عطر شماره پنج شانل، صد ساله می‌شود

عطر شماره پنج شانل، صد ساله می‌شود


منبع: برترین ها

74

1400/2/18

12:27


کوکو شانل در سال ۱۹۲۱عطری جدید برای زنان خلق کرد: شانل شماره پنج Chanel N°۵. پای این عطر با شیشه چهارگوشش حتی به موزه هم رسید. بهترین تبلیغ برای این عطر گفته مرلین مونرو بود که گفت شب‌ها برای خواب شانل شماره پنج می‌پوشد!

دویچه‌وله: کوکو شانل در سال ۱۹۲۱عطری جدید برای زنان خلق کرد: شانل شماره پنج Chanel N°5. پای این عطر با شیشه چهارگوشش حتی به موزه هم رسید. بهترین تبلیغ برای این عطر گفته مرلین مونرو بود که گفت شب‌ها برای خواب شانل شماره پنج می‌پوشد!

شانل شماره پنج، انقلابی در دنیای بوی خوش

با آمدن اولین عطر شانل به نام شنل N°5 انقلابی در دنیای عطر برپا شد. گابریل "کوکو" شنل (۱۸۸۳ تا ۱۹۷۱) می‌خواست مدرنیته را در یک بطری عطر خلاصه کند و موفق شد. در سال ۱۹۲۴ دیزاین این بطری کامل شد: چهارگوش، جلب‌ توجه‌کننده و مسطح. اگر فقط درپوش بطری را در نظر بگیریم اندازه درپوش از آن زمان تاکنون چندین بار تغییر کرده است. از سال ۱۹۵۹ تاکنون بطری شانل پنج را می‌توان در موزه مدرن آرت در نیویورک دید.

شانل شماره پنج: عطری که صدساله می‌شود


عدد جادویی: ۵

گفته می‌شود که شماره ۵ شماره محبوب کوکو شانل بوده است که از بچگی برای او شانس می‌آورده. وگ (مجله مد و سبک زندگی) می‌نویسد: «گفته می‌شود مادمازل شماره ۵ را انتخاب کرده است چرا که این عطر موجود در نمونه پنجم بود که او انتخاب کرد.» عطر شماره پنج شانل در پنجمین روز پنجمین ماه سال به نام عطر شماره پنج به بازار آمد.

شانل شماره پنج: عطری که صدساله می‌شود


عطر جزء جدانشدنی زن

از کوکو شانل نقل شده است که به شوخی گفته: «زنی که از عطر استفاده نمی‌کند، آینده‌ای ندارد.» اولین عطر برند شانل را با همکاری ارنست بو، عطرساز معروف فرانسوی، روانه بازار کرد. عطر شماره پنج شانل تا به امروز هنوز جزو پرفروش‌ترین‌هاست. مسلما این عطر در فیلم "کوکوشانل" که در سال ۲۰۰۹ ساخته شد هم جایگاه ویژه‌ای در قصه داشت؛ فیلمی با بازی آنا موگلالیس در نقش شانل.

شانل شماره پنج: عطری که صدساله می‌شود


عطری برای همه جهان

وقتی که کار تولید عطر به پایان رسید کوکوشانل اول شیشه‌های عطر را بین دوستان و مشتری‌های خودش پخش کرد بدون اینکه لو دهد این عطر به سفارش چه کسی ساخته شده است. عطری که در سال ۱۹۲۱ به بازار آمد و تنها در میان افراد محدود و خاص شهرت داشت، از سال ۱۹۲۴ در بسیاری از کشورهای جهان به فروش می‌رسید.

شانل شماره پنج: عطری که صدساله می‌شود


عطری برای پوشیدن

اگر مرلین مونرو مأموریت می‌یافت که تبلیغی برای شنل انجام دهد، مسلما بهتر از پاسخی که او در جواب پرسش سردبیر مجله ماری کلر داد، نمی‌شد. مونرو گفته بود: «برای خواب فقط چند قطره عطر شانل شماره ۵ می‌پوشم». با این پاسخ هنرپیشه زیبای هالیوود این عطر نه تنها در میان زنان که در میان مردان هم به محبوبیت بزرگی دست یافت.

عطر شماره پنج شانل، صدساله می‌شود


راز یک عطر

کوکو شانل عطرهایی را که در زمانه‌اش موجود بودند دوست نداشت. رایحه‌های آن عطرها بیشتر تنها بوی یک گل می‌داد یا گل رز یا یاس. اما شانل معتقد بود که عطر باید شخصیت (کارکتر) داشته باشد و تجلی شخصیت یک زن باشد. نسخه "شانل شماره پنج" یک راز است اما باید ترکیبی باشد از یاس و نوعی گل رز. او می‌خواست با این انتخاب تمامی عطرهای موجود در دوره خود را از میدان رقابت خارج کند.

عطر شماره پنج شانل، صدساله می‌شود


برازنده و خوش‌بو

کوکو شانل را با طراحی‌ها و مد ساده اما شیک و کاربردی‌اش می‌شناسند. او می‌خواست تصور خود را از برازندگی به جهان بشناساند: آزادی، رهایی از قیمومت و راحتی. آن هم در دورانی که زنان با لباس‌های دست و پاگیر، دامن‌های پرچین و بلند و بالاتنه‌هایی که تا مرز خفگی سفت و محکم بودند، روزگار می‌گذراندند. شانل توانست با طرح‌های اسپورت راحت و زیبای خود با این پوشاک غیرراحت مقابله کند.

عطر شماره پنج شانل، صدساله می‌شود


عطر یک عصر

او به عنوان طراح مد آغاز کرد و رفته رفته امپراتوری خود را بنا نهاد. امپراتوری شانل که انقلابی در ظاهر زنان پدید آورد با مد ساده و راحت و شیک. و با عطر شانل شماره پنج تاج یکی از پرفروش‌ترین عطرهای ۱۰۰ سال اخیر را بر سر برند خود گذاشت.

شانل شماره پنج: عطری که صدساله می‌شود

مطالب مشابه


تصویری