درخواست ثبت ملی همزمان 18 سینمای لاله زار

منبع: همگردی

91

1399/10/19

09:31


ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، درخواست ثبت ملی همزمان 18 سینمای لاله زار انجام گرفت.

داستان چیست؟

علی اعطا طی نامه ای به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: محور لاله زار بعنوان یک محور تاریخی و ارزشمند دارای تعداد قابل توجهی سینما است که در دهه های آغازین قرن احداث شده اند و از عناصر هویتی این محور تاریخی محسوب می شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر به دلایل مختلفی همچون تمایل مالکین به تخریب و نوسازی یا فرسودگی، تعداد قابل توجهی از این سینماهای هجده گانه در معرض خطر قرار گرفته است.

اعطا از سینما ایران به عنوان نمونه یاد کرد و گفت: اخیرا دیوان عدالت اداری، شهرداری را به صدور پروانه تخریب و نوسازی ملزم کرده که پیش بینی می شود در صورت عدم چاره اندیشی، این امر آغازگر تخریب سریالی سینماهای لاله زار شود.

رئیس کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه سینماهای لاله زار علاوه بر ارزش فرهنگی و تاریخی به لحاظ کاربردی نیز واجد اهمیت ویژه ای است و در صورت مرمت و احیا، محلی مناسب برای برگزاری جشنواره ها و فعالیت سینمایی خواهد بود، گفت: مجموع ظرفیت صندلی های سال گذشته در جشنواره فیلم فجر حدود 9 هزار و 500 عدد بوده است؛ این درحالی است که در محور لاله زار بدون احداث سینمای جدید و صرفا با احیای سینماهای هجده گانه موجود، ظرفیت بیش از 10 هزار صندلی قابل فعال سازی است. وی خواستار شد: این 18 سینما به صورت همزمان و حتی المقدور و در صورت امکان در قالب یک پرونده واحد در فرآیند ثبت ملی قرار گیرد.

درخواست ثبت ملی همزمان ۱۸ سینمای لاله زار

مطالب مشابه