شرایط نگهداری از انواع گیاه برگ انجیری؛ گل آپارتمانی بی دردسر

شرایط نگهداری از انواع گیاه برگ انجیری؛ گل آپارتمانی بی دردسر


منبع: مینویسم

38

1401/8/17

09:37


چگونه از گل برگ انجیری نگهداری کنیم؟ شرایط و روش نگهداری از گیاه برگ انجیری (آب، خاک، دما، نور، تکثیر و …) در آپارتمان و خانه در این مقاله ذکر شده است.

شرایط نگهداری از انواع گیاه برگ انجیری؛ گل آپارتمانی بی دردسر

برگ انجیری گیاهی مهربان با نگهداری آسان!

برگ انجیری (Swiss cheese plant) یکی از خوشروترین گیاهان سبز بوده و نگهداری از آن خیلی راحت است. بنابراین حتی تازه کارها هم می توانند با نگهداری و مراقبت از گل برگ انجیری به خانه خود روح و جان تازه ای بدهند. اما با دانستن شرایط نگهداری از گل برگ انجیری گیاهی شاداب تر خواهیم داشت.

یکی از دلایل پرطرفدار بودن برگ انجیری نگهداری بی دردسر آن و البته زیبایی اش است. این گیاه، بومی جنگل های استوایی مکزیکو است. در عین حال می توان از این گیاه در خانه و آپارتمان و محیط های سرپوشیده با دمای متعادل هم نگهداری کرد. بنابراین یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای زیباتر کردن فضای درون آپارتمان برگ انجیری است. با من و مجله «مینویسم» همراه باشید تا شرایط نگهداری برگ انجیری را با هم بررسی کنیم.

شناسنامه برگ انجیری

قبل از اینکه روش نگهداری برگ انجیری در خانه را مرور کنیم بهتر است اطلاعات کلی در مورد گل برگ انجیری داشته باشیم.

نام رایج برگ انجیری، مانسترا، فیلودندرون برگ شکافی
نام تیره شیپوریان
منطقه بومی رشد جنگل های بارانی و استوایی نواحی مرکز و جنوب آمریکا
نور مورد نیاز نور روشن و غیر مستقیم، فیلتر شده
متوسط میزان رشد در فضای داخل خانه3 تا 5 فیت در بهترین شرایط
نوع خاک مورد نیاز مرطوب، شنی و متخلخل
تعداد دفعات آبیاری مورد نیاز یک یا دو بار در ماه؛ زمانی که لایه های رویی و زیرین خاک به خوبی خشک شده باشند
سمیتبرای حیوانات خانگی خطرناک است
رطوبت ایده آل برای رشدرطوبت بالای 50%

گیاه برگ انجیری یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا و همچنین یک گلدان مناسب برای اتاق خواب می باشد.

انواع برگ انجیری

جالب است بدانید که 40 گونه از گیاه مانسترا وجود دارد که همگی زیر شاخه های برگ انجیری به حساب می آیند. در ادامه به دو مورد از محبوب ترین و متداول ترین گونه های مانسترا یا برگ انجیری اشاره می کنم که بهترین گونه های این گیاه برای نگهداری در فضای بسته به حساب می آیند.

برگ انجیری دلیسیوسا

برگ انجیری حصیری

دلیسیوسا متداول ترین برگ انجری است که به عنوان گیاه آپارتمانی از آن نگهداری می شود. این گیاه برگ هایی به رنگ سبز تیره و شکاف هایی دارد که از لبه های برگ تا مرکز آن ادامه پیدا می کنند. هر برگ می تواند در فضای بسته به اندازه 6 تا 10 اینچ بزرگ شود.  

برگ انجیری حصیری؛ معروف به پتوس حصیری

برگ انجیری دلیسیوسا

برگ انجیری دلیسیوسا

به این گیاه پتوس حصیری هم گفته می شود. البته برگ انجیری حصیری اصلا از خانواده پتوس ها نبوده و به اشتباه و به علت تشابه ظاهری اش با پتوس، اینگونه لقب گرفته است. جالب است بدانید که برخلاف دلیسیوسا، شکاف های این گونه بیشتر در مرکز هستند تا لبه های برگ! برگ های این گونه از برگ انجیری شکل قلبی دارند. این گیاه نسبت به گونه دلیسیوسا خیلی کوچک تر بوده و در ایده آل ترین شرایط به قد 3 تا 5 فیت می رسد؛ یعنی خیلی کوتاه تر از دلیسیوسا!

شرایط نگهداری از برگ انجیری

شرایط نگهداری از گیاه برگ انجیری خیلی ساده است. اگر این نکات را رعایت کنید برگ انجیری شما چندین و چند سال عمر کرده و خیلی هم بزرگ می شود. برای داشتن خانه ای زیبا با رنگ سبز زیبای برگ انجیری در ادامه با من همراه باشید.

خاک مورد نیاز برگ انجیری

این گیاه بومی نواحی مرکزی و جنوبی آمریکاست که خاک بسیار حاصلخیزی دارند. بنابراین انتظار نداشته باشید در خاک گلدان با کمپوست و پوسته درخت رشد کند. پس اگر می خواهید برگ انجیری پرپشت و زیبا داشته باشید خاک گلدان با کیفیتی تهیه کنید که پیت ماس داشته و خیلی زود خشک می شود. اطمینان حاصل کنید که گلدان شما به اندازه کافی منافذ برای خروج آب دارد. چرا که ماندن ریشه ها در آب امکان پوسیدگی گیاه را افزایش می دهد.

نور مناسب برای گیاه برگ انجیری

تمامی گونه های مانسترا عاشق خورشید هستند. البته نور خورشید باید فیلتر شده و از پشت پرده به این گیاه برسد! نور مستقیم آفتاب در نهایت منجر به سوختگی برگ ها خواهد شد. در واقع مانسترا گونه ای بومی جنگل های بارانی استوایی است که مدتی از روز نیاز به آفتاب و مدتی از روز نیاز به سایه دارند. درست مانند سرزمین بومی شان! اگر مانسترا برای مدتی طولانی در محیطی کم نور باشد، برگ های جدیدش بدون شکاف خواهند بود.

دمای مناسب گیاه برگ انجیری

مانسترا می تواند در مناطق استوایی، گرم و معتدل در بیرون از خانه هم رشد کند. اما اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دما دائم تغییر می کند، مانسترای خود را در خانه و دمای ثابت گرم و مرطوب نگه دارید؛ چرا که تغییر دما برای این گیاه کشنده است! بهترین دما برای این گیاه زیبا، 60 تا 80 درجه فارنهایت است. فراموش نکنید که بهترین جا برای مانسترای شما فضای درون منزل است!

نحوه آبیاری برگ انجیری

برگ انجیری ها خاک مرطوب را دوست دارند. بنابراین وقتی سطح خاک خشک به نظر می رسد یک بند انگشت خود را در خاک فرو کرده و چک کنید که آیا لایه های زیرین خاک هم خشک است یا نه؟ اگر خشک بود زمان آبیاری رسیده و باید خاکش را کاملا مرطوب کنید! پیش از این هم اشاره کردم و باز هم می گویم که گلدان برگ انجیری باید به اندازه کافی سوراخ برای تخلیه آب داشته باشد. زمانی گلدان را به محل خودش انتقال دهید که آب کاملا تخلیه شده باشد!

قلمه زدن برگ انجیری چگونه است؟

فرقی ندارد در نگهداری از گیاهان تازه کار باشید یا حرفه ای؛ چرا که قلمه گرفتن از برگ انجیری خیلی ساده است! بهترین زمان برای قلمه گرفتن برگ انجیری بهار است.

 1. راحت ترین راه برای قلمه گرفتن از این گیاه، استفاده از تکه های بریده شده ساقه است. به این منظور با کمک قیچی یا چاقوی مخصوص هرس که کاملا تمیز شده است بخشی از ساقه، که درست بالای گره برگ قرار دارد را برش دهید.
 2. پس از بریدن ساقه، به لبه های آن کود ریشه زا بزنید. سپس ساقه را برای ریشه زدن در گلدانی قرار دهید که خاک مخصوص قلمه زنی داشته باشد؛ نه خاک معمولی! خاک مخصوص قلمه زنی ترکیبی از شن و پرلیت است که سبک ترین و تمیز ترین حالت ممکن برای رشد ریشه های جوان برگ انجیری را دارد. بهتر است برای زودتر خشک شدن خاک کمی پیت ماس هم به ترکیب خاک قلمه زنی خود اضافه کنید. در هر بار آبیاری باید تمام خاک کاملا مرطوب شده باشد.
 3. پس از چند ماه آبیاری به موقع و دریافت نور غیر مستقیم آفتاب، قلمه برگ انجیری شما ریشه های تازه زده و برای انتقال به گلدانی بزرگ تر آماده می شود.

 روش کاشت و تعویض گلدان برگ انجیری

روش نگهداری از برگ انجیری

کاشت و تعویض گلدان برگ انجیری خیلی آسان است. خاک و گلدان این گیاه باید هر سال عوض شود تا مواد مغذی و فضای کافی برای رشد در دسترس گیاه باشد. بهترین زمان برای تعویض گلدان برگ انجیری بهار است؛ درست قبل از رویش برگ های جدید.

مهم ترین نکات در تعویض گلدان برگ انجیری

 • تمامی گونه های مانسترا باید پیش از آبیاری، خاکی کاملا خشک داشته باشند. پس، قبل از هر بار آبیاری، اطمینان حاصل کنید که گلدان شما به اندازه کافی سوراخ تخلیه آب دارد و خاک هم کاملا خشک است.
 • به دقت گیاه را از گلدان فعلی اش خارج کرده و سعی کنید که ریشه های گیاه در خاک اطرافشان بمانند تا آسیب نبینند.
 • گلدانی را انتخاب کنید که تنها چند سانتی متر بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، نه خیلی بزرگتر.
 • سپس نیمی از گلدان جدید را با خاک مرغوب و بدون گِل پر کنید. ریشه و خاک اطرافش را درون گلدان قرار داده و پس از این باقی گلدان را با خاک تازه، تمیز و با کیفیت پر کنید.
 • نکته طلایی در تعویض گلدان مانسترا این است که خاک شما مرطوب باشد نه خیس! بهترین تکنیک برای مرطوب نگه داشتن خاک گلدان استفاده از لایه ای پیت ماس و لایه ای پرلین در کف گلدان است.

هرس کردن برگ انجیری

شما می توایند چندین بار در یک سال برگ انجیری خود را هرس کنید. البته بهتر است برگ های ناسالم و آسیب دیده این گیاه در نزدیکی فصل بهار هرس شوند.

هرس کردن مانسترا موجب می شود این گیاه  با الگوی درستی رشد کند. بنابراین اگر می خواهید مانسترای پرپشت، با برگ های پهن و سبز داشته باشید ساقه هایی که نامنظم رشد کرده اند را هرس کنید. بهتر است ساقه ها را، درست از بالای گره برگ ها هرس کنید. این کار گیاه شما را تحریک می کند تا از محل بریده شده بالای گره، باز هم رشد کرده و برگ های سالم بزند.

تکثیر برگ انجیری از راه بذر

یکی دیگر از راه های رشد و تکثیر برگ انجیری، کاشتن بذر این گیاه در خاک است. این گیاهان خیلی زود سبز شده و رشد می کنند.

 • بذر این گیاه باید به مدت 12 ساعت و در آبی به دمای اتاق، 12 ساعت خیس بخورد. سپس بذر را در خاک بکارید. در این مرحله لازم نیست خاک ویژگی خاصی داشته باشد.
 • دقت کنید که پس از خیساندن، بذرها باز شده باشند. هر بذر باید در گلدانی جدا کاشته شود تا تبدیل به گیاهی جدا شود.
 • پس از گذشت دو هفته، در هر یک از گلدان ها، گیاهی سبز و تازه با ریشه ای جوان رشد خواهد کرد.
 • این گیاه در محیط زیست بومی خود رونده بوده و از تنه درختان بالا می رود. پس بهتر است برای مانسترای جوان خود قیم بزنید تا بهتر رشد کند.
 • به این نکته توجه کنید که مانسترا گیاهی با ریشه های هوایی است. بنابراین لازم نیست بذرها را خیلی عمیق بکارید. ریشه ها باید خیلی سریع از خاک بیرون آمده و در معرض هوای آزاد قرار بگیرد.

مشکلات شایع گیاه برگ انجیری

درست است که برگ انجیری گیاهی خوشرو با شرایط نگهداری آسان است. ولی این به آن معنی نیست که هیچ مشکلی برای این گونه پیش نخواهد آمد. در این بخش به شایع ترین مشکلات در نگهداری گیاه برگ انجیری اشاره خواهم کرد.

تغییر رنگ برگ های برگ انجیری

گاهی اوقات برگ های مانسترای شما ذمی شوند. زرد و بی رنگ و رو شدن برگ ها نشانه ای از آبیاری بیش از اندازه است.

 اگر برگ های گیاه جمع شده و رنگی متمایل به قهوه ای دارند، نور آفتاب زیاد است و احتمالا گیاه در حال سوختن است.

برگ های این گونه گیاه در اثر برخورد با نور مستقیم و فیلتر نشده سیاه می شوند. پس اطمینان حاصل کنید که مانسترای شما به میزان کافی نور دریافت می کند.

پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه در گلدان هایی اتفاق می افتد که خاک شان خارج نشده و در نتیجه به درستی خشک نمی شود. در آب ماندن ریشه ها شرایط مناسب برای رشد قارچ را فراهم می کند. بیماری های قارچی در صورت عدم پیگیری و درمان نشدن، در نهایت به مرگ گیاه می انجامد.  

آفت های برگ انجیری

کنه تار عنکبوتی و مگس سفید از شایع ترین آفات برگ انجیری و به طور کلی گیاهان آپارتمانی هستند. راه حل این مشکل اسپری کردن ترکیب روغن چریش و آب بر روی برگ ها و خاک مانسترا است. اگر این راه حل جواب نداد حتما از گیاه پزشک کمک گرفته و برای حل مشکل اقدام کنید.

همچنین بخوانید: علت پژمرده شدن گل های آپارتمانی

حرف آخر …

شرایط نگهداری از گیاه برگ انجیری در این مقاله توضیح داده شد. مانسترا یا برگ انجیری گیاهی زیبا با برگ های قلبی و شکاف دار است. فرقی ندارد در نگهداری از این گیاه تازه کار باشید یا حرفه ای! برگ انجیری گیاهی بسیار خوشرو بوده و نگهداری از آن خیلی ساده است.

فقط باید به یک سری نکات ساده در نگهداری از این گیاه توجه کنید. برای مثال برگ انجیری شما نباید در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. این گیاه به نور روشن، اما فیلتر شده پشت پرده یا پنجره نیاز دارد. این گیاه عاشق رطوبت است. اگر می خواهید برگ انجیری تان به غیر از خاک مرطوب، هوایی مرطوب هم داشته باشد در نزدیکی آن دستگاه بخور سرد روشن کنید. خاک این گیاه باید مرطوب باشد نه خیس! بنابراین گلدان باید سوراخ کافی برای تخلیه آب داشته باشد.

سوالات متداول در مورد نگهداری از برگ انجیری

چطور می توانم بفهمم که برگ انجیری من سرحال است؟

برگ های مانسترای سرحال، سبز روشن و براق هستند. برگ های جوان معمولا بی شکاف هستند. اما با بالغ تر شدن برگ ها، معمولا شکاف هایی روی سطح آن ظاهر می شوند. برگ ها نباید زرد باشند. هیچ حشره ای هم نباید روی گیاه شما باشد.

برگ انجیری به چه میزان نور نیاز دارد؟

این گیاه به نور فیلتر شده و غیر مستقیم نیاز دارد. اگر در محیط های پرنور زندگی می کنید، نور فیلتر شده از پشت یک پنجره مات شده هم می تواند برای این گیاه کافی باشد.

هر چند وقت یکبار باید برگ انجیری را آبیاری کرد؟

این گیاه به خاک مرطوب نیاز دارد، نه خاک خیس! پس بهتر است هر دو هفته یکبار یا حتی ماهی یکبار به این گیاه آب دهید. اطمینان حاصل کنید که پیش از هر آبیاری خاک کاملا خشک شده باشد.

مطالب مشابه


نظرات