حکم نگاه به زنان غیر مسلمان از دیدگاه مراجع تقلید

منبع: ستاره

88

1398/8/7

18:36


نگاه به نامحرم اگر به قصد لذت باشد، در هر صورتی حرام است. حکم نگاه به زنان غیر مسلمان نیز وقتی همراه با لذت و میل به گناه باشد، حرام خواهد بود.

حکم نگاه به زنان غیر مسلمان


ستاره
| سرویس مذهبی -
نگاه کردن به هر قسمتی از بدن بانوی مسلمان نامحرم، به‌جز دست‌ها تا مچ و قرص صورت، مطلقا حرام است. اما آیا این حکم درباره بانوان غیر مسلمان نامحرم نیز یکسان است؟ در این مقاله، قصد بررسی نظرات مراجع تقلید درباره حکم نگاه به زنان غیر مسلمان را داریم.
 

حکم نگاه به بانوی نامحرم مسلمان

نگاه کردن به قرص صورت و دست‌های زن مسلمان نامحرم خالی از اشکال است. همچنین نگاه کردن به پوست، بدن و موی دختران نابالغ نیز اشکالی ندارد. (بجز قسمت‌هایی نظیر ران و شکم که معمولا پوشیده هستند.) البته وقتی می‌گوییم نگاه کردن در این موارد خالی از اشکال است، شرایط خاصی را در نظر می‌گیریم؛ چراکه مراجع تقلید معتقدند اگر چنین نگاه‌هایی به قصد لذت یا تهییج شهوت باشد، مطلقا حرام خواهد بود. همچنین ایشان معتقد هستند که اگر فردی نگاه‌کننده بیم آن داشته باشد که نکند پس از این نگاه به گناه بیفتم، باید از نگاه کردن پرهیز کند.
 

حکم کلی نگاه به زنان غیر مسلمان

همه مراجع تقلید بر این باور هستند که اگر نگاه به زنان مسلمان
  • باعث گناه شود.
  • به قصد لذت باشد.
  • یا فرد نگاه‌کننده احتمال دهد که پس از این نگاه به گناه بیفتد.

عملی حرام و ناشایست است؛ در نتیجه باید از انجام آن دوری کرد.

مراجع تقلید همچنین شرط دیگری برای نگاه به بانوان غیر مسلمان مطرح می‌کنند:

نگاه کردن فقط به آن قسمت‌هایی از بدن زنان غیر مسلمان جایز است که در جوامع آن‌ها معمولا پوشیده نیست؛ یعنی نگاه به عورتین و سایر قسمت‌های بدن که معمولا پوشیده‌است، صحیح نیست و گناه محسوب می‌شود. پس نگاه کردن به موها، صورت، دست‌ها و ساق پا‌های زن غیر مسلمان اشکالی ندارد.

 

حکم شرعی نگاه به زنان غیر مسلمان مطابق با نظر مراجع تقلید

در قسمت قبلی، احکام کلی نگاه به زنان غیر مسلمان را بررسی کردیم. در این قسمت، برای آشنایی بیشتر با این مسئله، نظرات چندی از مراجع تقلید در این باره را مطرح می‌کنیم.

۱. نظر امام خمینی

امام خمینی (ره) معتقد بودند: نگاه کردن به صورت و دست‌های بانوان اهل کتاب مانند زن‌های یهودی یا نصارا، درصورتی‌که شخص نظرکننده را به گناه نیندازد و از روی لذت نباشد، اشکالی ندارد.

۲. نظر آیت الله خامنه‌ای

آیت الله خامنه‌ای معتقدند: نگاه به صورت و دست‌های زن نامحرم غیر مسلمان اگر به منظور لذت نباشد و مفسده‌ای به همراه نداشته باشد، اشکالی ندارد.

ایشان همچنین درباره قسمت‌هایی از بدن بانوان غیر مسلمان که مطابق با عرف خودشان پوشیده نیست، می‌فرمایند: نگاه کردن درصورتی‌که بدون ترس از انجام گناه و مفسده باشد، اشکالی ندارد.

البته باید به این مسئله توجه داشت که در برخی از کشور‌های غربی، زنان با پوشش‌هایی از منزل خارج می‌شوند که کاملا برانگیزنده گناه و مفسده است، در این صورت ما نمی‌توانیم استدلال کنیم که چون فلان زن مطابق با عرف خود لباس پوشیده، نگاه کردن به آن اشکالی ندارد.

۳. نظر آیت الله سیستانی

آیت الله سیستانی معتقدند: نگاه به بانوان غیر مسلمان، اگر به قصد لذت بردن نباشد و شخص نظرکننده را به گناه نیندازد، خالی از اشکال است. ایشان همچنین مطرح کرده‌اند که نگاه کردن به تصویر‌های تلوزیونی زنان برهنه یا نیمه‌برهنه جایز نیست و بنا بر احتیاط واجب افراد باید از دیدن چنین تصاویری خودداری کنند.

آیت الله سیستانی به سوالی درباره نگاه به عورت زن غیر مسلمان چنین پاسخ داده‌اند:

سوال: نظر کردن به عورت بانوی غیر مسلمان، چه حکمی دارد؟

جواب: نگاهی که به منظور لذت باشد، صحیح نیست و در غیر این صورت نیز، بهتر است چنین کاری انجام نشود.

۴. نظر آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی درباره نگاه به زنان نامحرم بیان کرده‌اند: اگر نگاه به بانوان اهل کتاب (غیر مسلمان) موجب بروز گناهی نشود و از روی شهوت نباشد، اشکالی ندارد. ایشان همچنین اظهار داشته‌اند که نگاه کردن به آن قسمت‌هایی از بدن بانوان غیر مسلمان که در عرف آن‌ها پوشیده نیست، بدون قصد گناه و برانگیختن شهوت، اشکالی ندارد. پرسش و پاسخ زیر، به آشنایی شما با نظر آیت الله مکارم شیرازی در این باره، کمک شایانی خواهد کرد.

سوال: نظر کردن به تصویر برهنه زنان اهل کتاب و مشرکان، بدون قصد لذت و شهوت بی آنکه مقدمه گناهی شود، اشکالی دارد؟

جواب: اگر منظور جنابعالی از برهنه، چنین است که مو‌های سر خود را پنهان نکرده باشد، با توجه به اینکه موجب مفسده‌ای نشود، اشکالی ندارد؛ اما اگر منظور شما برهنه مادر زاد یا شبه عریان است، نگاه کردن به بدن نیمه‌عریان یا برهنه مادرزاد بانوان غیر مسلمان جایز نیست.

۵. نظر آیت الله فاضل لنکرانی

آیت الله فاضل معتقدند: نگاه کردن به تصویر برهنه بانوی غیر مسلمان اگر به قصد لذت باشد، مطلقا حرام است؛ اما در مواردی نیز که بدون قصد لذت انجام می‌شود، جایز نیست و باید از این عمل فاصله گرفت.

۶. سایر مراجع تقلید

آیات عظام بهجت، صافی گلپایگانی و نوری همدانی معتقدند: نگاه به تصویر برهنه بانوان غیر مسلمان، چه با قصد لذت باشد چه بدون قصد لذت، حرام است و باید از آن پرهیز کرد.


حکم نگاه به زنان غیر مسلمانبیشتر بخوانید: آیا مرد متاهل مجاز است که فیلم مستهجن ببینید؟

 

سخن آخر

در این مطلب حکم نگاه به زنان غیر مسلمان را بررسی کردیم. به طور خلاصه نگاه به نامحرم اگر به قصد لذت باشد، مطلقا حرام است و فرقی نمی‌کند که آن نامحرم مسلمان یا غیر مسلمان است؛ اما نگاه کردن به صورت و دست‌های بانوان مسلمان یا نگاه کردن به قسمت‌هایی از بدن بانوان غیر مسلمان که در عرف خود نمی‌پوشانند بدون قصد لذت و بروز مفسده، اشکالی ندارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این مسئله، ما را در مطلب شرایط حرام بودن نگاه مرد به زن نامحرم نیز همراهی کنید. کارشناسان مذهبی سایت ستاره، مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما درباره این مقاله هستند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو