علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی و راه حل آن چیست؟

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی و راه حل آن چیست؟


منبع: ستاره

93

1398/8/7

15:35


علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی می‌تواند به سادگی ارتفاع کم شلنگ تخلیه یا به پیچیدگی اشکال در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد. بنابراین پیش از آنکه به تعمیرکار مراجعه کنید، علت را بیابید و در صورت امکان آن را رفع کنید.

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی

 

ستاره | سرویس خانه داری - در گذشته لباس‌ها را به‌صورت دستی شستشو می‌دادند، اما در حال حاضر در اکثر منازل و حتی مکان‌های ورزشی نیز ماشین لباسشویی در دسترس است که قابلیت شستن حجم زیادی از لباس‌ها در کمترین زمان و به بهترین شکل دارد. گاهی ممکن است که ماشین لباس‌شویی با مشکلاتی مواجه شود که یکی از آن‌ها آبگیری مداوم است. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد که ما سعی داریم به شرح آن‌ها در این مقاله بپردازیم.

 

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی و راه حل آن

یکی از عیب‌های شایع در ماشین‌های لباس‌شویی که ممکن است شما هم با آن روبرو شده باشید آب‌گیری مدام آن است به گونه‌ای که این آب‌گیری قطع نمی‌شود. برای حل این مشکل باید علت آن را جستجو کرد.

۱. شیر برقی یا همان شیر ورودی آب

شیرهای برقی در ماشین ‌لباسشویی وظیفه پر کردن مخزن با آب سرد و گرم را دارند. ماشین لباسشویی از این آب برای آبکشی لباس‌ها استفاده می‌کند. شیر برقی به یک بوبین یا سلنوئید مجهز است که برای کنترل آن از یک تایمر یا برد الکترونیکی و سوئیچ سطح آب (هیدرواستات) استفاده می‌شود. به این شکل در ابتدا جریان به واسطه تایمر یا برد الکترونیکی به سوئیچ سطح آب و بعد از آن به سلنوئیدهای شیر ورودی می‌رسند تا اقدام لازم برای باز یا بسته شدن صورت گیرد.

از دلایلی که موجب آب‌گیری مداوم لباس‌شویی می‌شود خرابی شیر برقی است. اگر چنین باشد ممکن است در زمان آبگیری لباسشویی دستور بسته شدن بوبین ارسال نشود یا اگر به بیان بهتر بخواهیم بگوییم شیر برقی در حال باز از کار افتاده و لباسشویی به‌طور مداوم در حال آبگیری است. در چنین شرایطی بهتر است اقدام به تعویض شیر برقی کنید.

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی - شیر برق ورودی

 

۲. هیدرو استات یا کنترل کننده سطح آب

از دیگر قطعاتی که می‌تواند در آبگیری مداوم ماشین لباسشویی نقش داشته باشد کنترل کننده سطح آب است البته در حالت عادی چنین اتفاقی نمی‌افتد، اما در صورت خرابی این قطعه آبگیری مداوم صورت می‌گیرد.

کنترل کننده سطح آب در اصل یک سوئیچ است که با فشار به کار می‌افتد و برای تعیین سطح آب مخزن به کار می‌رود. هیدرواستات در پشت پنل کنترل قرار داد و به یک شلنگ هوا مجهز است که به مخزن متصل می‌شود. یک سر شلنگ به کنترل کننده سطح و سر دیگر آن زیر مخزن در کنار بخش تخلیه قرار گرفته است. فشار مورد نیاز برای به حرکت درآمدن سوئیچ با فشار هوای درون شلنگ که از پر شدن مخزن به دست می‌آید تأمین می‌شود.

آبی که در ورودی است توسط همین هیدرو استات کنترل می‌شود و منبع انرژی شیر برقی را زمانی که آب سطح مشخص شده‌ای برسد قطع می‌کند. حال اگر شلنگ نشتی داشته باشد فشار مورد نیاز برای به کار انداختن سوئیچ تأمین نمی‌شود و آبگیری مداوم لباسشویی رخ می‌دهد و مخزن بیش از اندازه تعیین شده پر می‌شود.

اما احتمال دیگر خرابی خود سوئچ است که باعث می‌شود حتی در صورت وجود فشار مناسب هم عمل نکند. قبل از این که به دنبال خرابی سوئیچ بگردید در ابتدا از سالم بودن شلنگ اطمینان حاصل کنید. برای آزمایش شلنگ بهتر است آن را باز کنید، با عبور دادن آب از شلنگ و همچنین بستن یک طرف آن با دست و دمیدن از طرف دیگر متوجه خواهید شد که شلنگ نشتی دارد یا خیر. زمانی که از صحت عملکرد شلنگ اطمینان حاصل کردید می‌توانید به سراغ سوئیچ رفته و برای تعویض آن اقدام کنید.

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی - خراب بودن کنترل کننده سطح آب

 

۳. برد الکترونیکی

اگر همه موارد بالا را بررسی کردید و مشکل آب‌گیری لباس‌شویی شما بر طرف نشد باید به سراغ برد الکترونیکی بروید. اگر برد الکترونیکی دچار مشکل شود با ارسال دستور نادرست به شیر ورودی آب و دیگر بخش‌ها می‌تواند در فرآیند آب‌گیری لباسشویی مشکل ایجاد کند. توصیه می‌کنم قبل از مراجعه به این قسمت بخش‌های قبلی را به‌خوبی بررسی کنید زیرا تعویض برد الکترونیکی هزینه بالایی دارد و باید توسط یک متخصص انجام شود.

 

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی - مشکل برد الکترونیکی

 

علت و راه حل آبگیری لباسشویی و تخلیه همزمان آن

یکی دیگر از مشکلاتی که در هنگام آب‌گیری لباسشویی ممکن است رخ دهد تخلیه سریع و هم‌زمان آب به همراه آبگیری است. پمپ تخلیه وظیفه خارج کردن آب را دارد البته یکی دیگر از روش‌های خروج آب مسیر تخلیه است که بدون پمپاژ صورت می‌گیرد به این روش در اصطلاح سیفون شدن می‌گویند. این مشکل می‌تواند لباسشویی را دچار آب‌گیری و تخلیه هم‌زمان کند. برای رفع این عیب باید نکات زیر را بررسی کنید.

 

۱. ارتفاع کم شلنگ تخلیه

برای اینکه شلنگ تخلیه بتواند به شکل صحیحی کار کند باید ۵۰ تا ۵۵ سانتیمتر از کف زمین ارتفاع داشته باشد و به مسیر تخلیه متصل باشد. معمولا کارخانه سازنده شلنگ مورد نظر را با بست محکم می‌بندد، اما به علل مختلفی ممکن است جای آن تغییر کند. کم شدن میزان ارتفاع شلنگ موجب خروج همزمان آب در هنگام ورود آن می‌شود.

مسیر آب برای تخلیه شدن بعد از شلنگ به فاضلاب ختم می‌شود به همین دلیل اگر چاه فاضلاب از سطح آبی که داخل لباسشویی است کم‌تر باشد موجب تخلیه آب می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق در هنگام نصب لوله‌ها و اتصالات به این موضوع دقت داشته باشید.

 

۲. ایراد داشتن پمپ تخلیه لباسشویی

اگر تخلیه آب از لباسشویی با باز بودن پمپ و مسیر تخلیه در حالی که پمپاژی صورت نمی‌گیرد رخ دهد مشکل سیفون شدن اتفاق افتاده است. این اتفاق باعث می‌شود تا آب موجود در لباس‌شویی تخلیه شود و پروسه آبگیری بعدی انجام شود، اما میزان آب هیچ وقت به حد نصاب نرسد و مشکل تخلیه و آبگیری همزمان پیش آید.

از عللی که می‌تواند موجب باز بودن پمپ تخلیه شود گیر کردن لباس یا یک شئ در آن است البته ایرادات دیگری هم مانند خرابی پمپ و ایراد در ساختار آن ممکن است رخ داده باشد. در چنین شرایطی شما باید با یک تعمیرکار خبر کنید تا مشکل پمپ را برای شما بر طرف کند.

علت آبگیری لباسشویی و تخلیه همزمان آن

 

۳. برد الکترونیکی

همانطور که گفته شد برد الکترونیکی وظیفه کنترل و ارسال دستور به سایر اجزاء ماشین لباسشویی را دارد و اگر دچار ایراد شود با ارسال دستور اشتباه می‌تواند موجب آبگیری ماشین لباسشویی شود. البته فراموش نکنید که تعویض برد الکترونیکی هزینه بر است پس به‌خوبی مراحل قبل را بررسی کنید و در آخر به سراغ برد الکترونیکی بروید.

 

سخن آخر

ماشین لباسشویی یکی از لوازم اصلی منزل است که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این‌رو اگر خراب شود دردسرهای بسیاری را به وجود می‌آورد. اکنون می‌دانید که چگونه علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی را مشخص و آن را رفع کنید. اگر این وسیله برقی علاوه بر آبگیری مداوم، لرزش نیز دارد، توصیه می‌کنیم مطلب علت لرزش ماشین لباسشویی و راه های رفع تکان خوردن آن را از دست ندهید. در پایان لطفا اگر راهکارهای دیگری برای رفع مشکل آبگیری مداوم ماشین لباسشویی می‌شناسید، آن را با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه