افزایش 35 درصدی مصرف آب به خاطر توسعه هوش مصنوعی!

منبع: تکراتو

2

1402/6/21

21:31


گزارش‌های محیط زیستی جدید مایکروسافت و گوگل از افزایش 35 درصدی مصرف آب به‌خاطر هوش مصنوعی خبر می‌دهند؛ مسئله‌ای که در نوع خود تامل‌برانگیز است.

افزایش 35 درصدی مصرف آب به خاطر توسعه هوش مصنوعی!

گزارش‌های محیط زیستی جدید مایکروسافت و گوگل از افزایش 35 درصدی مصرف آب به‌خاطر هوش مصنوعی خبر می‌دهند؛ مسئله‌ای که در نوع خود تامل‌برانگیز است.

مایکروسافت در گزارش خود اعلام کرده مصرف آب آن در 2022 میلادی نسبت به سال قبل 35 درصد افزایش یافته و به حدود 1.7 میلیارد گالن (6.4 میلیارد لیتر) رسیده است. از سوی دیگر گوگل نیز از افزایش 20 درصدی مصرف آب در همین بازه زمانی خبر داده است.

بیشتر بخوانید: ساخت جهان‌های مجازی با هوش مصنوعی Hiber3D [+ویدیو]

افزایش 35 درصدی مصرف آب مایکروسافت و گوگل

شائولی رن یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید که مسئولیت ارزیابی تأثیرات زیست محیطی هوش مصنوعی مولد را برعهده دارد، در این باره می‌گوید:

می‌توان ادعا کرد یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف آب مایکروسافت، هوش مصنوعی از جمله سرمایه گذاری کلان در هوش مصنوعی مولد و همکاری با شرکت اوپن ای آی است.

این گزارش که در آوریل 2023 میلادی منتشر شده، نشان می‌دهد آموزش چت جی پی تی سه به تنهایی حدود 85 هزار گالن (700 هزار لیتر) آب مصرف کرده است. همچنین تخمین زده می‌شود چت جی پی تی که نسخه اولیه جی پی تی سه است، برای گفت‌وگو با یک کاربر و پاسخ به 25 تا 50 سوال 500 میلی لیتر آب مصرف می‌کند.

افزایش 35 درصدی مصرف آب

در مراکز داده که محاسبات هوش مصنوعی انجام می‌شود، به راه حل‌هایی برای خنک سازی در مقیاس وسیع نیاز است تا از داغ شدن بیش از حد سرورها و دیگر تجهیزات جلوگیری شود. سیستم‌های گرمایش، هوارسانی و تهویه مطبوع و برج‌های خنک سازی مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند.

علاوه بر آن محاسبات هوش مصنوعی نیز انرژی بر است. در برخی اماکن تولید برق نیازمند عملیاتی است که به مصرف مقدار زیادی آب منجر می‌شود، به خصوص هنگامی‌که فناوری‌های تولید برق مانند واحدهای ترموالکتریک به کار می‌روند که برای خنک سازی به شدت به آب نیاز دارند. مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرده مشغول بررسی راه‌هایی است تا سیستم‌های بزرگ‌تر را در زمینه‌های آموزش و به کارگیری، کارآمدتر کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره افزایش 35 درصدی مصرف آب چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو