نشانه هر رنگ کبودی روی بدن چیست ؟

منبع: گهر

55

1399/10/19

20:15


کبودی روی بدن نشانه های مختلفی دارد که معمولا بر اثر ضربه به پوست ، موجب التهاب و تغییر رنگ در پوست می شود . در ادامه این بخش به نشانه رنگ های متفاوت کبودی روی بدن اشاره کرده ایم.

نشانه هر رنگ کبودی روی بدن چیست ؟

نشانه هر رنگ کبودی روی بدن چیست ؟, جدید 99 -گهر

کبودی ها چطور شکل می گیرند؟

کبودی ناشی از ضربه ای به پوست است و باعث می شود مویرگ ها و یا رگ های خونی کوچک که می توانند نزدیک سطح پوست یافت شوند بشکنند مویرگ های خونی باعث نشت خون در بافت های اطراف می شوند که باعث ایجاد التهاب و تغییر رنگ زیر پوست می شوند.

همان طور که کبودی درمان می شود، بدن خون نشت کرده را جذب می کند. به همین دلیل است که ظاهر کبودی تغییر می کند. در حقیقت، می توانید سن کلی کبودی را در فرآیند درمان با رنگ آن حدس بزنید.

مراحل و رنگ کبودی ها

از ابتدا تا انتها، یک کبودی بین دو تا سه هفته طول خواهد کشید. بعضی از کبودی ها بیشتر طول می کشد تا التیام یابد و به شدت آسیب بستگی خواهد داشت و جایی که بدن کبود می شود.

بعضی قسمت های بدن، به خصوص دست ها و پاها، ممکن است آهسته تر درمان شود و همانطور که بخش سلامت نمناک اشاره کرده است این چیزی است که می توانید در طول مراحل یک کبودی انتظار داشته باشید. به خاطر داشته باشید که تغییر از یک رنگ به رنگ بعدی بسیار تدریجی است و سایه های مختلفی از این رنگ ها در امتداد مسیر وجود دارد.

معنا و مفهوم هر رنگ از کبودی

 ۱ – صورتی و قرمز:

بلافاصله بعد از یک ضربه، مانند کوبیده شدن پا به پله یا خوردن دست به در، پوست کبود می تواند کمی قرمز و یا صورتی به نظر برسد. شما ممکن است توجه داشته باشید که ناحیه اطراف کبودی نیز ورم کرده و با لمس کردن درد را حس می کنید .

۲ – آبی و بنفش تیره :

در عرض یک روز، کبودی به رنگ آبی یا بنفش تیره خواهد شد. این امر ناشی از ذخیره اکسیژن و تورم کم در محل کبودی است. در نتیجه، هموگلوبین که معمولا قرمز است، یک تغییر تدریجی به آبی را آغاز می کند. این تیره شدن می تواند از روز پنجم پس از آسیب کمتر شود.

۳ – سبز کم رنگ:

در روز ششم، کبودی به رنگ سبز روشن تغییر خواهد کرد این یک نشانه از تجزیه هموگلوبین است. همچنین به این معنی است که فرآیند التیام شروع شده است.

۴ – زرد و قهوه ای:

بعد از هفتمین روز از زمان جراحت، کبودی روشن و به رنگ زرد کم رنگ و یا سایه قهوه ای روشن تبدیل می شود. این آخرین مرحله از روند جذب مجدد بدن شماست. کبودی دوباره تغییر نخواهد کرد در عوض، به تدریج محو خواهد شد تا زمانی که کاملا از بین برود.

چه وقت باید نگران کبودی شویم ؟

در برخی موارد، کبودی تغییر رنگ نخواهد داد و یا به هیچ وجه التیام پیدا نمی کند و با لمس کردن درد می گیرد اندازه آنها شروع به رشد می کند و یا با گذر زمان دردناک می شود (کم تر)می تواند نشانه این باشد که التهاب خونی شکل می گیرد.

غده خونی توده ای است که وقتی خون زیر پوست و یا در ماهیچه شروع به جمع شدن می کند، شکل می گیرد. به جای فرآیند توصیف شده در بالا در مراحل کبودی، خون در غده “محصور شده” است. در این حالت، شما به کمک یک پزشک برای تخلیه مناسب نیاز خواهید داشت.

یک دلیل غیر معمول بیشتر برای کبودی که از بین نمی رود تشکیل استخوان در محدوده ی غیر اسکلتی است این اتفاق زمانی می افتد که بدن شما رسوبات کلسیم را در اطراف محل آسیب دیدگی می سازد این باعث می شود کبودی هنگام لمس دردناک باشد و این چیزی است که پزشک می تواند با اشعه ایکس تشخیص دهد

همچنین اگر به هر یک از موارد زیر توجه کنید، باید به پزشک مراجعه کنید:

کبودی بعد از دو هفته نشانه هایی از بهبودی را نشان نمی دهد

حرکت دادن مفصل در نزدیکی کبودی دردآور است.

کبودی نزدیک چشم دید را دشوار می سازد.

به نظر می رسد که کبودی شما نشانه هایی از عفونت را نشان می دهد، مثل رگه های قرمز، و یا اینکه تب دارید.

اگر هر گونه نگرانی در مورد کبودی دارید، از جمله مواردی که در اینجا ذکر نشده اند، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا ممکن است کبودی را سریع تر درمان کنید ؟

در حالی که جلوگیری از کبودی همیشه ممکن نیست، می توانید با استفاده از روش هایی که در ادامه بخش سلامت نمناک گفته ایم روند التیام را در خانه سریع تر کنید:

از کمپرس یخ و یا کمپرس آب سرد بعد از ضربه برای کاهش اندازه کبودی و تورم و استفاده بکنید. سرما مقدار خونی که به منطقه سرازیر می شود را کاهش می دهد و به حداقل رساندن خون موجود در بافت اطراف کمک می کند.

اگر می توانید موضع را آرام کنید.

اگر درد را تجربه می کنید، مسکن ها مانند استامینوفن نیز می توانند کمک کنند.

چه مدت طول می کشد تا کبودی التیام پیدا کند؟

اکثر کبودی ها تا دو هفته طول می کشند تا التیام پیدا کنند، اما برخی ممکن است بیشتر از بقیه براساس شدت آسیب باشند. پزشکان پیشنهاد می کنند که اگر مجروح شده اید،با اعمال فشار و یخ روی ناحیه رگ های خونی را ببندید و التهاب را کاهش دهید.

برای کبودی که التیام نیافته، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که کبودی شما نشانه ای از یک چیز جدی تر نیست.

مطالب مشابه