این باورها در مورد قانون مهریه نادرست است

این باورها در مورد قانون مهریه نادرست است


منبع: دلتا پیام

1

1401/10/23

19:13


پرونده‌های مربوط به پرداخت و یا عدم‌پرداخت مهریه بخش زیادی از پرونده‌های دادگستری را به خود اختصاص داده‌اند.

این باورها در مورد قانون مهریه نادرست است

باورهای نادرستی درباره قانون مهریه وجود دارد. پرونده‌های مربوط به پرداخت یا عدم پرداخت مهریه بخش زیادی از پرونده‌های دادگستری را به خود اختصاص داده‌اند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا از این باورها آگاه شوید.

  • محرومیت از مهریه در صورت خیانت زن به مرد

اولین و مهم‌ترین اشتباه رایج در خصوص پرداخت مهریه در این است که گاهی افراد با خود فکر می‌کنند و به دیگران نیز انتقال می‌دهند که اگر زن به مرد خود خیانت کند دیگر استحقاق دریافت مهریه ندارد و از دریافت مهریه محروم می‌شود. درحالی‌که در هر شرایطی مهریه به زن تعلق می‌گیرد حتی اگر زن به شوهر خیانت کند و این خیانت به اثبات برسد.

محرومیت از مهریه در صورت خیانت زن به مرد

  • زن باکره مستحق دریافت مهریه نیست

زن به‌محض عقد، مالک کل مهریه می‌شود و اگر زن باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد. در‌صورتی‌که در دوران عقد نزدیکی صورت‌گرفته باشد زن مالک کل مهریه می‌‌شود. یکی از حقوقی که به زن تعلق می‌گیرد، نفقه است اگر به مطالبی پیرامون نفقه علاقه دارید به مطلب در این شرایط نفقه زنان کاهش می‌یابد مراجعه کنید.

زن باکره مستحق دریافت مهریه نیست

قانون مهریه

  • این‌طور نیست که مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه قابل وصول باشد؛ چرا که اگر شوهر مالی برای توقیف داشته باشد یا هر زمان توان پرداخت پیدا کند باید مازاد بر ۱۱۰ سکه را نیز پرداخت کند.
  • مهریه از پدر‌شوهر قابل مطالبه نیست مگر این‌که خود پدرشوهر ضامن پرداخت مهریه شده باشد.
  • مهریه زن متوفی به وراث ایشان به ارث می‌رسد. ازآنجایی‌که ماهیت مهریه، طلب است، بنابراین پس از فوت زن هم این حق به وراث ایشان مثل پدر و مادرزن می‌رسد و آن‌ها می‌توانند مهریه دخترشان را از داماد مطالبه کنند.
  • مهریه نامتعارف مثل هزار شاخه گل رز قابل تبدیل به پول نقد نیست. طبق قانون شوهر باید همان مال یعنی گل رز را بدهد، مگر این‌که طرفین به‌گونه‌ای دیگر تراضی کنند. بدین صورت شوهر می‌تواند از پرداخت وجه نقد بابت مهریه خودداری کند و این حق قانونی اوست. درحالی‌که بسیاری از خانم‌ها به‌اشتباه گمان می‌کنند می‌شود شوهر را به پرداخت قیمت روز گل‌ها محکوم کنند.
  • طبق قانون جدید مهریه اگر بعد از عقد مهریه افزایش پیدا کند قابل استناد نیست و اگرچه بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را بیش‌تر یا کم‌تر کنند و حتی برای این مورد سندی را هم تنظیم کنند، باز هم به‌عنوان مهریه اصلی قلمداد نمی‌شود و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را ندارد.

قانون مهریه

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی مطلب، شرایط خروج زن بدون اجازه مرد از خانه را مطالعه کنید.

مطالب مشابه


نظرات