دوشیدن شیر در بارداری، مفید است؟

منبع: نی نی بان

60

1398/8/7

22:15


هر چند که می‌توانید این کار را انجام دهید، دوشیدن سینه‌ها قبل از زایمان هیچ فایده‌ای ندارد و ممکن است در واقع مضر باشد. این مهم است که قبل از بارداری، جوانب مثبت و منفی این روش را بدانید.

چگونه دوشیدن سینه‌ها قبل از زایمان می‌تواند مفید باشد؟
هنگامی که یک نوزاد تازه به دنیا آمده شیر می‌خورد، بدن شما به طور طبیعی اکسی توسین تولید می‌کند تا رحم شما پس از زایمان بسته شود. این عمل به رحم شما و بازگرداندن آن به اندازه طبیعی قبل از بارداری کمک می‌کند. اکسی توسین همچنین فرم طبیعی دارو Pitocin است که برای شروع زایمان در زنی که از تاریخ موعد خود گذشته باشد استفاده می‌شود. پیتوسین دارویی است که اگر پزشک معالج شما تشخیص دهد که در تحریک زایمان یا کمک به بدن شما در زایمان موثر است، برای شما تجویز خواهد کرد.
اگر سینه‌های خود را قبل از زایمان بدوشید، این احتمال وجود دارد که به زایمان زودرس دچار شوید و کودک شما ممکن است قبل از موعد به دنیا بیاید. خطر این امر این است که ممکن است ریه‌های کودک کاملاً آماده تنفس در خارج از رحم نباشد و زایمان زودرس ممکن است نوزاد شما را به خطر بیندازد. اگر فکر می‌کنید دوشیدن سینه‌های شما قبل از زایمان باعث افزایش تولید شیر شما می‌شود، این تفکر درست نیست. اگر می‌خواهید با استفاده از این باعث زایمان شوید، حتما با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

تجربه برخی از مادران
قبل از زایمان سؤالاتی راجع به دوشیدن سینه‌های خود در مورد مادران گوش دهید.

قبل از زایمان سینه خود را دوشیده‌اید؟ چرا و چرا نه؟
من قبل از زایمان سینه‌هایم را ندوشیده‌ام. پزشکم به من توصیه کرد که این کار را انجام ندهم زیرا احتمال خروج شیر زیاد قبل از زایمان خیلی خوب نبود. او می‌ترسید من قبل از زایمان نوزادم نوک سینه‌هایم را زخم کنم. او همچنین نگران این بود که اگر سینه‌ام را بدوشم، ممکن است زایمان زودرس را تجربه کنم.”
او گفت: “من در دوران بارداری به دیابت مبتلا شدم، بنابراین پزشک و ماما فکر می‌کردند کودک من ممکن است با ابتلا قند خون متولد شود و قادر به شیر خوردن نیست. آن‌ها به من گفتند اگر هرگونه انقباض در شکم را احساس کردم، دوشیدن را متوقف کنم. من هرگز این کار را نکردم. ”
او گفت: “من قبل از زایمان سینه‌های خود را دوشیده‌ام و مقدار کمی از آغوز را که آمد ذخیره کردم. وقتی کودک من به دنیا آمد، زردی داشت و من نتوانستم به او شیر بدهم. من واقعاً خوشحال شدم که آغوز قبل از زایمان را ذخیره کرده‌ام زیرا باید چند روز پس از زایمان شروع به تغذیه نوزاد با شیر خشک کنیم. ”

آیا دوشیدن سینه‌ها قبل از زایمان، میزان شیر شما را افزایش می‌دهد؟
“من شیر زیادی داشتم ، اما نمی‌توانم بگویم که بخاطر دوشیدن قبل از زایمان بوده است. مادر و مادربزرگم هر دو گفتند که شیر زیادی داشته‌اند، بنابراین فکر می‌کنم حتی بدون دوشیدن نیز مقدار شیرم همان مقدار می‌بود. ”

آیا دوشیدن سینه‌ها قبل از زایمان به آمدن زودتر شیر شما کمک می‌کند؟
“وقعا فکر نمی‌کنم که اینطور باشد. من فکر می‌کنم شیر من حدود ۴ روز بعد از زایمان آمد – دقیقاً زمانی که ماما به من گفت. بزرگ‌ترین فایده این بود که من مقدار کمی از آغوز را در صورت نیاز به آن ذخیره کردم. من فکر نمی‌کنم که دوشیدن باعث شده شیر من زودتر بیاید، اما من پشیمان نیستم که قبل از زایمان سینه‌ام را دوشیدم. ”

چگونه می‌توانید پستان‌ها را بعد از زایمان سریعاٌ بدوشید؟
شما بلافاصله بعد از زایمان شروع به شیردهی خواهید کرد. در طی چند روز اول مقدار کمی از آغوز تولید می‌شود که برای نوزاد شما بسیار مفید است. طی حدود ۳ تا ۴ روز پس از زایمان، شیر شما کاملا پر می‌شود و ممکن است متوجه شوید که سینه‌های شما در فاصله‌ی دو بار شیر دهی کاملا پر شیر می‌شود.
در این مرحله، ممکن است بخواهید پمپاژ سینه‌های خود را شروع کرده و شیر را برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنید. تا زمانی که کودک شما سیر می‌شود و در حال رشد است مشکلی نخواهد بود اما در صورت نیاز به تغذیه کودک، شیر ذخیره شده مفید است. استفاده از پمپ سینه بعد از تولد نوزاد شما به منقبض شدن رحم شما کمک خواهد کرد و به متوقف کردن خونریزی طبیعی واژن که معمولاً پس از زایمان اتفاق می‌افتد نیز کمک خواهد کرد.

چگونه پستان‌ها را بعد از زایمان بدوشیم؟
دوشیدن پستان می‌توانند به صورت دستی یا برقی باشند. یک شیر دوش برقی سینه‌های شما را سریع‌تر می‌دوشد، اما حتماً از پایین‌ترین سطح شروع کنید. شیر دوش دستی برای دوشیدن هر دو سینه حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول خواهد کشید. این شیر دوش‌ها عمل مکیدن را بسیار شبیه به کودک شیرخوار ارائه می‌دهند، بنابراین این عمل باید بدون درد باشد.
برای استفاده از این شیر دوش‌ها از سپر استفاده کنید که اندازه مناسب برای نوک پستان و سینه شما باشد. این سپرها معمولاً همراه شیر دوش سینه هستند اما می‌توانید آن‌ها را جداگانه نیز بخرید اگر “سینه بند پمپاژ” دارید، این راحت است زیرا شیر دوش را در جای خود نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد هنگام دوشیدن سینه کتاب بخوانید.
سپر را به شیر دوش وصل کنید، دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید دوشیدن شروع شود! اگر عمل مکیدن دردناک است، حتما مکش را به پایین‌ترین سطح تبدیل کرده و به تدریج آن را افزایش دهید. دوشیدن سینه‌های شما نباید دردناک باشد! شیر مادر بسیار غنی است و محیط مناسبی را برای رشد باکتری فراهم می‌کند، بنابراین حتما قطعات شیر دوش را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. شیر را طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود ذخیره کنید.

مطالب مشابه


تصویری