از آنجایی که دوران قاعدگی  از روزهای حساس و مهم هر خانمی در ماه به حساب می‌آید، در سال‌های اخیر شرکت‌های تولید کننده‌ی لوازم بهداشتیِ زنانه در اقدامی مدرن و نوآورانه برای افزایش حس راحتی و بهداشت بیشتر دست به طراحی و تولید محصولی زده‌اند که به نام کاپ قاعدگی آن را می‌شناسیم.

کاپ‌های قاعدگی در واقع از دهه‌ی 1930 وارد بازار جهانی شدند، اما استفاده از این محصول اخیراً مورد توجه اکثر خانم‌ها قرار گرفته و محبوب شده است. به نوعی، مدرن‌ترین انتخاب یک خانم برای سپری کردنِ دوران قاعدگی استفاده از این وسیله‌ی بهداشتی است.

کاپ قاعدگی چیست ؟

کاپ قاعدگی، ساخته شده از جنس سیلیکون یا پلاستیک پزشکی است که شکل فنجانی و گرد دارد. این محصول با توجه به جنس انعطاف‌پذیری که دارد به راحتی وارد واژن می‌شود و به جای جذب مانند نوار بهداشتی و تامپون ، خون خارج شده از واژن در این دوره را جمع‌آوری می‌کند.

کاپ‌های قاعدگی در سایز‌های مختلف تولید می‌شوند و چندبار مصرف هستند، حتی گاهی میتوان آنها را سال‌ها استفاده کرد. هر فرد می‌تواند 6 تا 12 ساعت قبل از تخلیه و شستشو از هر کاپ استفاده کند.

خرید مقرون به صرفه

خرید کاپ قاعدگی با توجه به مدت زمان و چندبار مصرف بودنش، در مقایسه با پد و تامپون خریدی بسیار هوشمندانه و به صرفه به حساب می‌آید.

راحتی در دوران قاعدگی

برخلاف تصورات موجود، استفاده از کاپ قاعدگی بسیار ساده و راحت است. جالب است بدانید که بسیاری از خانم‌ها از خشکی واژن در هنگام استفاده از پد یا تامپون ناراضی و شاکی هستند، در صورتی که استفاده از کاپ قاعدگی این مشکل را به همراه نخواهد داشت.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که خانم‌هایی که از کاپ به جای پد در دوران قاعدگیِ خود استفاده می‌کنند دوره‌ای بدون درد و یا کم دردتری را تجربه می‌کنند.

کاهش بوی بد

در ساخت کاپ‌های قاعدگی از سیلیکون که پلیمری بی‌بو است، استفاده می‌شود. بنابراین در مقایسه با پد و تامپون مصرف شده که به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا بوی بدی تولید می‌کنند، این کاپ‌ها بی بو هستند.

دوستدار محیط زیست

انواع پد و تامپون ها معمولاً یکبار مصرف هستند و در بسته بندی آنها از پلاستیک استفاده می‌شود. جالب است بدانید که به طور متوسط، یک زن در طول زندگی خود 11000 پد یا تامپون استفاده می‌کند. حال در نظر بگیرید که با حذف پد و جایگزین مصرف کاپ قاعدگی در این دوران به چه میزان تولید زباله آلوده کاهش می‌یابد. به نوعی با خرید این محصول بهداشتی کمک زیادی به  حفظ محیط زیست خواهید کرد.

کاهش خطر ابتلا به عفونت

به دلیل جنس سیلیکونیِ کاپ قاعدگی، و همچنین تخلیه و شستشوی مکرر آن در هنگام استفاده، خطر ابتدا به بیماری‌های عفونی و قارچیِ واژن کاهش پیدا می‌کند.

نحوه‌‌ی جایگذاری

کاپ قاعدگی دو بخش اصلی دارد: قسمت پایه که گرد و شبیه به فنجان است و ساقه‌ی نازکی که در انتهای آن قرار گرفته است. قسمت ساقه به منظور پیدا کردن پایه‌ی کاپ و آسانتر خارج کردن این محصول تعبیه شده است.حتماً قبل از استفاده، کاپ قاعدگی را بشویید و استرلیزه کنید.

برای قرار دادن این وسیله قسمت بالای محصول را تا کرده و آن را به داخل واژن، در حالی که به سمت کمر هدایت می‌کنید، فشار دهید.

برای جایگذاری کاپ در واژن، پوزیشن‌های مختلفی وجود دارد؛ برخی افراد با خم شدن این عمل را راحت‌تر انجام می‌دهند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا یک پای خود را بر روی سطحی بلند مثلاً لبه‌ی توالت فرنگی قرار دهند. انتخاب روش برای جایگذاری کاپ بر عهده‌ی خودتان است. تنها کافیست که از قرار گرفتنِ کاملِ قسمت گرد و فنجانیِ آن در داخل واژن اطمینان حاصل کنید.

کاپ قاعدگی باید در داخل واژن کاملاً باز شود تا از هرگونه نشتِ خون جلوگیری کند. به منظور اطمینان کامل از این موضوع، پایهی کاپ را یک دور کامل یعنی 360 درجه بچرخانید. و در نهایت، میتوانید انگشت خود را به امتداد لبه‌ پایه‌ی کاپ قاعدگی بکشید تا مطمئن شوید کاپ در سر جای خود قرار گرفته و به درستی باز شده است.

نحوه‌ی خارج کردن

قبل از خارج کردن کاپ قاعدگی، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. مانند مرحله‌ی جایگذاری یک پوزیشنِ مناسب انتخاب کنید. سپس با استفاده از انگشت اشاره و شست، در دهانه واژن پایه‎‌ی کاپ را بگیرید و به آرامی پایین بکشید. هنگامی که پایه‌ی کاپ را با دو انگشت بگیرید، مکش متوقف شده و سپس می‌توانید کاپ را به راحتی خارج کنید.

برخی ممکن است در این مرحله نتوانند پایه و ساقه‌ی کاپ قاعدگی را پیدا کنند؛ جای هیچ نگرانی نیست، ساختار واژن به گونه‌ای است که به هیچ عنوان وسیله‌ی خارجی به این اندازه در آن بالا نمی‌رود و گم نمی‌شود.

تخلیه و شستشوی کاپ قاعدگی

بهداشت و تمیز کردن کاپ‌ قاعدگی امری ضروری است. پس از خارج کردن کاپ به روشی که گفته شد، محتویات داخل آن را درون روشویی یا توالت تخلیه کنید و بلافاصله با آب سرد و صابون ملایم بشویید. برای تمیز نگه داشتنِ کاپ قاعدگی توصیه میکنیم در انتهای دوره‌ی عادت ماهانه کاپ را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و در کیسه‌ی مخصوص خود تا دوره‌ی بعد نگهداری کنید.

برترین برند های موجود در بازار

ملونا یکی از تولیدکننده‌ی برتر کاپ های قاعدگی است. کاپ قاعدگی ملونا در سایزهای کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ در بازار موجود است. کاپ‌های این برند از جنس پلیمر پزشکی، ضد حساسیت و بسیار انعطاف پذیرند. طراحی این محصول بهداشتی به گونه‌ای است که نیازی به خارج کردن آن در هنگام ادرار نیست. این کاپ قاعدگی، هم مناسب برای استفاده در هنگام فعالیت‌های عادی روزانه است و هم در هنگام ورزش کردن می‌توانید از آن استفاده کنید. سایز متوسط و بزرگ این کاپ‌ها مناسب برای خانم‌هایی است که خونریزی متوسط تا شدید را در دوران قاعدگی خود تجربه می‌کنند. خانم‌هایی که زایمان طبیعی انجام داده‌اند می‌توانند از سایز بزرگ و خیلی بزرگ این کاپ استفاده کنند.

یکی دیگر از برندهای موجود در بازار، کاپ‌های قاعدگی لونت هستند. این محصول دارای تاییده‌ی FDA آمریکا و TGA  استرالیا است و در دو سایز ارائه می‌شود که سایز 1 مناسب خونریزی‌های نرمال تا متوسط است و سایز 2 برای خونریزی‌های زیاد و خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته‌اند، انتخاب بهتری است. با توجه به انعطاف‌پذیری این محصول، هیچ گونه مشکلی در استفاده‌ی آن هنگام فعالیت‌های روزانه نخواهید داشت.

چند نکته کاربردی

  • اگر برای اولین بار است که از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید، حتماً دستورالعمل‌های پشت بسته‌بندیِ محصول را با دقت بخوانید و طبق آن عمل کنید. همچنین، زمان استفاده از آن را کوتاه کنید تا به استفاده‌ی بلند مدت از آن عادت کنید.
  • حتماً قبل از جایگذاری و خارج کردنِ کاپ دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
  • سوراخ‌هایی که بر روی کاپ هستند نقش مهمی در ایجاد مکش آن دارند. بنابراین، حتماً بعد از هر بار استفاده مطمئن شوید که سوراخ‌ها تمیز هستند. برای تمیز کردن این سوراخ‌ها از فشار آب و در صورت لزوم از خلال دندان استفاده کنید.
  • کاپ‌های قاعدگی گزینه‌ی بسیار مقرون به صرفه‌تر، تمیزتر و راحت‌تری نسبت به پدهای بهداشتی و تامپون‎ها هستند. همچنین اگر به نوار بهداشتی حساسیت دارید یا خونریزی‌تان در دوران قاعدگی شدید است، استفاده از کاپ در این دوران انتخاب مناسب‌تری است.