سفری دلچسب به دره عشق

سفری دلچسب به دره عشق


منبع: دلتا پیام

118

1401/8/17

11:31


دره عشق در چهارمحال و بختیاری را به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و ارزشمند، می‌توان یکی از مقاصد اصلی و دوست‌داشتنی در صنعت گردشگری درنظر گرفت.

سفری دلچسب به دره عشق

دره عشق در چهارمحال و بختیاری را به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و ارزشمند، می‌توان یکی از مقاصد اصلی و دوست‌داشتنی در صنعت گردشگری درنظر گرفت. دره‌ عشق یکی از این مناطق بی‌نظیر و خارق‌العاده در این استان است که سالانه جمع زیادی از مسافران را به مهمانی فرامی‌خواند و گردشگران را با طبیعت وحشی و مثال‌زدنی در کنار مناظر فوق‌العاده‌ طبیعی، شگفت‌زده می‌کند. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

دره عشق در چهارمحال و بختیاری

در دره‌ عشق، خروش و تراوش آبشارهای متعدد فصلی، کوه‌هایی با پوششی از جنگل‌های بلوط، چشمه‌های آب معدنی، روستاهای کهن و تاریخی با معماری‌ ارزنده‌ و اصیل، عبور رود زیبا و خروشان کارون در میان دره، صخره‌ها و پرتگاه‌های متعدد در جنوب منطقه و نیز شالیزارهای گسترده در بخش‌های مختلفی از دره‌، بر زیبایی و طراوت این ناحیه افزوده است؛ به گونه‌ای که گردشگران با حضور در این منطقه از استان چهارمحال و بختیاری، پوششی مخمل‌گونه از رنگ سبز را مشاهده می‌کنند.

چهارمحال و بختیاری

جاذبه‌های دیدنی دره عشق

جالب است بدانید که اعتقاد کارشناسان بر این است که همین ترکیب شکل‌ طبیعت در کنار تنوعی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد و دوست‌داشتنی در دره عشق در چهارمحال و بختیاری، باعث شده است تا چشم‌اندازها و مناظر تماشایی تحسین‌برانگیز و مسحورکننده‌ای را ایجاد کند که در ایام مختلفی از سال، خصوصا در فصل زیبا و رنگارنگ بهار، تصویری رویایی از طبیعت بکر و ناب دره‌ عشق، در مقابل دیدگان مسافران و گردشگران به نمایش گذاشته شود. علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، کوهنوردی، پیاده‌روی، ماهیگیری و ورزش‌ رفتینگ می‌توانند با حضور در این مکان دیدنی، لحظاتی زیبا و هیجان‌انگیز را تجربه کنند.

دره عشق کجاست؟

این دره که از جاهای دیدنی اردل به شمار می‌رود، در فاصله‌ ۱۲۳ کیلومتری از شهرستان شهرکرد، در منطقه‌ مشایخ شهرستان اردل قرار گرفته است و شاید از نقاط ضعف آن بتوان به مشکلات زیرساخت‌‌های راه اشاره کرد که تردد و گشت و گذار را برای مسافران و گردشگران کمی با سختی همراه ساخته است. گردشگران برای رسیدن به این منطقه‌ زیبا و تماشایی، بهتر است وارد جاده‌ شهرستان اردل به سمت ناغان شده و پس از پیمودن مسافتی وارد دره‌ عشق شوند.

دره عشق

آبشار زیبای دره‌ عشق

یکی دیگر از جاذبه‌های تماشایی و شگفت‌انگیز آبشار زیبای دره عشق است. در واقع این آبشار را می‌توان اصلی‌ترین جاذبه‌ گردشگری طبیعی و یکی دیگر از نعمت‌های بی‌نظیر خداوند در این منطقه نامید که با قرارگیری در قلب ناحیه‌ حفاظت‌‌شده‌ هلن و منطقه‌ مشایخ، منظره‌ای فوق‌العاده دیدنی و تماشایی را برای دوستداران طبیعت، ایجاد کرده است. آبشار دره عشق، دارای بلندایی بیش از ۱۰۰ متر است و با سرعتی بسیار از عمق کوه به بیرون تراوش می‌کند.

آبی بسیار گوارا، سبک، زلال و بی‌نیاز به تصویه که نوشیدن آن بسیار لذت‌بخش است. بی‌اغراق می‌توان راه رسیدن به آبشار دره‌ عشق در چهارمحال و بختیاری را از زیباترین و تماشایی‌ترین مسیرهای موجود در طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ استان چهارمحال و بختیاری و کشور درنظر گرفت. در این مسیر می‌توان به تماشای جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعت‌گردی در کنار یکدیگر پرداخت و از زیبایی‌های منطقه‌ وحشی و بکر پیرامون آن لذت برد.

پل سیمی دره عشق

در مسیر رسیدن به آبشار دره‌ عشق، پلی از جنس سیم وجود دارد که در روستای «دو پلان» قرار دارد. این پل سیمی کوچ‌رو، در واقع در روزگار گذشته راه عبوری و تردد عشایر کوچ‌نشین بوده است که امروزه از آن استفاده‌ای نمی‌شود و به‌عنوان میراثی کهن، از آن محافظت می‌شود. این پل بسیار ضخیم و از ۸ رشته‌ سیم تشکیل شده است. سازندگان آن را با استفاده از میخچه‌های فلزی بسیار محکم به طرفین دره وصل کرده‌اند و دیواره‌ کوتاه پل و کف آن را با کمک تخته‌های چوبی، پوشانده‌‌اند. با این روش راهی امن و مناسب برای عبور انسان‌ها و حیوانات از روی دره، ایجاد شده است. تماشای رودخانه‌ خروشان در زیر پل، در نوع خود هیجان‌انگیز و جالب است. اگر به ایرانگردی علاقه دارید، بهشتی رویایی در چند قدمی تهران را بخوانید.

پل سیمی

رود کارون در جوار دره عشق

رود کارون نیز با سرعتی آرام در مجاورت این آبشار، خرامان خرامان می‌خروشد و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را هنگام عبور از انارستان‌ها، شالیزارهای روستاهای این دره‌ افسانه‌ای و دورک شاهپوری، رقم می‌زند. تمامی ایام سال مخصوصا فصل بهار را می‌توان برای بازدید از این آبشار طبیعی و زیبا، برگزید و سفر به دره عشق در چهارمحال و بختیاری را در لیست مقاصد اصلی گردشگری خانوادگی قرار داد. ماهیگیری وحشی در این منطقه از استان، در سال‌های گذشته از محبوبیت و توجه بسیاری برخوردار شده و همین امر سبب شده است تا گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه سفر کنند.

به یقین هرچه از زیبایی‌ها و چشم‌اندازهای بی‌نظیر منطقه‌ دره‌ عشق، سخن به میان آید، باز هم نمی‌توان آنچه را که دیده درک کرده است، با کلمات و واژگان توصیف کرد؛ اما آنچه مسلم است، نامگذاری به حق این ناحیه‌ شگفت‌انگیز به دره‌ عشق است که همانند بهشتی بی‌نظیر در دل طبیعت وحشی استان چهار محال و بختیاری جلوه می‌کند.

رود کارون

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از گردشگری جزیره ایرانی که قرار بود هاوایی خاورمیانه باشد را بخوانید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو