرناک تر خواهد بود.

4. در بسیاری از مواقع، مواد نگه دارنده موجود در مواد غذایی، عامل اصلی چاقی و اضافه وزن هستند، زیرا بسیاری از غذاهای فراوری شده حاوی اسیدهای چرب و مضر زیادی هستند.

 

برای کاهش مصرف مواد نگهدارنده چه باید کرد؟

مواد نگهدارنده به طور گسترده در تولید و بسته بندی بسیاری از مواد غذایی استفاده می شود و به هیچ عنوان نمی توان به طور کامل از ان اجتناب کرد. ساده ترین کاری که در این زمینه می توان انجام داد این هست که از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید و تا حد امکان مصرف گوشت های فراوری شده را به حداقل برسانید. علاوه بر این توصیه های زیر نیز برای کاهش مصرف مواد نگهدارنده می تواند موثر و مفید باشند:

 

  • مواد غذایی فرآوری شده کمتری خریداری کنید.
  • برچسب مواد غذایی را با دقت بخوانید و اطلاعات خودتان را در رابطه با مواد تشکیل دهنده این محصولات افزایش دهید.
  • میوه و سبزبجات را به طور مستقیم از باغ ها و کشاورزان خریداری کنید.
  • بیشتر وعده های غذایی خود را طبخ کنید و از مصرف وعده های غذایی بسته بندی شده و اماده خودداری کنید.

 

بررسی برچسب محصولات غذایی

 

نکته پایانی در رابطه با مواد نگهدارنده

اگرچه این مواد نگهدارنده تاثیر مستقیمی در افزایش ماندگاری مواد غذایی در فروشگاه ها را دارند اما تاثیر مواد نگهدارنده برای سلامتی بدن، متفاوت است! و اگر به فکر حفظ سلامت بدن خود هستید، باید استفاده از مواد غذایی اماده که حاوی مقادیر مختلفی از مواد نگهدارنده هستند را تا حد امکان کاهش داده و استفاده از مواد غذایی تازه، طبیعی و خانگی را جایگزین این محصولات آماده نمایید.

 اکنون که در مورد اثرات مضر مواد نگهدارنده مواد غذایی و نام آنها آشنا شدید، به یاد داشته باشید هنگام خرید مواد غذایی فرآوری شده، برچسب روی مواد غذایی را با دقت بررسی کنید و در صورت امکان از محصولات ارگانیک و طبیعی که کمترین مقدار مواد نگدارنده در ان استفاده شده است، خریداری نمایید.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو